Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
inlocuire burdufuri manete schimbator DIY
Autor Mesaj
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
inlocuire burdufuri manete schimbator DIY
toate hoverele care au peste 2-3 ani au buba asta, se fisureaza burdufurile de la manetele de viteze si apar scurgeri de ulei pe cutie in partea de sus, intra praful in cutia de viteze, in unele cazuri mai grave se corodeaza elementele de la timonerie(arcuri, etc) si cutia devine greu de manevrat.

pare o treba simpla, nu este, practic nu ai pe unde sa scoti burdufurile pentru ca in una din parti dupa scoaterea bolturilor de la nuci ai o saiba mare sferica, iar in cealalta maneta propriu-zisa. maneta se poate extrage de pe levier(are o siguranta de interior si o saiba) insa un cauciuc vulcanizat pe axul manetei la o cota marita nu permite scoaterea burdufurilor pe sus, mai ales ca trebuie mai intai scos burduful mare , de interior si apoi cele mici si rupte care trebuiesc inlocuite.

ca si elemente "echivalente" am gasit niste capete de la doua burdufuri de caseta de directie, in poze se vede si codul, pe care le am taiat si le am incalzit cu apa fierbinte apoi le am largit cu ajutorul unui maner conic de surubelnita si a unei chei tubulare pana la dimensiunea saibelor de pe maneta(destul de mult), insa au intrat si au revenit la forma normala, azi am montat manetele, totul este ok.

mare atentie la singurul surub mai scurt de la timonerie, vine in stanga jos pentru ca altfel nu se mai poate introduce in treapta1, in genere mare atentie la orientarea manetelor la remontare, daca vin pe dos trebuiesc intoarse, se scoate acel bolt de la nuca manetei(partea dinspre cutie)

few pictures...

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage İmage İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-04-2015 08:34 PM de comanr.)
04-04-2015 08:25 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  schimbare husa schimbator de viteza danny65 4 518 04-10-2016 06:55 PM
Ultimul mesaj: ovidiu_nemteanu

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)