Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GPL pe Hover - Modele instalate - Montaj - Intretinere - Consum - etc
Autor Mesaj
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
RE: GPL pe Hover - Modele instalate - Montaj - Intretinere - Consum - etc
Oare ce fel de aditiv ati reusit sa bagati in gaz si prin ce metoda?

@Comanr: as vrea sa va intreb daca ati reusit sa vedeti diferenta dintre chiulasele merse pe GPL si cele merse numai pe benzina de la motoare oarecum asemanatoare ca fabricant, capacitate, etc. Ma intereseaza sincer o comparatie, pentru ca discutia asta a mai fost odata si cand s-a scos tetraetilul de plumb din benzina, toata lumea s-a speriat de efectul asupra supapelor, apoi producatorii au rezolvat problema prin intarirea scaunul de supapa (care este oricum consumabil dupa stiinta mea - la dacia veche erau din ceva bronz, tocmai pentru a nu se uza supapele, care sunt ceva mai greu de refacut).

Aici mai trebuie vazut si cu ce fel de controler de amestec GPL s-a mers, pentru ca pe cele clasice cu regulator cu membrana se ajungea foarte usor la reglaje sarace de amestec, caz in care este foarte clar de ce se ard supapele, dar asta e o problema si la benzina.

@Lawr: am vazut la STAG o smecherie care mareste putin avansul la aprindere cand se merge pe GPL, pentru a acomoda arderea mai inceata a gazului care are cifra octanica mai mare decat benzina. Stii ceva de un asemenea dispozitiv montat in RO? Eu am o problema la turatii mici pana in 2k de ture si incarcare mare pe motor (viteza a doua, a treia cu pedala la fund) imi mai da cate o detonatie in evacuare, semn ca nu apuca sa arda tot gazul din cilindri. Normal, ar trebui sa evit demarajele din ture asa mici, dar se mai intampla cateodata, insa pe benzina nu face figura niciodata.
18-06-2013 05:01 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Din cunostintele mele, aditivul pt GPL e ceva ce se introduce cu butelia goala (altfel nici nu prea ai cum, fiind presiunea mare). Dar eu cum nu sunt adeptul aditivilor de niciun fel, nu m-a interesat mai mult subiectul.

Nu stiu ce smecherie. Dar iti recomand sa il lasi asa cum e. Schimba doar filtrele si fa o recalibrare 1:1 cu benzina. De asemenea incearca sa nu mai calci pedala de la turatie mica. Mai bine retrogradeaza treapta.
18-06-2013 05:24 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
gfery Deconectat
Senior Member

io ziceam de asta:

http://www.ac.com.pl/en/produkty/12/timi...processors

ca sa bagi aditiv trebuie sa desfaci multivalva de fiecare data? care e smecheria? nu ca as baga, dar ma intreb si eu?

o sa ma bag si la recalibrare, desi mi-e sa nu comenteze aia de la atelierul de GPL la garantie la logare straina pe STAG, desi cred ca imi voi baga picioarele in ea de garantie si imi fac cum vreau curba de injectie.
18-06-2013 05:43 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Stag 300 premium nu e o smecherie ci un ecu foarte bun. Cel mai bun as putea spune, pentru modelel astea de instalatii GPL. Isi face calibrarea automata si in timp real, nu mai e nevoie de interventie umana, se descurca singur si se adapteaza oricarei situatii. Dar costa cu vreo 1500 ron in plus.

Nu trebuie sa scoti nimic, bagi pe la bila, are cap special.
Ex: http://rodistribution.com/tratament-moto...istem.html
18-06-2013 06:17 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
oameni buni. eu incerc sa va inteleg vis a vis de gpl.
nu am nimic cu masinile care vin stock cu gpl pus in fabrica cu ecu dedicat.

intr adevar cineva a mirosit cate ceva , avansul pe gpl trebuie marit ca sa beneficiezi de avantajele cifrei octanice marite a gazului.

tocmai aici e cheia modificarii unui motor pe benzina pentru gpl.
avansul si raportul de compresie, etajele de aprindere fiind destul de evoluate , pretabile la gpl(ma refer la hover).

