Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sfat achizitie Hover 5000E
Autor Mesaj
RedLabel Deconectat
Proaspat inscris
*

Alăturat: Jul 2014
Sfat achizitie Hover 5000E
Salutare, sunt interesat sa-mi schimb masina, o berlina benzinara cu un Hover.
Nu fac multi kilometri pe an si tocmai de aceea as dori sa-i fac `mai cu stil`.

Dispun doar de 5000e si am vazut ca ar fi ceva optiuni in bugetul asta la vanzare.

Voi ce ma sfatuiti avand in vedere ca la banii astia sunt constient ca nu pot achizitiona un Hover perfect ci cu multi km si eventuale probleme.

Am fost in targ si am testat un Hover, am fost placut surprins de conduita masinii dar era peste bugetul meu.

Am observat ca Hover-urile de obicei la aspect se degradea extrem de rapid fata de alte masini. Nu sunt perfectionist asa ca pot face unele abstractii.

As fi recunoscator daca mi-ati putea indica ceva modele de pe site-urile noastre, poate recunoasteti vreunul cu mai multe probleme decat scrie sau se vad in anunt Smile

Toate cele bune.
04-07-2014 07:03 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
RE: Sfat achizitie Hover 5000E
Ca si prim sfat sincer, cauta altceva, eu de exemplu in banii astia mi-as lua un Jeep GrandCherokee, de preferat cu motorul ala de 4.6l. Ca si consum o sa fi sub Hover in majoritatea situatiilor, iar ca si masini sunt incomparabile. O instalatie de GPL iti iarta jumatate din banii disponibili in portofel pt benzina. Daca nu vrei impozit o pui pe Bulgaria sau citeste putin despre radierea fiscala. Eu un Jeep am de gand sa iau in viitorul apropiat, ca si masina de tavalit la nevoie.

Daca tot te incapatenezi la Hover, sa nu cumperi de la Mia Motors din Craiova.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-07-2014 08:44 PM de LAwR.)
04-07-2014 08:42 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
RedLabel Deconectat
Proaspat inscris
*

m-ai cam descurajat...merci.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-07-2014 09:04 PM de RedLabel.)
04-07-2014 09:04 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
adevarul e ca altul si anume ca masina daca e in parametri consuma sub 10 la suta la drum lung, daca nu crezi vino sa mergi cu a mea.

materialele folosite nu au cea mai buna calitate dar tine cont de un aspect:

-nu am avut nici o problema grava la ea din 2007
-nu am avut nici o problema la motor din 2007

tragand linie, masina e o platforma foarte misto pentru joaca, poti face numeroase upgrade uri, e o masina clasica in haine noi insa are limitarile ei, e doar un hover afterall.
04-07-2014 11:20 PM
RedLabel Deconectat
Proaspat inscris
*

Toate masinile pe care le-am avut pana acum n-am avut probleme majore cu ele. Am avut si masini cu 30.000km la bord si cu 250.000km dar intr-o stare foarte buna. Am facut revizii de ulei, distributii, cate o bieleta antiruliu, ....dar toate acestea la un interval foarte mare.

Din cate am citit pe forumuri sunt posesori care de noi schimba ambreiaje pe la 40000km....au probleme la cutia de viteze, cardane, senzori electrici, si altele la intervale foarte mici, gen 15.000km

Nu stiu ce sa cred. Daca toate aceste probleme citite s-au intamplat doar acelor posesori mai inteleg, masini cu ghinioane, orice marca are asa ceva. Dar dc problemele sunt cat de cat generale atunci scuzati-ma dar aceasta este o prapastie de masina.

Nu fac offroad sau liniute, conduc atent, chibzuit si economic ceea ce m-a ajutat sa folosesc chiar si o masina de 250.oookm la bord fara probleme. De aceea am curajul sa ma interesez de aceasta masina (Hover).

