Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
schimbare husa schimbator de viteza
Autor Mesaj
danny65 Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Nov 2011
schimbare husa schimbator de viteza
Ma poate ajuta cineva cu informatii cum se schimba husa la schimbatorul de viteza?
Va multumesc anticipat.
14-09-2016 02:07 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
RE: schimbare husa schimbator de viteza
sub mneta/manete ai niste inele, daca le desfiletezi vei putea scoate nuca/nucile, apoi se poate scoate si husa, cred ca trebuie data consola jos , la baza e prinsa pe dinauntru cu niste suruburi.
14-09-2016 08:25 PM
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
trebe scoasa cotiera, chestiile alea care tin radio-ul si clima, consola centrala de sub huse, defiletate nucile schimbatoarelor.

vestea buna e ca sunt numai suruburi cruce fix de acelasi fel (dar nenumarate) si vestea si mai buna e ca este un articol undeva pe forum unde cred ca Laur descrie cum a desfacut el bucati hoverul, si se vede care e ordinea. De asemenea mai este un topic cu schimbat leduri in bord, unde de asemenea se vede o mare parte din operatiune, cu poze cu tot.

Husa e prinsa cu niste surubele din interior care se infileteaza in consola centrala. Atentie ca se rup usor, dupa cum au constatat taranii aia care mi-au pus gaz pe masina.

Daca te stii un pic in 10 min nu ai ce face cu ele, insa grija la cleme de plastic care se rup repede daca tragi ca nesimtitu de ele.

Spor.
15-09-2016 06:22 PM
danny65 Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Nov 2011
Am facut schimbarea husei de la schimbatorul de viteza.
Duminica, intr-o fereastra de timp de doua ore m-am incumetat sa trec la treaba.
Unelte necesare: surubelnita in cruce din trusa de scule a masinii.
Timp de lucru aprox. 1 ora si un sfert daca lucrezi incet si cu atentie sa nu rupi ceva.
OPERATIUNI:
1. SE SCOATE CONSOLA CENTRALA CUM NE-A PRECIZAT OVIDIU_NEMTEANU, NUMAI CA NU UMBLAM LA RADIO, ECRAN ETC.
2. SE SCOATE COTIERA. ARE 4 SURUBURI IN PARTEA DIN SPATE INTRE SUPORTUL DE PAHARE, 3 SURUBURI SUB CAPACUL COTIEREI, DOUA SUS LANGA BALAMA SI 1 SURUB IN INTERIORUL COMPARTIMENTULUI, CHIAR PE FUND;
3. SE TRAGE USOR COTIERA IN SUS DIN FATA CATRE SPATE. ESTE FIXATA SI CU DOUA CLEME DE METAL. TREBUIE TRAS CU UN PIC DE SIMT DE RASPUNDERE. NU ESTE NEVOIE DE SCOATEREA COMPLETA A COTIEREI, DOAR BASCULATA CATRE SPATE. SUB COTIERA SE VAD DOUA SURUBURI CARE PRIND CONSOLA DE LA SCHIMBATOR .IN FATA CONSOLEI DUPA CE AM DAT JOS CONSOLA CENTRALA SE MAI VAD DOUA SURUBURI IDENTICE, STANGA DREAPTA. SE SCOT SI ACELEA.
4. SE SCOT CELE DOUA CAPURI DE PE MANETE PRIN DESURUBARE CATRE STANGA, TINAND CONTRA DE INELUL DE PE HUSA. ATENTIE. PE LEVIERE VETI VEDEA INSURUBATE DOUA PIULITE. TINETI MINTE CU APROXIMATIE POZITIA LOR PENTRU CAND INSURUBATI INAPOI CAPURILE.
5. SE TRAGE IN SUS CONSOLA.
6. HUSA ESTE PRINSA CU 5 HOLSURUBURI DIRECT IN PLASTICUL DE PE SPATELE CONSOLEI. DECI ATENTIE FOARTE MARE LA MONTAJ, SA NU FORTATI INFILETAREA PENTRU CA ALTFEL SE VOR INVARTI IN GOL HOLSURUBURILE.
7 MONTAREA SE FACE IN ORDINE INVERSA. ATENTIE LA POZITIA PIULITELOR DE PE LEVIERE PENTRU CA TREBUIE GASITA INALTIMEA DE REGLAJ CARE SA ASIGURE BLOCAREA PERFECTA PE LEVIER A CAPULUI SI TOTODATA SA SE INFILETEZE CORECT SI PE MANSONUL DE PE HUSA, SA VINA SI PE POZITIA CORECTA SA ARATE BINE.
Toate suruburile de la console sunt la fel, deci se foloseste doar o surubelnita in cruce. Nu vorbim de calitatea materialelor. Cat m-am chinuit sa nu zgarii nimic, tot ce este de plastic are urme pe ele. Am sa incerc sa lustruiesc cu ceva. Totodata, cat de noua este husa, cum am mutat un pic din schimbatoare, deja se vad urme de crapare in piele a materialului husei, Deci bine ca am invatat operatiunea.
Imi cer scuze ca nu am facut nici o poza. Nu aveam timp si am crezut ca treaba merge mai greu si nu am sa ma incadrez in timp. Dar spre surprinderea mea intr-o ora jumate eram gata.
03-10-2016 07:01 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Foarte frumos ... multumim ... poate ai si niste imagini
04-10-2016 06:55 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Schimbare motor de 1.5 radu 2 398 25-09-2016 11:06 PM
Ultimul mesaj: gfery
  inlocuire burdufuri manete schimbator DIY comanr 0 518 04-04-2015 08:25 PM
Ultimul mesaj: comanr
  Customizare - modificare - schimbare LED-uri la iluminatoarele numarului din spate. LAwR 6 2,718 30-03-2012 01:41 PM
Ultimul mesaj: LAwR

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)