Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
De ce am cumparat/am cumpara Hover?
Autor Mesaj
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
RE: De ce am cumparat/am cumpara Hover?
punctul tau de vedere e corect, dar numai pana la un punct:

- piata de second hand din romania este puternic distorsionata de taxa de prima inmatriculare si de impozitul anual aberant, asta este singura cauza pentru care gasesti masini de care pomeneai tu la preturile respective. Zi-mi daca puteai sa lei iei in banii astia daca era impozitu 300 ron pe an, si nu trebuia platita taxa?
De asta iti zic ca preturile pe care le afisezi tu la Cayenne si la Jeep in cazul tau nu sunt ok de comparat cu alte masini in RO.
Motorul de Jeep (sau orice alt motor imens de fapt) n-are absolut nimica in minus, din contra, e foarte misto, dar e afectat de chestia asta de mai sus, ceea ce e un lucru intr-adevar foarte subiectiv.

Tot din seria asta, iti arat eu S-klasse si 760 la niste bani de nu-ti vine sa crezi, da' ce sa faci, platesti de 2 ori masina la cumparare?

La categoria SUV, gresesti, e un termen generic, dar e folosit gresit, pentru ca SUV se refera la masini care sunt orientate spre confort si utilizare predominant urbana (motiv pentru care rar au sasiu separat) - vezi Touareg, SantaFe, X5, Q7, etc. - care au si capacitati usoare de teren. In schimb, Hoverul intra in categoria off-roader si sta bine de tot intre G-klasse, Defender, Niva, Massif etc. Nici una din astea ultimele nu are nu stiu ce confort, dar te duc acolo unde trebuie.

E drept ca mai sunt si masini care le imbina cu succes pe amandoua - vezi Landcruiser sau Discovery - dar astea costa de rup.

Eu nu mi-am luat Hover pentru ca are piele si climatronic, l-am luat ca e capabil in teren si mie imi trebuie la munca. Argumentul impotriva Cayenne-ului nu era de capacitate de trecere in teren, ci in corelatie cu scenariul urmator: - ai dat 60-70k euro pe masina noua (din nou, nu vorbim de second in RO), ia sa te vad, o bagi in teren greu? Sau pielea bej din masina nu suporta noroiul care zboara pe geam cand patinezi la troliere?

E o chestie de atitudine, masinile scumpe, desi capabile poate, nu se scot in teren din motive de costuri in caz de dauna. E atat de simplu: umbla o vorba intre off-roadisti, o masina e capabila in teren invers proportional cu cat de tare iti pasa de ea - daca nu prea esti curios, te scoate ca nu te deranjeaza un bolovan in sasiu, ca rezista, sau o creanga in lungul usilor, iese la spalat.
De aia pe o masina folosita in teren greu nu dau mai mult de 5k euro, ca oricum o bagi in mormant. Intamplator, Hoveru e exact ce trebuie, ca face treaba, si bonus ai climatronic si piele.
Nu e greu de inteles, SUV-urile s-au facut pentru oamenii cu multi bani care vreau sa se creada speciali si ei, diferiti fata de restul alora care n-aveau bani de masini inalte si 4x4 (un fel de, ca nu discutam ce transmisii are Q7-le).
Practic, ele n-au nici un sens, gandeste-te, in teren sunt muci, in oras sunt imense si nepractice, consuma mult, le parchezi greu. De aia si auzi argumente de genul 'sunt sigure', de la nevasta blonda care isi duce copiii 2km la gradinita cu X5-u de 3000cc, de nici motoru nu apuca sa se incalzeasca, ca n-are altceva ce sa zica. Stie si ea ca ar fi mai bine cu Punto multijet, dar nu poate, ca are sotu firma de constructii care inca mere bine si ce zic restu de parinti, daca o vad cu C3?
Si exact asta e argumentu de vanzare: arata ca poti (ca sunt scumpe), ca stai mai sus in trafic (deh, sunt un pic mai inalte), ca esti alftel decat plebea. Si chestia asta functioneaza perfect in RO, unde ai X6 da stai in ANL (stiu caz real, si nu numai unul). Ia zi, daca ai umblat pe afara, cate 'SUV-uri' din astea de care e plina Romania ai vazut pe strazi? Ca eu in toata Austria, Elvetia, Germania, Italia, Polonia, Ungaria, n-am vazut mai mult de 5 (in toate tarile la un loc). Si au si aia bani, dar poate si-i cheltuie mai cu cap.

Sa-ti zica si @comanr cum e cu diferenta dintre un SUV si un off-roader vero, ca si el mere cu Hoveru la munca cateodata. Si iti zic sincer, eu in Hover am bagat joi 12 dale de beton de 50 de kg plus scule si oameni, in Q7 nu stiu zau daca le bagam sau daca mai urneam masina de acolo. Si e atat de simplu: asta la 5k euro merge si face treaba, alalalt la 50k numa pare capabila, dar nu face si si daca ar face, ti-ar fi tie jena sa bagi saci de ciment in Q7, la banii aia (replace Q7 cu ce avion de SUV vrei tu, ca tot aia e).