exista un montaj electronic pentru controlul avansului la hover , se ajusteaza din masina in momentul in care se comuta pe gpl.
va pot furniza schema pentru cine vrea.

faza e ca daca uiti avansul asa ai sanse sa detonezi mult cand treci pe benzina deci devine o masina pentru cunoscatori , nu pentru sotii.

pur si simplu trebuie sa intelegeti un lucru. modulele de comanda pentru gaz trebuie sa se interfateze si sa lucreze perfect pentru o multitudine de ECU uri pentru benzina(panarama noastra, alte gunoie gen dacia, sofisticate japoneze, etc). ei uite lucrul asta nu se poate!
cu unele sisteme e mai compatibil cu altele nu.
pur si simplu e imens de greu sa realizezi un device compatibil cu alte zeci de device uri , alti fabricanti etc.
cand cineva o sa inteleaga treaba asta va fi bine.

a nu se intelege ca masinile pe gpl nu merg. merg cu eficienta volumetrica mai mica , cu consum specific mai mare , ele merg, prost dar merg.
din intamplare asa prost cum merg ele ies mai ieftin decat benzina.
asta nu e un argument destul de puternic pentru mine sau pentru cineva care incearca sa gandeasca.
18-06-2013 10:15 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Vad ca v-a antrenat subiectul revitalizat de la o remarca nevinovata care a starnit o "furtuna intr-un pahar de apa". Ultimele posturi sunt chiar interesante si realmente rezolva multe nelamuriri. Cam asa vad si eu lucrurile ... faptele trebuiesc spuse cinstit , fara patima ca nu foloseste nimanui sa exageram intr-o parte sau alta.
Dl. ComanR ai spus ca detii o schema electronica pentru modificarea avansului. Te rog sa o postezi daca se poate sau daca nu sa mi-o expediezi pe PM. Ma intereseaza si daca este posibil am s-o realizez.Am gasit si eu ceva pe la rusi dar nu si schema dispozitivului.
19-06-2013 11:34 AM
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
daca sunteti amabili adaugati si principiul de reglaj al avansului la masinile noi.
19-06-2013 12:32 PM
Senior Member

(19-06-2013 12:32 PM)andreiciocanvlad Scris:  daca sunteti amabili adaugati si principiul de reglaj al avansului la masinile noi.

PS: un TAP chinezesc cam 30$ Smile incerc sa vad cat sunt cele de la ac.gas

PS2: scuze pentru dublu post Sad
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-06-2013 03:43 PM de andreiciocanvlad.)
19-06-2013 03:39 PM
gfery Deconectat
Senior Member

Mai sunt unele masini care nici nu mai merg pe benzina, alea au raport de compresie marit pana pe la 11-12:1, depinde de continutul de propan din amestec GPL (butanul scade cifra octanica), ceea ce duce inapoi la optim eficienta litrica a motorului - evident cu toate neajunsurile care deriva de aici.

Inca o chestie, luand in calcul numai propanul, raportul stoichiometric este 15,3 - deci mai trebuie putin aer, inca un factor care tinde sa optimizeze puterea furnizata de motor (daca acest aer poate fi furnizat din admisie), in ciuda continutului caloric mai scazut al combustibilului gazos, raportat la benzina.

Domnule comanr, v-as ruga sa postati schema de "avansare" a avansului la aprindere pentru aprofundare. Multumesc.

Controlerele STAG au un principiu foarte misto de functionare: pentru a evita interfatarea totala cu ECU primar al masinii si recalcularea completa a curbelor de injectie, el se interpune intre ECU si injectoarele de benzina. Peste curba de injectie a benzinei, el aplica un factor de corectie de obicei putin supraunitar pentru gaz (o alta curba care se poate modifica manual din soft PC). Astfel, STAG urmareste in continuu parametrajul transmis de ECU catre injectoarele de benzina (chiar daca nu lasa sa treaca semnalul catre ele), la care mai pune ceva, si deschide injectoarele de gaz in functie de asta. Ca urmare, ECU original al masinii este cel care conduce intr-un fel in continuare injectia, doar ca semnalul este "deturnat" si condus catre injectoarele de gaz, unde ajunge putin modificat conform necesarului. E chiar ingenios daca ne gandim, mai ales ca rezolva problema multiplelor variante de ECU-uri pe care ar trebui sa le inlocuiasca daca ar fi sa le scoata de tot din functiune.

