Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 5 voturi - 3.4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GWM HOVER CUV 2,4i - ALB
Autor Mesaj
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
RE: GWM HOVER CUV 2,4i - ALB
(14-07-2013 11:41 AM)diadi Scris:  Gata! - ieri am inlocuit sistemul multimedia cu un model mai nou cu DVD , GPS , TV etc.
Sunetul este incomparabil fata de sistemul original - sincer, nu imi trebuie nimic mai mult pe masina!
Surprinzator a fost cat de bine se misca GPS-ul fata de cel pus "pe parbriz" si calitatea imaginii display-ului. (din poze nu-ti dai seama corect)
In plus suporta card de 32GB.

poti sa ne spui ce marca de sistem multimedia ai instalat? Sunt si eu interesat. E acelasi ca cel vandut de Laur?

mersi
25-10-2013 05:54 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
Este dedicat pentru GWM Hover (Haval).
Este similar cu cel vandut de Lawr - probabil ca el aduce un model ceva mai nou.

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
25-10-2013 06:51 PM
diadi Deconectat
Moderator

In 2 decembrie Hover-ul a implinit 4 ani de cand a plecat de la dealer.
Se apropie de revizia de 60.000 km, unde voi vedea cum se prezinta...
S-au pregatit uleiurile de motor / cutie / transmisie - toate din gama MOBIL, filtre, placute frana fata (au aproape 40.000 si ma astept se fie duse).
In rest sper sa scap ieftin - nu are jocuri, batai sau alte sunete "suspecte".
Cred ca voi face revizia loco, la service-ul agreat din Bacau.
Dupa ce am ridicat masina, pana sa ajung acasa, prima oprire a fost la o manastire in munti (Magura), unde este un urcus destul de abrupt, drum care a devenit "traditie" in fiecare an de 2 dec.
Acest drum a fost ca un "etalon" a comportamentului masinii pe un drum mai dificil si tot odata, surprinderea de a constata de le an la an parca imbunatatirea comportamentului pe drum a masinii si a performantelor motorului, care "trage" din ce in ce mai bine, usor si mai "zglobiu", chiar de la turatii mici.
Pot spune sincer ca sunt tot mai incantat / multumit de masina din toate punctele de vedere!

Tot luna asta trebuie reinoite RCA si CASCO, iar in ianuarie ITP (va fi numai bine dupa revizie - nu ca as avea emotii,,,).
Consultand piata pt. RCA, am constatat diferene ENORME intre asiguratori - de la 500 lei la peste 1500 lei pentru 1 an!!!
Asa ca, cine are nevoie de RCA, sa consulte cu atentie ofertele - e pacat de aruncat banii... sunt si societati bine cotate (serioase) si cu pretuti rezonabile.

La cat mai multi Km si plimbari placute (fara incidente) de sarbatori la toata lumea!

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage İmage

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-12-2013 03:28 PM de diadi.)
04-12-2013 03:22 PM
olarueugen Deconectat
Member

Alăturat: Feb 2013
cat a costat revizia???
04-12-2013 10:48 PM
diadi Deconectat
Moderator

Urmeaza de acum revizia, iti spun dupa.
Voi profita de revizie sa montez si carenajele mari, de drumuri grele.
Anul treccut au dat prin oras cateva sute de tone de sare si asa-zis nisip, de fapt pietris ~ 10 mm, o "bucurie" pt. tabla masinii - mai ales aripile si partea inferioara.
Revin cu poze de la montaj.

İmage İmage İmage İmage

07-12-2013 07:39 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Foatre tari carenajele.
De unde le-ai procurat si care sunt preturile?
Si eu trebuie sa ma ocup putin de protectia anticoroziva pentru ca terasonul pe care l-am dat de cand am cumparat-o a inceput sa sara pe la pasajele rotilor si prin alte puncte ale sasiului, tocmai din cauza pietrisului si sarii cu care se "trateaza" drumurile pe la noi. Cred ca de data asta voi folosi o ceara protectiva care se aplica cu pistolul de terasonat.
Stima
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-12-2013 09:54 AM de ovidiu_nemteanu.)
08-12-2013 09:51 AM
diadi Deconectat
Moderator

- SET CARENAJ 4X4 PENTRU DRUMURI GRELE SI NOROI , LOVITURI DE GRIBLURA SI PIETRE, PROTEJEAZA CAROSERIA SI INTERIORUL ARIPILOR (FORMAT DIN PATRU PIESE FATA STANGA SI DREAPTA + SPATE STANGA SI DREAPTA) - 600 RON / SET

Pentru lista completa de piese si comenzi, vezi aici:
http://www.gwm-club.ro/forum/showthread....88#pid4088

08-12-2013 11:24 AM
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
old : arata bine carenajele, si eu as pune, asteptam detalii

raman pe substante gumoase Tongue
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-12-2013 11:37 AM de andreiciocanvlad.)
08-12-2013 11:36 AM
Vasea Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Jan 2014
Felicitari pentru masina !
Din ce am vazut, are o fiabilitate peste medie........ pacat ca lumea nu e atenta si la aceste masini Sad
BRAVO !
02-01-2014 10:43 AM
diadi Deconectat
Moderator

Unde nu e loc de parcat - facem!