Toate cele bune.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-07-2014 09:47 AM de RedLabel.)
05-07-2014 09:47 AM
comanr Deconectat
Super Moderator

per total calitatea nu este cea mai stralucita din lume, insa platforma e una foarte buna, comparabila cu cea de toyota sau mitsubishi la jumatate sau o treime din pret.

problema la second hand e ca sigur o sa iei o masina care nu a fost foarte bine intretinuta, romanul nostru daca cumpara o masina nu mai are si bani de intretinere, iar intretinerea la hover si mentenanta preventiva e destul de importanta si nu are legatura neaparat cu reviziile din carte.

de exemplu e musai sa se inlocuiasca chiar si la masina noua toate lichidele, cele originale fac rau masinii, nu au o calitate prea buna, te poti alege cu etrieri blocati, pompe servo duse, cutii cu probleme.

odata trecuta pe o gama de uleiuri calumea masina se degradeaza mai greu, cunosc masini care aveau 90.000 km cu uleiurile originale in grup si transmisie, erau cam praf.

masina are tendinta sa rugineasca, mai mult decat alte masini, dar daca citesti topicurile de la imbunatatiri si upgrade uri o sa vezi ca poti avea o masina de teren bunisoara la un cost mic, consumul de carburant este cea mai mica problema la o masina de teren.

la 5000 euro de obicei cumperi un cazan uzat sau care a fost in grija unei firme de paza, o masina nasoala si terminata dar depinde si de norocul si priceperea fiecaruia ce masina isi cumpara.

ps: a mea e la vanzare, ca sa ti faci o idee, nu cred ca o mai vand, e prea scumpa Big Grin

http://olx.ro/oferta/gwm-hover-2007-ID1aE1X.html
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-07-2014 12:27 PM de comanr.)
05-07-2014 11:48 AM
LAwR Deconectat
Administrator

Eu mai putin de 11-12% n-am scos niciodata, asta pe la 80-90km/h constant. Calculez consumurile doar prin metoda plin-plin, nu dupa ochi. Si masina a fost intretinuta impecabil din toate punctele. Acum am scapat de ea, i-am dat-o socrului, eu urmand sa-mi iau Jeep-ul in lunile urmatoare. Consumul nu e neaparat o problema, dar acelasi consum il scoti cu masini mult mai potente. Cu Cayenne Turbo am scos 11.2% la 90km/h constant, Vaslui-Bucuresti. Adica la 2.5 tone, 4x4 permanent, 4.5l turbo si 450 cp a consumat mai putin decat Hoverul.

5000 euro e un pret corect pentru un Hover impecabil. Dar cum am zis-o, in banii astia mai bine altceva. Eu am dat 8000 pe a mea acum 2.5 ani, iar acum la revanzare n-as fi obtinut mai mult de 5-6000, cu toate investiile de le-am facut ca prostu in ea. Asa ca mai bine ramane in familie.

Masina rugineste ca dracu, nu are doar tendinta. Rugineste toata tabla pe ea, iasa rugina si prin porii vopselei. Cel mai bine se vede pe culorile deschise. De curand am revopsit-o in totalitate pe a mea, sper sa mai tina cativa ani.

Sunt problematice, dar daca le intretii esti ok. Intretinerea la randul ei costa, iar cand tragi linie ajungi la concluzia ca nu merita.
05-07-2014 02:08 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
comanr Deconectat
Super Moderator

in contextul masinilor actuale care sant niste gunoaie imposibile, pe baza politicilor de cutting cost masina asta chinezeasca care rugineste merita, nu e chiar din plastelina.

in contextul masinilor adevarate de teren care au fost facute pana odinoara, ma refer la landcruisere si alte avioane indestructibile, nu merita.

tre sa recunosc ca trebuie sa ai idee cu ce se mananca unele lucruri, daca o ia unu care e contabil , e fiul ploii, sta numai pe dreapta.
05-07-2014 02:57 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Aici ai dreptate, daca vrei o masina de teren pe platforma "teapana", cat mai noua ca si fabricatie si relativ ok de intretinut in Romania (taxe, impozite, asigurari), Hoverul e singura alegere pe care o poti face...sau Lada Big Grin

PS, daca nu te intereseaza off-road, atunci mai bine te reorientezi, eu zic ca un Audi A6 break si 4x4 e mai mult decat suficient. Ai spatiu la interior si 4x4 te scoate din situatiile din care te-ar fi scos un suv, adica zapada, noroi, etc. Daca iei varianta allroad, atunci esti boss. Ai mult de castigat la partea de consum si comportament pe drum fata de suv.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-07-2014 09:50 PM de LAwR.)
05-07-2014 09:41 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Confuzie modele Hover ! Noi NU avem Haval H2 H3 etc, ci HOVER X240 LAwR 1 2,634 21-02-2012 01:56 PM
Ultimul mesaj: diadi

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)