Asta e un argument impotriva perceptiei ca un motor convertit functioneaza sub-optimal (singurul lucru care lipseste pentru exploatarea la maxim a performantelor respectivului motor pe GPL - care, de acord, nu sunt decat 90-95% din ce stie motoru pe benzina - este modificarea aia la avans la aprindere - modul care este si el de vanzare, dar nu il gasesc eu; bine, ar mai fi si reducerea dimensiunilor camerei de aprindere pentru marirea compresiei, dar nu vorbim despre asta aici, masina tb sa poata merge in continuare si pe benzina.)

Cum zicea Lawr, in ultimii ani le-au venit idei la polonezi, la astia e piata mare de desfacere GPL.

Faptul ca se merge mai ieftin cu mult pe GPL se datoreaza numai faptului care statul inca nu crede ca merita accizat la olalta cu restul carburantilor, ca altfel tot topicul asta ar fi in plus cu siguranta. Diferenta de pret pana la benzina o reprezinta strict acciza si TVA la acciza - deci pana la urma mersul pe GPL e si un manifest politic anti-stat :-)

Sanatate si la multi km.

(18-06-2013 10:15 PM)comanr Scris:  asta nu e un argument destul de puternic pentru mine sau pentru cineva care incearca sa gandeasca.

adevarul este ca sunt unele bijuterii de motoare, care indiferent de combustibilul folosit, ar trebui lasate in pace si exploatate asa cum sunt fara obiectii (multijetul fiat, 1.75 turbo benzina alfa, si multe altele, etc.) pana la obstescul sfarsit dupa multe sute de mii de km.

cu parare de rau, dar motorul de pe hover nu are nimic in comun cu performanta in nici un domeniu, nici al puterii livrate, nici al cuplului, nici nu are la baza vreun breakthrough ingineresc. Performanta lui cea mai mare este raportul calitate-pret, gen nu te lasa la greu si nu costa deloc mult. Motiv pentru care, pentru a-i duce pana la capat menirea de solutie economica, intervine conversia pe GPL. Deci va face mult mai bine ce a fost el proiectat sa faca: sa aduca bani in buzunar la utilizator. Cam asta e argumentul final in sensul asta. Ca merge putin mai bine pe benzina, corect, ca e mai aproape asa de feng-shui-ul japonezilor care l-au proiectat, si asta poate fi corect; am eu mai mult cu 15k de euro dupa 100k km? sa fie sanatosi toti cu benzina, eu bag GPL; mersul cu masina nu e o expresie a statutului social (gen combustibilul saracului), eu fac bani cu masina asta, asa fac ceva mai multi.

Cand trag linie, nu e nici macar un compromis, nu renunt la nimic (ok, hai poate la putin spatiu in spate) din ce stie masina, dar mai cumpar una noua in cei 3 ani cat imi ia sa ii arat 100k de km.

Hai noroc, ca m-a luat gura pe dinainte, sa mai zica si altii. Spor.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-06-2013 01:01 PM de gfery.)
20-06-2013 12:46 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
I am scris unui admin de la rusi sa mi dea schema.nu mai era postata.
din cate stiu era ceva legat de map/mat
20-06-2013 04:34 PM
Senior Member

cel de la stag costa in jur de 200 ron in PL
20-06-2013 04:36 PM
dstelian Deconectat
Member