İmage İmage

30-01-2014 01:52 PM
Valentin Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Jun 2012
La ce zapada este...noroc ca, cunosti zona...Smile)...multumesc de piese. Se monteaza pe masina si am gasit si suruburile pe care le-au taiat mecanicii ca nu au mai putut sa le desfaca cum trebuie, cand au desfacut au stricat filetul si asa au schimbat toate 4 si au pus unele noi. Multumesc de informatie(de suruburi) pana la urma au gasit la Practiker au si acolo. oricum, abea astept sa revin la condusul masinutei mele, mai am de rezolvat cate ceva la ea si apoi vreau sa imi pun un sistem dvd. Ma intereseaza niste scari pentru masina pentru lateral, daca are cineva astept o oferta de pret(noi sau sh).
30-01-2014 11:38 PM
valentin91 Deconectat
Member

Alăturat: Feb 2012
Salut...ma poate ajuta cineva cu un numar de telefon sau o adresa spre un site care ma poate ajuta cu paravanturi pt hover fata si spate??? Sad am cautat si nu gasesc....multumesc
19-04-2014 01:32 PM
diadi Deconectat
Moderator

Eu am luat de aici : Paravant

Nu aveau decat pentru fata.
Da un telefon si intreaba.

19-04-2014 01:52 PM
diadi Deconectat
Moderator

RE: GWM HOVER CUV 2,4i - ALB-astru
Am revenit ! Smile
pentru inceput - urarile de sezon
Sarbatori fericite si un an mai bun la toata lumea !

Dupa mai bine de 3 ani de cand am dat Hover-ul, pot spune ca m-am intors la "prima dragoste" Smile )))
Primul l-am luat de nou si l-an tinut 5 ani, perioada in care am fost foarte multumit de masina.
Intre timp am trecut de la un Passat (1 an), la un Mondeo 1.8SCI, 130CP care ma "unge" la suflet cum merge...
Dar, sa revin - de ce iar Hover?
Vroiam un alt SUV, asa ca m-am orientat catre mioritica Dacie Duster si am facut un test drive cu noul model 4x4 1,5 dci.
Am avut ocazia sa "abuzam" putin de el si prin offroad si pot spune ca se comporta surprinzator de bine.
In schimb pe sosea - dezamagitor pentru o astfel de masina , nu intru in amanunte (si sper ca nici in polemici fara sens) dar din punctul meu de vedere lasa de dorit la tinuta de drum, in special la stabilitate, demaraj, confort interior, dotari si spatiu.
Arata mult mai bine ca modelul anterior, putin mai mare - si atat.
Este o masina ok, pentru oameni linistiti si care nu cer prea mult de la o masina.
Dupa aceasta experienta am luat net-ul la cotrobait sa vad ce gasesc si cum n-aveam de gand sa dau o carca de bani pe masina, a ramas tot Hoverul.
Acum am luat modelul 2009, 95000 km la bord cu ceva imbunatatiri fata de cel anterior, culoare albastru metalizat si s-a nimerit tot cu bullbar si trepte, full - climatronic, dvd, senzori ploaie, lumini, piele, trapa etc.
Este 4 x 4 (reductor H + L) cu actionare tot din maneta (sfanta), nu electica din buton.
Masina merge bine, parca chiar mai ok decat cea avuta anterior!
Am mers cu ea in service pentru diagnoza si verificare - In mare e ok - s-a gasit un senzor abs cu contact imperfect (remediat pe loc), testat frana, amortizoare (63-68%). A ramas in service pentru verificari mai amanuntite si inlocuit filtre, toate lichidele - antigel, frana, ambreiaj, ulei servo, motor, cutie viteze, cutie transfer, diferntiale fata-spate si bucse bara stabilizatoare fata-spate + un capat de bara care prezentau ceva uzura.
Asa ca mai vad masina la anul, cu sarbatorile de an nou!
Oricum, nu ma grabesc, vreau sa faca treaba buna la ea, pe indelete - la inmatriculare am gasit prima programare disponibila abia pe 1. 02. 2018 !!!
İmage İmage

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-12-2017 12:28 PM de diadi.)
30-12-2017 11:53 AM
alintatul Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Sep 2016
Bine ai revenit printre posesorii de Hover. Sa o porti sanatos si sa te bucuri de cat mai multi km parcursi fara evenimente neplacute!
30-12-2017 05:44 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)