Deci ca sa revin: nu e Hover vs. X5, ci e o mentalitate vs. alta, una bazata pe realitati (ogase, trolieri, noroaie) vs una in care iluziile primeaza (stau numa pe asfalt in piele, dar as putea si teren, dar nu ma duc ca n-are rost sau n-am de ce, dar repet, as putea). E simplu, cine are treaba in teren, se uita la costuri vs beneficii, daca e business te uiti la return on investment, eu am bagat 5-6k de euro in masina, in 5 lucrari e platita. E o unealta ca oricare alta masina, trebuie amortizata. Daca as face fix aceeasi treaba cu una de 50k euro (as face pe dracu ghem, dar trecem peste), ar fi de 10 ori mai ineficient, nu? Si fix de aia nu face banii aia de 50k, pentru ca orice face aia, gasesti alta care face fix aia sau mai bine la cel mult juma de pret - si cand zic juma, exagerez, poate si un sfert.

Hai ca m-am intins, spor la achizitii!
14-12-2014 07:24 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
De ce Hover ?

In urma cu câțiva ani, un prieten a murit într-un accident prostesc din vina unui adormit la volan. Atunci am decis ca pe viitor sa iau o mașină cu șasiu. Dupa ceva ani cand am avut un buget, am cautat mașini cu șasiu și cu motor cât mai mic de preferabil pe benzina (sunt un fan înrăit al GPL`ului, și un plătitor de impozit) + confortul de baza (abs, airbag și clima). Acum doi ani dacă cautai după criteriile astea nu aveai multe rezultate. Am dat peste GMW Hover, nici măcar nu aveam idee ce era și cu ce se mananca, dar citind m-a incantat faptul ca are un motor Mitshu. Am riscat dar nu îmi pare rău, mai mult nu-mi permiteam.

Clar nu e un SUV, e o masina de teren carosata mai modern. Imi propun sa o mai tin cativa ani buni (pana imi permit un G-Klass Smile) )
14-12-2014 11:15 AM
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Piata SH este supra-saturata de masini pentru ca se produc mult mai multe masini noi decat se radiaza din circulatie. Asta e principalul motiv pt care cad preturile foarte mult. In ziua de azi exista foarte multi producatori si foarte multe modele noi, care peste cativa ani la randul lor or sa se vanda la preturi de nimic iar cele pe care azi le vedem de lux, or sa fie o banalitate.

Taxa de inmatriculare si impozitul auto sunt gandite extrem de cretin-tampito-idiot. Si atata timp cat ei vor sa ne jecmaneasca, noi le putem da o mare mUE prin metode extrem de simple si eficiente, in acelasi timp "legale". A impozita excesiv capacitatea cilindrica, e o cretinitate fara margini.

1-Inmatriculam masina pe o alta tara din mUE (BG e cea mai buna varianta)
2-Pentru masinile fara taxa, actele raman pe fostul proprietar. Ii dam banii, ne da actele si ne vedem fiecare de drum.
3-Pentru impozit, o radiem fiscal.
4-Daca avem 3 oo si vrem sa fim perfect legali, in RO, sa cotizam ca sclavii la rege pana la ultimul leu din buzunar, atunci aproape orice masina se poate transforma in autoutilitara in acte. Scade taxa si impozitul dar creste putin RCA-ul si rovignieta. Merita la orice motor peste 2.0l.

Foarte detaliat s-a dezbatut acest subiect aici: http://www.gwm-club.ro/forum/showthread.php?tid=475 continuam discutia acolo daca vrei. Dar daca ti se pare normal ca pana si pentru Hover sa platesti vreo 850 ron impozit, sau cat e acum iar unu cu Q5 2.0l nou (un mic exemplu) sa plateasca vreo 180 ron, atunci las-o asa.

Ai sa te miri cati cu masini de lux le baga prin noroaie. Cauta pe youtube, ai sa gasesti absolut orice model de masina forjata in conditii extrem de dificile de catre oameni simplii, nu testeri.

