Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKI`s Hover
Autor Mesaj
liviu_ats Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Jul 2013
Rainbow AKI`s Hover
Salutare actualilor si viitorilor membrii GWM club,

Ma numesc Liviu si sunt proprietar de Hover din 22.06.2012. Am achizitionat masina SH de la un SRL care a avut-o pe ma multe leasinguri. Varianta cu tapiterie velur si fara trapa. 128.000 km impecabila din punct de vedere mecanic.

Prima senzatie la volanul ei a fost aceea ca exista un joc mare in caseta de directie - lucru neconfirmat de aparatura de geometrie, dar intre timp m-am mai obisnuit cu ea si incepe sa imi placa foarte tare.

Finisajele interioare - neasteptat de bine lucrate!

Pozitia la volan - excelenta, dar as fi preferat niste scaune putin mai adunate (scoica).

Transmisie - toate bune si frumoase pana ce schimb intr-a 5-a ... se aude un huruit in grup (dar nu poti avea si viteza si performanete offroad)

Motor - cuplu excelent, nu smuceste la plecare. O mica problema, totsi, pe care am sa o descriu in sectiunea tehnica.

Comportament off-road - bun, inca nu am apucat sa duc pe coclauri sa imi dau seama mai bine, dar pe dealurile din zona Tg Jiu urca foarte bine (teren uscat si anvelope de iarna).

Compartamnet on-road - excelent avand in vedere cat de mare este!

Consum GPL: indiferent ca e in oras sau afara nu sare de 13,5 (echivalent 7 % benzina) - sunt extrem de multumit! in oras merg linistit, dar in afara ii desfund injectoarele si curat de calamina supapele.

Am inceput sa ma uit pe strada de alte Hover-uri, flash-uri si salutari - ca intre trabantisti!

Sper sa ma acceptati in familia GWM si am sa revin cu noi postari.
Sunt aici in urma discutiilor cu Laur, caruia tin sa ii multumesc. Nu ma astepam ca Hover-ul sa fie asa de fain! astept sa ne vedem pe la Rusu/Transalpina - ca reper pentru tine Dodge Caliber si doua fete.

Promit sa pun poze!

Sa nu crezi nimic din ce auzi, si doar jumatate din ceeace ce vezi!
0765514577 (nr personal)
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-07-2013 02:00 PM de liviu_ats.)
15-07-2013 01:45 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
RE: AKI`s Hover
Bine ai venit!
Asteptam poze si mai multe detalii...

Pe Transalpina am fost anul trecut... frumos - poate ne vedem cu totii in viitor prin zona.

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
15-07-2013 02:13 PM
liviu_ats Deconectat
Junior Member
**

Cu mare drag ma vad cu oricine, dar stiu ca Lau e din zona mea ...
Momentan sunt la Neptun, pana la sfarsitul lunii iulie, asa ca daca e cineva in zona astept sa ne vedem cu mare drag.

0765514577 (nr personal)
15-07-2013 02:18 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Felicitari! Smile Pana la urma cu cat ai luat-o? Sau tot la schimb?
15-07-2013 03:54 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Bun venit in Club !!
15-07-2013 07:30 PM
liviu_ats Deconectat
Junior Member
**

(15-07-2013 03:54 PM)LAwR Scris:  Felicitari! Smile Pana la urma cu cat ai luat-o? Sau tot la schimb?

Multumesc pentru primire!

schimb ... asa cum ti-am explicat nu doream sa mai investesc cash si sa mai am inca o masina in curte (deja era inghesuiala). am mai dat 2000 lei. Cu siguranta nu se compara cu a ta, care este "laser".

acum ma bate gandul sa imi fac si eu farurile ca la tine, dar inca stau sa gasesc sa fac si geamurile de la faruri pentru ca e sarit lacul de pe ele ... trebuie sa le corelez si as dori sa dau o nuanta mai inchisa si la triple pentru ca sunt decolorate de soare.

0765514577 (nr personal)
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-07-2013 08:36 PM de liviu_ats.)
15-07-2013 08:35 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Da-le un polish la faruri, or sa iasa ca noi. Stopurile nu sunt decolorate, aia e culoarea lor Smile Pt uniformizare, fa tot ca si mine sau imbraca-le intr-o folie (rosie, tenta fumurie, fumurie sau un strat rosiu + unul fumuriu).
15-07-2013 10:19 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
liviu_ats Deconectat
Junior Member
**

nu prea am incredere in polish ... prefer sa le iau la smirghel si apoi sa le dau lac pentr ca tine mai mult ca polish-ul metoda asta. vreau sa le fac tot ca tine cu lupe xenon si sa le negresc, am citit cum ai facut si abia astept sa ajung acasa la sfarsitul lunii sa incing cuptorul. ideea e sa fac toate operatiunile in acelasi timp sa nu stau cu ea desfacuta de prea multe ori.

super stopuri - si aici ma bate tare gandul sa le fac ca ale tale si daca tot fac farurile sa fac si stopurile in acelasi timp.

si daca fac si faruri si stopuri, nu ar fi pacat sa nu fac si proiectoarele si stopurile de ceata?! si plecand de la faruri, ajung sa fac si in interior navigatia ta si sa scap de CD charger. si daca tot fac asta ii fac si un detailing interior si poate pun si grila de proiectoare de pe http://www.gwm.com.ro/accesorii/ la 89 euro +tva ... si as pune si un carlig ca nu strica.

Si mai vreau folie pe geamuri, mi se par prea deschise.

Apropo de pus pe ea, in prima jumatate de ora de cand am ajuns acasa am pus cutia Thule pe bare - si un prieten inspirat a avut o remarca rautacioasa: "Ii dublasi valoarea masinii!" (thule excellence).

masina este revopsita la Alexander pe casco, toate reviziile si intretinerile sunt facute acolo ... este super intretinuta si se simte!

Poze urmeaza sa caut in telefon sa vad ce am, acum nu va fac ca e plina de muste pe bot si nisip pe laterale. Promit sa imi fac timp sa o spal!

0765514577 (nr personal)
15-07-2013 10:38 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Proiectoarele de ceata n-ai cum sa le innegresti, m-am gandit si eu la varianta asta. Au doar oglinda pt reflexie, nu si crom ornamental precum in cazul farurilor. Doar daca pui vreo lupa si prin ele.

Carlig merita, nu stii niciodata cand e nevoie si n-ai Smile Eu am patit-o ... o sa ii pun in curand.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-07-2013 12:12 AM de LAwR.)
16-07-2013 12:11 AM
valentin91 Deconectat
Member

Alăturat: Feb 2012
Bun venit Liviu in familie.Sa o stapanesti sanatos si fara incidente rutiere....eu m-am gandit sa fac triplele spate in folie rosie total adica si semnalizarile sa devina rosii...iar farurile cu lupe..cu timpu cred ca o sa vina si bullbar...ca de cand tot zic...da stii cum e...cand zici ca strangi bani si sa te apuci de ea intervin alte probleme...sper sa ne vedem candva la MOTRU...eu cu tine si un alt amic al nostru cu GWM...Numai bine si vacanta placuta
16-07-2013 01:29 PM
liviu_ats Deconectat
Junior Member
**

La proiectoare vreau doar sa le matuiesc si apoi lac iar apoi folie de protectie. Acum sunt ingalbenite si matuite.

Valentin, ne facem o intalnire locala in gorj! Propun, in cazul in care nu e facuta o statistica, sa vedem in ce judet sunt cele mai multe GWMuri ...

0765514577 (nr personal)
16-07-2013 06:54 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)