Alăturat: Nov 2012
Nu mai spuneti ca motorul de pe hover e slab etc...Este unul din cele mai fiabile si bine cotate motoare, si in stransa concurenta cu cele 2/2.3l de la mercedes care in ciuda faptului ca sunt concepute si intrate pe piata in anii 80, suferind pana in prezent doar modificari minore si doar pe parte de management sau raport de compresie. Aceste motoare rezista(statistic si real demonstrat)ca in conditii normale de utilizare depasesc si 500k km fara a face nici o interventie mecanica.
Ce au tot subliniat coman si ovidiu, nu se refera nici o clipa la capacitatea sau incapacitatea motorizarii noastre la a suporta glp...ci la generalitatea demonstrata in timp, ca nr mare de motoare facute praf apar fie din proasta exploatare fie din cauza gpl, cea de a doua fiind lesne de inteles pentru cei care vor sa priceapa un simplu concept de fizica, si anume un gaz va necesita o presiune/detonatie mai mare exercitata in aceasi unitate de volum "fixa", fata de benzina care prin calitatea ei octanica are o detonatie mult mai bine echilibrata si luata in calcul la proiectarea acestora.
Nu inteleg de ce comparati motoare de generatie noua, concepute si gandite la alte rapoarte de compresie si cu alte materiale de constructie cu aceste "tractoare". Si dacia lui tata prin anii 80' functiona cu gazolina si chiar cu alcool atunci cand ii ardea buza si trebuia musai sa se deplaseze cu ea, dar asta nu inseamna ca motorul respectiv a mai avut vre-o asemanare la uzuri cu unul care nu vedea decat benzina de 89, eventual 92 dupa revolutie.

Pana reuseste coman sa faca rost de schema, la linkul urmator (folositi chrome sau firefox pentru traducere automata in engleza) aveti cam toate detaliile care va trebuie, poze ...explicatii si e dedicat Hover...deci n-ar trebui sa fie problemeSmile
http://chinamobil.ru/bb/viewtopic.php?t=22780
20-06-2013 09:04 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Am mai spus-o si in alte parti, motorul e de generatie veche dar adus cat de cat in prezent prin adaugarea a 4 valve pe cilindru si doua axe cu came.(varianta originala avea doar 2 valve si o axa) + facut sa indeplineasca normele de poluare E4 + alte modificari mai micute.. Deci modificarile nu sunt doar minore ci chiar majore as putea spune.

Motorul e unul puturos pana la urma, din 124 CP sau cat zice chinezu ca are la motor, pana la roata ajung vreo 80CP in zilele bune. Se pierde mult pe drum: Cutie viteze, cutie transfer, cardane, diferentiale, planetare. Tocmai pt ca pierderea e mare, nu se simte nicio diferenta intre rulajul pe gaz si rulajul pe benzina, masina e la fel de puturoasa pe ambele. Pt unii nu e puturoasa, dar eu ruland si cu V8-uri adevarate, cel de pe Hover mi se pare ... trotineta. Am mai spus-o, daca nu il aveam pe gaz, Hoverul zbura de mult! Consuma mult si e puturos in comparatie cu un V8 care la acelasi stil de mers consuma mai putin, iar cand ai nevoie de putere, mananca pamantul! Doar faptul ca alimentez cu 2.66 ron/litru ma determina sa il pastrez.

In legatura cu uzura, pot face pariu ca motorul meu la 100.000 km pe gaz va arata mai bine (sau cel putin la fel de bine) in interior decat motorul oricaruia dintre voi care a rulat tot 100.000km doar pe benzina! Iar in 100.000km eu raman in buzunar cu cel putin 10.000 euro mai mult decat voi.

Difererentele de "cerinte" (presiune,detonatie, temperatura degajata, etc) intre gaz si benzina nu sunt suficient de mari incat sa afecteze motorul, daca instalatia e reglata corect. Mai degraba strici motorul daca alimentezi cu benzina de la "Nelu Galbenus" decat cu GPL de la Bulrom Smile
Chiar as vrea sa vad un motor E4 cu instalatie GPL secventiala, cel putin din anul 2010 (spuns 2010 pt ca parca de atunci s-au trecut la niste standarde legat de instalatii si gaz), stricat din cauza gazului si a reglajelor ok. Din pacate/fericire eu nu am gasit niciunul, nici macar pe internet.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-06-2013 09:34 PM de LAwR.)
20-06-2013 09:29 PM
dstelian Deconectat
Member

Exact ce spuneam...faceti si in special tu lawr, comparatii nefericite cu marci nefericite si motorizari diferite. Suplimentarea cu o gaura+inca un brat sprijinit pe un ax cu came care sa aduca un aport de evacuare numesti tu modificare majora? As fi fost de acord daca modificau capul pistonului sau toleranta de inchidere pe segmentul de compresie + o micsorare camera de ardere urmata de un intercooler+avans electronic modificand unghiul de avans direct din axa cu came...cu astea as fi de acord ca fiind modificari, dar nu ce sa facut acestui motor, juma de supapa si vopsea direct pe bloc motor nu inseamna modificare...ci o imbunatatire a ceva deja functional.