Odata cu veniturile crescute, cresc si cheltuielile, creste nivelul de trai si tot ce inseamna acest lucru. Daca ai avea si tu venituri macar de vreo 300.000 euro/an, garantat n-ai mai circula cu masini de buget. Cand te urci la volanul astora de lux, totul capata un alt sens Smile E absolut normal sa-ti duci copii cu Q7 la gradinita atata timp cat iti permiti. De ce sa ii duci cu punto sau c3? E diferenta mica de dimensiune lungime/latime intre un SUV si o berlina sau hatch. Unde te strecori cu astea, bagi si X5-ul. Chiar ai mai multe posibilitati de parcare cu Cayenne decat cu Aygo, in special iarna. Gropile, bordurile, liniile de tramvai abia le simti intr-un Touareg, pe cand in Smart iti dardaie dintii in gura si dai cu burta de pamant. Exemplele pot continua la nesfarsit, concluzia e tot aia: iti iei ce iti permiti sau ce-ti place. Din punctul meu, inutile sunt masinile super-sport in 2 locuri, care in afara de a face lumea sa se invarta in jurul tau, nu au niciun beneficiu. Dar daca iti plac, le iei. Banul nu aduce fericirea, ci o cumpara. Traim intr-o lume materiala care are la baza BANUL. Ne petrecem aproape toata viata incercand sa producem si sa ii inmultim pe cat de mult posibil, asa ca de ce sa fim fuduli si sa ne mintim aiurea?

Si acum sa revenim cu picioarele pe pamant: Hoverul NU e off-roader. Doar o masina relativ noua ca fabricatie, dar care contine elemente si tehnologie invechita, doar pentru ca a fost ieftin de implementat, de produs si de vandut. Pariu ca nu au fost costuri de productie mai mari de 1500-2000 usd/masina.
Sa zicem ca e un semi-offroad. Nu are punti fixe fata/spate, nu are diferentiale blocabile sau macar limited slip fata-spate. Doar punte fixa spate un blocant central si un reductor. Daca raman fara o aderenta o roata fata si una spate in acelasi timp, nu te mai misti de acolo cu Hoverul (vorbind de varianta stock).

Eu n-as baga un Hover in teren. Eventual iau vreun Patrol, Wrangler, Grand Cherokee, sau altele fabricate inainte de 2000 construite cu cap si care indeplinesc cerintele de baza.

Cand am cumparat Hoverul, eu m-am uitat la climatronic (care de capul lui habar nu are ce sa faca, tot manual trebuie setat), la piele (care s-a facut zdremte dupa putin timp) si alte aspecte de care am fost complet dezamagit odata cu trecerea timpului. Nu l-am luat pentru teren, de putine ori am iesit de pe strada cu el.
Nu are nicio legatura cu fiablitatea, ca sa functioneze corect trebuie intretinut si ingrijit obsesiv, consuma mult, nu ofera cine stie ce confort, piesele se gasesc foarte greu daca nu mergi personal cu codurile in buzunar la alea care au echivalente si costa mult. Iar dupa cativa ani, daca faci un calcul la cat te-a costat ingrijirea obsesiva, ajungi la concluzia ca intretineai fara probleme si batai de cap o alta masina net superioara Hoverului (cazul meu, dupa doar 3 ani de Hovareala).

Totusi de nou a costat ceva si Hoverul, al meu full options a fost aproape de 20.000, cele chele pe la 14.000 din cate imi amintesc.

Edit: Nu se mai fabrica offroadere ca inainte pentru ca autoturismele se folosesc din ce in ce mai putin in afara asfaltului. Asfaltul acopera tot mai multi km de strazi, de la mare pana in varful muntelui si tot mai putini oameni cumpara masina noua pentru a urca cu ea pe dealurile neasfaltate. E normal ca sa se invarta totul in jurul confortului, nu a capacitatii de a trece rauri cocotat in masina. Cine vrea offroad, cumpara modelele vechi, care au fost gandite in vremea cand nu existau asa multi km asfaltati. Acum exista 4x4 care au capacitate de offroad si cu care nu iti e frica ca ramai impotmolit pe asfalt in zapada de 10cm. Asta nu e un lucru rau ci doar pura evolutie. Crezi ca le-ar fi fost greu sa construiasca Q7 cu punti fixe, sasiu si alte detalii de acest gen? Daca ar fi facut asta, ar fi costat ca si Hoverul. Dar si-au batut capul si au adus totul la un alt nivel, iar tehnologia noua, costa! Doar pentru a proiecta, construi si implementa un amortizor cu perna pneumatica, reglabil pe inaltime si duritate la Cayenne/Q7/Touareg s-au investit mai multi bani decat au bagat chinezii cand au construit cel putin vreo 1000 hovere.

