Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cutie viteze
Autor Mesaj
adriano93 Deconectat
Member

Alăturat: Aug 2012
Cutie viteze
Salutare, a umblat cineva in cutie la hover? Este usor de umblat in ea?(4x4) Mie nu imi mai intra in viteze, imi agata si la rece refuza sa intre, dupa ce se incalzeste doar imi agata si tiuie in treapta a 5a si huruie, abia am schimbat ambreiajul am crezut ca de la el este,ulei abia am schimbat semi sintetic destul de scump 50 lei cutia, intrebarea mea este daca se merita sa o duc sa o desfaca sau sa iau alta cutie, si in acelasi timp vroiam sa va intreb daca merge sa pun cea simple de 2wd, si sa pun cutia de transfer ,sau e cu totul?
28-02-2016 03:10 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
RE: Cutie viteze
n-am desfacut cutia, dar pot sa iti spun sigur ca cea de 4wd e diferita de cea 2wd. Aia 2wd are la iesire o furca pt. cardan spate, pe cand cea 4wd are cutia de transfer prinsa de ea.

de lucrat se lucreaza relativ usor, mult mai usor decat la o masina cu motor transversal; oricum daca e sa pui alta cutie trebe data jos aia veche impreuna cu cutia de transfer (sunt prinse impreuna, ca o cutie mai mare de viteze), asa ca merita desfacuta de unu care pricepe, de obicei pleaca rulmentii, ceea ce dezaxeaza arborii, care apoi cupleaza mai greu, sau sincroanele. Se gasesc de toate de schimbat, si e relativ simplu de lucrat, ca e o cutie rudimentara, fara diferential in ea. Nu stiu sa iti zic cat costa inelele sincronizatoare, respectiv rulmentii, dar nu pot costa o avere pe mitsubishi. Si macar ai cutie noua, daca tot ai platit manopera montare/demontare de pe masina. Atentia la boschetarii care se cred meseriasi in cutii de viteze.

De gasit gasesti in dezmembrari cutie de L200, merge si diesel, demultiplicarea mai mare pt. benzina e data raportul de reducere mai mare din axe (diferentiale).

Mai este o smecherie aici, unele tipuri de ulei (aici vorbim de mult laudatele sintetice) de cutie de viteze sunt atat de performante, incat nu lasa destula frictiune in conurile de bronz dintre sincroane care nu pot frana, cupleaza greu, caraie ca raba. Astea sunt cutii din anii 80, ungerea cu ulei mineral de ala de dinozauri nu le dauneaza. Eu pun intr-a mea ulei de cutie de dacie, de ala de cacao (numa in cutie, ca in diferentiale si cutia de transfer se schimba povestea, acolo nu mai sunt componente care trebe sa puna frana pe ceva). E mai nasol la rece, dar se incalzeste repede, ca e vascos ca dracu.

In alta ordine de idei, daca ai schimbat deja ambreiajul, ai facut oricum deja toata manopera de montat/demontat cutia, asa ai o idee ce trebuie facut.

Spor.
28-02-2016 04:37 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Adriano ai multe probleme la masina aia ...
Pana la desfacerea cutiei mai sunt de facut verificari ... am tot scris pe aici cam cum trebuie procedat pana sa demontezi cutia .... si daca tot a fost data jos nu ai facut o verificare a cutiei? Nu tu ci mecanicul care a facut schimbarea ambreiajului si diagnoza masinii ....
Sigur treaba de la ambreiaj a fost executata corect? Ce facea inainte de schimbarea ambreiajului?
Nu merge de 2x4 la 4x4 si viceversa fara schimbari constructive importante.
Nu merge corect o cutie de la un diesel datorita multor diferente dar in special momentelor motoare si turatiilor de lucru diferite .
Cutia este clasica si nu ar trebui sa puna probleme unui mecanic cu experienta. Exista documentatia detaliata in manualul de service care s-a postat.
28-02-2016 07:37 PM
gfery Deconectat
Senior Member

ovidiu, cutia de mitsu a fost transplantata direct. ambreiajul este interschimbabil, ca am pus eu de l200 diesel. e aceeasi cutie la l200 si la benzina si la motorina, adaptarea de turatii se face din raportul diferentialelor.