Iar apropos de motoare, al meu are 160.000 si pariu ca arata si merge mai bine decat a multora cu gaz si care nu are mai mult de 60000km.
Si spre final iar faci referire/comparatie cu un motor e4 fabricatie 2010 care nu apuca sa faca nici in germania mai mult de 200k km cu un motor fabricat in 2004....e ca si in acele discutii intre copii "tata e politai...e smecher si te bate...al doilea sarind ca tata lui e miner si vine cu gasca de ortaci si o violeaza pe sora lui ce mare"...sa fim seriosi , discutia gpl trebuie facuta luad in calcul aceleasi comparatii, si nu vorbind de ozn'uri sau ce alte inventii sunt pe masa de proiectare a celor de la bmw. Vorbim de 2.4i de la mistubishi? daca da...sa venim si cu argumentele de rigoare legate de acest motor, nu de altele
20-06-2013 09:44 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Banuiesc ca e modificat si capul pistonului, cel putin forma lui.

Eu nu as face acel pariu in locul tau pt ca sunt sanse foarte mari sa-l pierzi Smile

Ok, sa nu spun 2010 ci 2006, si doar referitor la Hovere. Vreau sa vad un Hover cu motorul stricat din cauza unei instalatii secventiale de gaz corect calibrata. Dar in schimb iti pot aduce foarte multe motoare care ruleaza pe gaz aproape ca in prima zi. Si de asemenea iti mai aduc cu 500 euro un motor complet de la dezmembrari cu maxim 60.000km la bord. Cine castiga? Garantat cel care ruleaza pe GPL oricum am intoarce problema! Si Hoverul e o masina care se preteaza perfect la GPL. Cei care au cumparat-o au cumparat-o in primul rand ca era ieftina! Cea mai ieftina varianta posibila, nu exista nicio alta masina care sa o bata la pret! Acum sa nu vina si sa-mi spuna ca nu se coboara la nivelul saracilor care baga GPL ... ca si eu pot zice: atunci fi fraier in continuare si baga bani in buzunarul baietilor destepti, ca doar mai bine de 50% din pretul benzinei reprezinta taxe si accize. Costul de productie este aproximativ acelasi atat pt benzina cat si pt gaz.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-06-2013 09:55 PM de LAwR.)
20-06-2013 09:51 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Uite aici am mai putea face pe fudulii, Porsche Cayenne Turbo, adica masina de 150.000 euro pusa pe GPL:

Pur si simplu SE POATE pune GPL pe orice masina, orice motor! Tehnologia respectiv instalatia de GPL a evoluat suficient de mult incat sa faca fata la orice provocare.

Dar nu imi spune de Hover ca nu iti bati joc de ea, nu te cobori la nivelul GPL-ului ...
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-06-2013 10:00 PM de LAwR.)
20-06-2013 09:59 PM
Senior Member

am mai primit un pret in tara 180 ron TAP`ul de la ac. Dar in acelasi timp am primit si atentionari ca nu va face mare lucru pe LPG, pe CNG s-ar simti.
21-06-2013 12:34 PM
dstelian Deconectat
Member

vai cat m-a amuzat filmuletul ....ce accent de botosani are respectivul Smile ca sa nu spunem ca prezinta masina volan pe dreapta in italiaSmile) Mi-a adus aminte de metoda cealalta de spalare interior la masinile "competente" Smile
http://www.youtube.com/watch?v=JnZI9s_S3bM
21-06-2013 03:08 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
(20-06-2013 09:04 PM)dstelian Scris:  Pana reuseste coman sa faca rost de schema, la linkul urmator (folositi chrome sau firefox pentru traducere automata in engleza) aveti cam toate detaliile care va trebuie, poze ...explicatii si e dedicat Hover...deci n-ar trebui sa fie problemeSmile
http://chinamobil.ru/bb/viewtopic.php?t=22780