Si tehnologia de pe Hovere a costat o caruta de bani la vremea ei. Peste cativa ani la fel va fi si cu ultimele aparitii de astazi si tot asa. E evolutia normala ... cine stie ce OZN-uri mai apar, viitorul nu cunoaste limite.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-12-2014 12:27 PM de LAwR.)
14-12-2014 11:29 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
Wink RE: De ce am cumparat/am cumpara Hover?
eu masina am luat o strict pentru munca, pune si tu 36 de baterii de 100Ah intr un suv si du le pe drum asfaltat la nehoiu in deal(daca tu crezi ca va exista asa ceva in urmatorii 30 de ani), ce dumnezeu, e o varianta ieftina prin care ai acces la un magarus de munca, magarus care e si frumos ca design iar pe partea de arhitectura este un hilux sau un frontera.

e normal ca undeva pierzi, pierzi timp cu diverse bibileli la masina dar sa spunem un lucru, asta iarna la -20 si nameti de 1 metru a fost singura masina care a iesit din parcare, in momente din alea ajungi sa ti iubesti masinuta, bine al meu e si cel mai modificat hover din romania, ca tren de rulare si transmisie.Big Grin

masina rugineste, mai ales daca nu esti atent, e posibil ca la un moment dat sa cazi din masina, anul asta a avut loc o actiune intensiva de intretinere a caroseriei care a implicat si revopsirea/neutralizarea a 40 de puncte de rugina, dar asta nu modifica statusul masinii, parerea mea e ca a iesit din greseala o masina faina, ma uit la noile modele care sant niste cacaturi sinistre cu motoare mici si fara punte rigida pe spate, un fel de logane, promit ca urmatoarea masina de teren va fi un g-klasse inscris pe romania ca sa nu mai aud comentarii.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-12-2014 10:36 PM de comanr.)
14-12-2014 01:13 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Hover-ul il repar de placere pentru ca ai loc de miscare ... stai in picioare sub masina.
Azi a trebuit sa intervin la ventilatorul climatizarii la Citroen Xsara Picasso 2,0 HDI ... care este o masina cu dimensiuni generoase.
A trebuit sa desfac jumatate din bord, o brida de lagatura, coloana de directie volan ca sa pot extrage ventilatorul aflat intr-o pozitie imposibila ... si asta efectiv pe burta ... mi-am zdrelit coatele si genunchii parca as fi fost la R.....T in padure ....
La Hover ansamblul ventilator se afla sub cutia de acte si se scoate fara nici o problema desfacand 4 suruburi ... asta-i.
07-08-2015 09:31 PM
Super Moderator

Uite de asta merita sa cumperi un Hover .... de luni bune nimeni nu se plange de probleme.
26-02-2016 09:39 PM
gfery Deconectat
Senior Member

sau s-au obisnuit cu micile neplaceri, le repara si nu se mai plange nimeni de maruntisuri de astea.
27-02-2016 07:41 AM
olarueugen Deconectat
Member

he he he cre ca toti ne am specializat si nu mai e nevoie de mecanici
27-02-2016 04:06 PM
Super Moderator

Bravo stimabililor .... asta-i solutia ... La masina asta trebuie sa fi putin mecanic si electrician pentru ca nimeni nu stie nimic si evident nici nu cauta sa se informeze ... sunt prea putine.
28-02-2016 12:05 AM
gfery Deconectat
Senior Member

Cu respectul cuvenit, dar corelatia dintre numarul de masini de un anumit model pe strada si cunostintele mecanicilor despre acel model nu exista intotdeauna.

Gradul de lipsa de profesionalism din serviceurile din Romania este incredibil, majoritatea celor angajati acolo habar n-au cum functioneaza sistemele mecanice pe care pretind ca le repara. Indiferent de producator, indiferent de cate masini circula pe sosele.

In mod paradoxal, cel mai slab pregatiti sunt mecanicii din reprezentante, aia care au acces la toate manualele de reparatie originale si SDV-urile aferente. Ba astia sunt niste habarnisti fara pereche, cel putin in experienta mea.

Eu am dat ignore la toate service-urile, imi depanez personal masinile, iar cand nu fac asta, le duc la un om pe care l-am invatat sa accepte sa stau langa el si sa comentez cand nu face bine ce face. Asta macar e inginer, absolvent de mecanica, are habar, numai ca ii e lene uneori si o ia pe scurtatura. Daca sunt acolo, nu face lucru rau. In rest, nu ma bag.

Toti meseriasii lui peste argumenteaza ca lucreaza ieftin. Eu inca nu am gasit un service care sa imi zica, ba, te costa atata, scump, dat poti sa bagi de vina ce vrei tu, vii inapoi cu masina daca nu e ok, iti garantam ca nu scoatem rulmenti cu ciocan de 2 kile, daca trebe facem sau cumparam SDV specific, lucram dupa manual (eventual chiar avem manualul fabricantului - mira-m-as) etc. Io inca n-am vazut unul sa foloseasca in pusca mea cheia aia dinamometrica de ex., pe care sunt obligati sa o aiba. Cred ca o scot numa cand expira metrologia la ea.

Numa zic.
28-02-2016 05:05 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Confuzie modele Hover ! Noi NU avem Haval H2 H3 etc, ci HOVER X240 LAwR 1 2,651 21-02-2012 01:56 PM
Ultimul mesaj: diadi

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)