Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jurnal GWM Hover
Autor Mesaj
iepure79 Deconectat
Member

Alăturat: Oct 2011
Jurnal GWM Hover
Cred ca ar fi bine aici, posesori de Hover sa exprime pareri pertinente despre cum se comporta masina aceasta in trafic in oras, in regim de croaziera , si nu in ultimul rand in OFF ROAD! Astept cu nerabdare, povestea voastra!
21-11-2011 08:20 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
iepure79 Deconectat
Member

RE: Jurnal GWM Hover
Avand in vedere ca nimeni nu are curaj sa posteze in jurnal , va intreb eu ce consum de carburant si daca aveti gaz ce consum de gaz obtineti in oras si in afara? Confused . Ajutati-ma ca intereseaza, eu sunt un tip mai pragmatic!
21-01-2012 03:19 PM
ELEnNa Deconectat
Super Moderator

Pai nu se scrie in jurnalul acesta general pentru ca majoritatea celor de pe forum care au Hover, detin si un jurnal propriu. Asa ca lumea nu mai transcrie dintr-o parte in alta.
Cred totusi ca citesti si in sectiunea "Masina mea - Hover" ... Acolo multi dintre posesori si-au spus parerile "pertinente" - asa cum le numesti tu, cu privire la masina.

Acum ca sa-ti raspund la intrebarea despre consum ... mi se pare mult prea evaziva explicatia care ar putea fi data si consumul unuia, pentru ca nu se potriveste oricarui sofer. Tine de la "picior la picior" daca pot sa-i spun asa. In functie de cum iti place sa bagi piciorul in acceleratie, de cum depasesti si multe alte aspecte. Probabil ca voi stiti mai bine decat mine lucrurile acestea.
Personal, la niciun tip de masina, nu ma mai intereseaza consumul pe care il exprima unii si altii. Nu este relevant DELOC.
In ceea ce priveste masina noastra, pe benzina, ii facusem niste calcule atat la drum de oras, cat si in afara, asta inainte sa ii montam gaz, nu le mai retin. Poate si le aminteste LAwR.
Dar pe gaz, cel mai mic consum in afara a fost de 11,9%, mers pana in 110km/h (chiar si pe autostrada!), ceea ce ne-a plictisit groaznic, si nu se va mai repeta (nici performanta consumului, dar nici stilul de mers), si cel mai mare a fost de 17%. In stilul lui Laur caracteristic.
Cat despre consumurile de oras nu au scazut niciodata sub 15% dar nici n-au depasit 17%, si am facut destule calcule in ceea ce priveste consumul.. Poate Laur isi aminteste exact procentele, eu le aproximez...

Acum tu ramane sa stabilesti cam la ce stil de condus te incadrezi, ca sa poti aproxima consumul in cazul in care achizitionezi o astfel de masina. Este valabil pentru orice masina, nu doar pentru Hover. Conducatorul auto este cel care dicteaza consumul masinii, in cea mai mare masura.

In speranta ca am fost explicita, iti urez o seara buna!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-01-2012 09:16 PM de LAwR.)
21-01-2012 09:10 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
iepure79 Deconectat
Member

Multumesc mult!
22-01-2012 09:58 AM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Corect raspunsul !!
Cand cumperi o astfel de masina, care are 2 tone (cu doi pasageri la bord) si este destinata drunurilor greu accesibile, nici nu trebuie sa te gandesti la consum. Daca vrei sa compari cu alte automobile raporteaza consunul la greutate si ai sa ai un rspun corect - consuma cam ca un logan cu motor de 1,4 l . Eu, la modul in care exploatez masina, fac de regula un consum de 9 - 10 la % , in afara localitatilor (viteza de rulare 90 -110 Km/h). In localitate chiar nu mi-am pus problema - merg foarte putin in localitate cu aceasta masina.
La ce imi ofera aceasta masina sunt extrem de multumit. Iarna este o placere s-o conduci, evident cu 4x4 si indiferen de cat consuma.
Singurul lucru care ma deranjeaza este impozitul exagerat pe care trebuie sa-l platim datorita politicii cretine aplicata de stat. De ce o masina cu cilindree sub 2000 cmc dar dotata cu turbocompresor (care scoate aceeasi putere si consuma echivalent cu noi) plateste un impozit cu 75% mai mic ?
30-01-2012 09:49 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Pentru ca astea sunt legile de pe la noi, se impoziteaza cilindrii si nu valoarea masinii cum ar fi corect. Legile sunt facute pentru a descuraja importul de masini din ASIA si SUA in special, unde capacitatea cilindrica era pe ultimul loc in momentul in care se producea un autoturism. Noi sa umblam cu motoare de scutere iar ceilalti sa se lafaie cu motoare de autobuze pe roadstere in 2 locuri Smile
30-01-2012 10:20 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
iepure79 Deconectat
Member

Am intrebat de consum pentru ca sunt multi " destepti" pe diferite forumuri care vad numai consumuri de 20 in oras si 14-15 in afara ! si ca orice om am cerut si o informatie de la persoanele care conduc o asfel de masina! Huh
04-02-2012 11:04 AM
LAwR Deconectat
Administrator

Peste 16-17% pe GPL nu mi-a sarit niciodata in Bucuresti, desi am un stil mai agresiv/sportiv. In afara cel mai mult am scos tot 17% la un drum Bucuresti-Petrosani: 4 persoane + bagaje, Autostrada facuta toata pe la 160km/h, pe dealul negru depasit tot ce s-a putut in materie de tiruri in special, deci rulat mai mult cu a2a si a3a pe toata portiunea, in rest viteza medie de 120-130km/h, a mai fost si defileul Jiului . . . deci se justifica de ce a consumat atat Tongue Si cel mai putin 11.9%, rulat pe aceeasi portiune, dar ceva mai babesc si cu viteza de maxim 110-120km/h. Deci se poate scoate fara probleme un consum de 8% pe gaz, la drum intins cu o viteza de pensionari - 70-80km/h.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-02-2012 02:33 PM de LAwR.)
04-02-2012 02:30 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Confuzie modele Hover ! Noi NU avem Haval H2 H3 etc, ci HOVER X240 LAwR 1 2,651 21-02-2012 01:56 PM
Ultimul mesaj: diadi

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)