Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Taxa de mediu
Autor Mesaj
sene Deconectat
Cel mai destept cedeaza primul

Alăturat: Oct 2011
Taxa de mediu
Stimabili hover-isti, aveti cumva idee daca pentru a instraina un hover inmatriculat in 06/2007, cumparatorul mai trebuie sa mai plateasca sau nu aceasta taxa aberanta de mediu?

Măgarul moare de drum lung şi prostul de grija altuia
02-07-2013 02:14 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

RE: Taxa de mediu
Taxa a intrat dupa 1 ianuarie 2007. Daca a platit taxa si nu a recuperat-o, normal ca nu se mai plateste nimic acum.
02-07-2013 02:43 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
sene Deconectat

Eu cand am luat-o de la dealer si am inmatriculat-o n-am platit decat identificarea si placutele in 2011
Din aceasta cauza intreb daca cel care o cumpara de la mine mai plateste sau nu ceva

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-07-2013 03:13 PM de sene.)
02-07-2013 02:59 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Fa un drum la anaf si verifica daca e sau nu platita. Eu nu am de unde sa ghicesc, doar ti-am spus cum a stat treaba Smile

PS: Ala e "dealer"? Poate ai vrut sa spui " cand mi-am luat teapa de la samsari ... "
02-07-2013 10:19 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
dstelian Deconectat
Member

Alăturat: Nov 2012
Sene, cand ai cumparat-o avea numere deja pe ea? Pe carte apare si dealerul sau o firma de leasing in prima pozitie? In general in cazul leasingurilor firmele respective achitau si acea taxa, si ulterior dadeau statul in judecata pentru recuperarea ei. Nu cred totusi ca esti primul in carte, deci primul care a scos-o pe strada ar fi trebuit sa plateasca acea taxa (daca sa petrecut dupa 1.01.2007) si asta pentru ca este o diferenta de cel putin 2 ani intre momentul in care s-ar fi facut importul ei si vanzarea catre tine. Deci cum a spus si Lawr, cel mai bun raspuns il primesti la anaf.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-07-2013 08:11 AM de dstelian.)
03-07-2013 08:08 AM
sene Deconectat

PS: Ala e "dealer"? Poate ai vrut sa spui " cand mi-am luat teapa de la samsari ... "

Ce-i drept da, de la samsari cu secretare. Ca sa dea bine.
@ dstelian - da, pe carte apare pe prima pozitie firma de leasing.
O sa merg totusi la anaf sa fiu sigur.

Multumesc de Indrumari si informatii.

03-07-2013 09:01 AM
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
In carte apare ca prim proprietar - importatorul care a achitat si taxa, aceasta fiind trecuta pe factura de achizitie de la dealer ca "servicii inmatriculare".
Am solicitat la achizitie si copie chitanta de plata taxa si certificat fiscal.
Ulterior am verificat si la ANAF - am scos adeverinta de nerecuperare taxa ... la un moment, ma batea gandul sa vand chinezoaica... Undecided

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
03-07-2013 10:29 AM
dstelian Deconectat
Member

Alăturat: Nov 2012
@diadi, nu este necesar sa apara dealerul pe carte decat daca are nevoie de masina sa o plimbe prin showroom'uri si perioada respectiva este mai mare decat insumarea celor 3 perioade in care merge cu nr rosu. Pentru doua masini luate 0km prin dealer, mi sa dat cartea de identitate direct pe numele meu, la pozitia/stampila de omologare fiind trecut importatorul / respectiv dealerul.

In cazul lui sene, singura verificare valabila este cea de la anaf, deoarece multe societati de leasing in romania au dat statul in judecata pentru recuperarea taxelor de prima inmatriculare etc...
03-07-2013 12:22 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)