Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reparatie chiuloasa
Autor Mesaj
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
RE: Reparatie chiuloasa
nu e mult
29-09-2016 08:55 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
cotetu e pe hold in Alba in hambar asteapta mecanicul si planarea
29-09-2016 02:47 PM
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
(29-09-2016 08:33 AM)olarueugen Scris:  ceva este neclar,cu cei 76 de Nm la prima strangere pentru planarea garnituri de chiulasa,mi-a spus un mecanic ca ar fi enorm,oare asa sa fie??

un mecanicul ala nu prea le are cu dinamometrica, este? asa e cand strangi o viata lucruri "la mana", prima data cand dai de o valoare concreta te trec fiorii.
78 de Nm e un cuplu relativ mic, sunt chiulase care se strang definitiv la 120Nm, la mine la Fiat de ex. rulmentii la roata spate se strang la 240 Nm.

Deci nu, 78Nm nu e o problema.
29-09-2016 11:50 PM
olarueugen Deconectat
Member

ok multumesc mult
30-09-2016 10:51 AM
olarueugen Deconectat
Member

apropo am sunat la alexandros motors si mi a raspuns un tip foarte de treaba i am expus problema cu chiulasele dupa rechemare, se pare ca a aflat si el ca au fost lucruri nu prea ortodoxe pe acolo,mi a trimis un set de garnituri complet pentru motor facturat de alexandros , la cat credeti? 132 ron,cu tot cu transport, eee deci piesele la ei sunt muuult mai ieftine si toate au tipla de great wall motors, deci de origine
02-10-2016 07:43 AM
gfery Deconectat
Senior Member

stii cum e cu bancul ala, la masina asta orice piesa e de origine, toate fiind facute in china.

trecand peste anecdotic, nu-mi imaginez ca ceva venit de pe alibaba si pe care poate sa scrie absolut orice, poate fi calitativ peste un produs victor reinz, gates sau ajusa, toti producatori de piese de prim montaj pentru marii producatori auto; in plus garniturile sunt pe stoc, la preturi absolut decente.

in plus, simpla idee de a desface motorul bucati la rechemarea aia in service pentru a inlocui niste garnituri presupus neconforme cu nu stiu ce norma ue, care oricum nu curg si isi fac treaba cu brio, mi se pare o stupiditate la care eu personal nu m-as fi pretat nici mort. Alta treaba era daca erau probleme reale si imediate cu garniturile alea, atunci da, se inlocuiesc, dar in rest, o aberatie.

mult succes.
02-10-2016 01:33 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)