discutia e oricum academica, masina aia are multe hibe din start. io daca aveam cutia scoasa pt schimb de ambreiaj, nu o mai puneam la loc tot asa muci. da ala-s numa io.
28-02-2016 08:59 PM
adriano93 Deconectat
Member

Alăturat: Aug 2012
Treaba a fost asa...aveam probleme cu intratul în viteza,aveam zgomote și patina ambreiajul,am dus.o la service și a spus ca se aude de la cutia ambreiajului , și am schimbat ambreiajul după trăgea masina f bine,dar în treapta 5 urla ,fluiera când accelerez ,și tot avea zgomot și am zis ma las.o asa, acum zilele astea după ce am forjat.o ca mai am și faze de genul hop probleme cu intratul în viteza ,1,2,3 efectiv la rece nu ma lasa decât forțat dar forțat..și am zis sa o duc la cineva sa o repare sau sa iau alta dar dacă spuneți ca e relativ ușor o sa încerc sa o repar, dar sa găsesc pe cineva sa se și bage ...am avut probleme mari cu ea și asta pentru ca mima zis mecanicul care a văzut-o ca a mai fost umblat în sensul ca erau unele mufe în plus, și când a schimbat ambreiajul a zis ca a dat.o într.o parte nu a dat.o jos ...

Și încă ceva am pus-o pe neutru și agata și acolo , parca s.a dereglat ceva am momente când nimeresc bine treptele și nu agata dar f rar , e haos ce e acolo, dar merge , nu știu ce ar putea fi ,în treapta 1 parca lovesc și dau de 3 orificii asa se simte la mana , ciudata treaba oricum ce o fi pe acolo ...

Și încă ceva am pus-o pe neutru și agata și acolo , parca s.a dereglat ceva am momente când nimeresc bine treptele și nu agata dar f rar , e haos ce e acolo, dar merge , nu știu ce ar putea fi ,în treapta 1 parca lovesc și dau de 3 orificii asa se simte la mana , ciudata treaba oricum ce o fi pe acolo ...
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-02-2016 12:34 AM de adriano93.)
29-02-2016 12:29 AM
gfery Deconectat
Senior Member

daca zici ca iti agata si maneta mica, aia de la cutia de transfer, ai o problema cu pozitia celor 2 in raport cu caroseria. vezi daca nu au plecat cauciucurile de pe traversa din spatele cutiei de transfer, ca alea se rup primele, si apoi suportii (tampoanele) de la motor. Ca sa vezi asta usor, bagi in 4x4 la mic, pui pe cineva sa calce frana si sa lase usor ambreiajul in viteza 1, fara a omori motorul, si tu te uiti sub ea sa vezi daca se rasuceste motorul-cutia cand fortezi un pic.

inainte de a lua decizia de da jos cutia iara verifica daca ambreiajul decupleaza complet, pentru asta cu masina oprita pe loc si cu motorul mergand, vezi daca intra in marsarier fara sa agate sau sa caraie.

a, si inca o chestie, noua ne face placere sa incercam sa ajutam, dar ajuta-ne si tu pe noi si incearca sa te exprimi logic si cursiv in scris, ca din ultimul post se intelege fix pedala. mai pune si tu punct din cand in cand si incepe alta propozitie, sau macar reciteste ce ai scris si daca tie iti convine, atunci bine.

spor!
01-03-2016 09:14 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Foarte corect ce a scris stimabilul Fery.
Am dat si eu pe aici tot felul de sugestii si solutii.
Te rog citeste cu atentie tot ce sa scris despre cutie si fa verificarile necesare inainte de a te apuca de o astfel de manopera foarte pretentioasa (scoaterea de pe pozitie si demontarea cutiei).
O cutie moderna exploatata normal trebuie sa tina fara probleme peste 300 000 km. Daca ai facut " off road" atunci sportul asta o sa te coste mult.
01-03-2016 10:58 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Zgomot Cutie viteze Andutzux 23 2,786 29-08-2017 07:27 PM
Ultimul mesaj: valentin91
  identificare senzor cutie dstelian 2 616 12-11-2014 12:35 AM
Ultimul mesaj: comanr

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)