Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Intra greu treapta 2
Autor Mesaj
adriano93 Deconectat
Member

Alăturat: Aug 2012
RE: Intra greu treapta 2
(07-12-2015 02:14 PM)ovidiu_nemteanu Scris:  Am primit PM - ul am vazut filmuletul, am raspuns. Ceva ( o frecare ciudata ) se aude in treptele 1 si 2 si parca dispare in 3.
Te rog sa aplici metoda pe care am indicat-o mai sus cu cutia de transfer in pozitia N sa se auda mai bine ( fara zgomotul de rulaj si trecuta prin toate treptele - nu-ti fie frica ca nu se intampla nimic, numai sa fi sigur in N, si sa fie si mai sigur calca ambreiajul la introducerea in viteza dupa care eliberezi si turezi, la schimbare poti apasa putin pe ambreiaj, dupa care dai turatie sa se invarta cutia ), inregistreaza si apoi sa vedem.
Oricum rulmentul de presiune de la ambreiaj fluiera clar - este uzat si este posibil sa se intample ceva si cu placa de presiune ( diafragma fisurata sau chiar rupta si atunci face zgomote dubioase si blocaje ).

Am lasat masina acasa si culmea acum nu mai face nimic, dar mi-a fost frica sa mai ies cu ea, cand ajugn acasa joi o sa fac si ce mi-ati spus, nu vrea absolut nimeni sa o desfaca au spus ca e complicat...si daca e de la cutie nu se baga. Oricum acum nu mai am probleme cu intratul in viteza de cand am baga 75w90 in ea. Doar ca e dubios acum nu mai face, inainte cu o zi facea cum ati vazut in filmulet....ciudat rau....
07-12-2015 05:22 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Ce sa-i faci SPIRIDUSII se mai intampla ..
Verifica asa cum am spus si tine sub observatie. Ti-am spus cu cutia ca nu-i o chestie simpla . Exista manualele de intretinere care au fost postate pe aici si cu oarecare straduinta se poate cu un mecanic bun. Dar pana ajungi acolo sa mai vedem. Este posibil sa fie numai de la ambreiaj dupa cum am spus de la inceput ... este un ansamblu vulnerabil care a mai creat probleme ... piesele originale nu au fost foarte reusite in aceasta zona. Oricum ceva, ceva tot este pe acolo ...
07-12-2015 06:56 PM
adriano93 Deconectat
Member

Alăturat: Aug 2012
(07-12-2015 06:56 PM)ovidiu_nemteanu Scris:  Ce sa-i faci SPIRIDUSII se mai intampla ..
Verifica asa cum am spus si tine sub observatie. Ti-am spus cu cutia ca nu-i o chestie simpla . Exista manualele de intretinere care au fost postate pe aici si cu oarecare straduinta se poate cu un mecanic bun. Dar pana ajungi acolo sa mai vedem. Este posibil sa fie numai de la ambreiaj dupa cum am spus de la inceput ... este un ansamblu vulnerabil care a mai creat probleme ... piesele originale nu au fost foarte reusite in aceasta zona. Oricum ceva, ceva tot este pe acolo ...

O noua observatie, tamponul de la cutie cred ca e terminat, cutia sta mai pe spate dar asta de mult, iar cand iau gropi sau ceva se balangane schimbatoarele in interior si se simt si vibratiile cand pun mana pe nuca schimbatoarului, am crezut ca asa se intampla la masinile de teren....dar treaba cu tamponul e de mult , nu inteleg de ce ar incepe acum sa faca asa de la tampon, sub ea se vede ca e inclinata pe spate putin, adica cutia de transfer sta rezemata de scut, cand ajung acasa o sa ridic de ea sa vad daca e desprinsa de tot de tampon.Nu imi explic zgomotele din cutia insa, sa fie de la inclinatia cutiei?
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-12-2015 11:14 PM de adriano93.)
08-12-2015 11:09 PM
Super Moderator

In afara de tampoane au mai fost cazuri in care s-a rupt suportul care tine cutia de viteze ... cauta pe aici si gasesti.
Vezi si aici http://www.gwm-club.ro/forum/showthread....tie+viteze
09-12-2015 12:06 AM
Super Moderator

Ce-ai mai facut Stimabile ? .... ne intereseaza si rezolvarea sa vedem toti ... eventual imagini.
16-12-2015 04:35 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)