Am vazut putin despre ce este vorba.
Variatorul "Spider AEB511N" produs de italieni. Este un dispozitiv serios facut sa compenseze unele dintre problemele alimentarii cu gaz a masinilor proiectate pentru benzina ... respectiv , sa compenseza arderea mai inceata a gazului si partial problema diferentei cifrei octanice dintre gaz si benzina. Ce face ? Simplu ... modifica dupa o noua curba specifica alimentarii pe gaz a valorilor de avans la aprindere. Dispozitivul creat in jurul unui procesor are posibilitatea de a fi setat (pe calculator) pentru diverse tipuri de masini (cred ca exista si Hoverul printre acestea) ceea ce este un lucru foarte important, pentru ca adapteaza curba de avans la motorul ce trebuie asistat. Se conecteaza destul de simplu prin legarea la + 12 V prin cheia de contact, masa masinii, modulul de comutare benzina/gaz, potentiometrul de reglaj din habitaclu, intercalarea pe senzorul arborelui cu came.
Din cate am inteles se poate alege valoarea cu care se poate majora avansul in speta 6, 9, 12, 15 grade prin pozitionarea a doua comutatoare dupa o anumita schema, functie de alegerea beneficiarului . Totodata, la punerea in functie se stabileste dintr-un potentiometru semireglabil avansul la relanti. Cred ca dispozitivul este OK si foarte util celor care utilizeaza alimentarea cu gaz. Dispozitivul comuta automat la trecerea de pe benzina pe gaz si viceversa (pentru a reface curba de avans originala la utilizarea pe benzina). Din pacate nu am gasit nici o oferta facuta de o firma din Romania, dar cred ca se poate aduce din Italia. Un astfel de dispozitiv se poate realiza de un electronist chiar amator cu conditia de a dispune de softul care se implementeaza in microprocesor pentru a putea functiona. Pretul nu cred ca este mare si ar fi recomandabil unul fabricat. O functionare defectuasa poate produce probleme si ar fi indicat ca legaturile sa se faca printr-un comutator care sa refaca legaturile initiale in caz de defectare.
Incet, incet ma convingeti si pe mine sa-mi montez o instalatie de gaz.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-06-2013 05:05 PM de ovidiu_nemteanu.)
21-06-2013 05:00 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Stelian, Porsche-ul e cu volanul pe stanga, uita-te mai atent Smile
Stiu videoclipul acela. Dar nu se pot compara situatile Tongue

Stati putin ca eu nu inteleg ce e cu "prostia" aia de dispozitiv si de ce l-as monta pe o instalatie secventiala cu ECU special, care stie deja sa faca tot ce se zice ca face dispozitivul "minunte". De ce ar fi nevoie sa imi modifice el curba din moment ce de acest lucru se ocupa ECU GPL?!? Si de ce mi-ar schimba el automa de pe benzina pe gaz si viceversa cand de acest lucru se ocupa tot ECU GPL-ului?!? Sa nu confundati, iar acel dispozitiv sa fie pt instalatiile vechi care nu au electronica, nu au calculator, etc! Sau poate nu am inteles eu bine ... desi repet, toate lucrurile astea le face ECU GPL, in cazul meu STAG 200+.

Daca zilele astea nu am avut masina, am facut 6 curse cu TAXI, toate Logan, iar 5 dintre ele avand GPL, una motorina. Sa ne limitam la astea pe GPL. Una singura avea 190.000km, restul peste 300.000 - 350.000 km, cea cu 190.000 km avea GPL de la 50.000km, restul de la 0 km (sau cel putin asa au spus soferii). Absolut toate motoarele rulau foarte bine, nimeni nu a avut nicio problema cu nimic la motor, nici la instalatia GPL, iar ultimul taximetrist cu care am mers si avea 395.000 km, (cel mai mult dintre toti) de la Speed Taxi a pus o intrebare prin statie, daca vreun coleg a avut probleme legate de GPL si unul singur a raspuns ca dupa vreo 200.000km a trebuit sa faca o reparatie la injectoare, nu cunoaste multe detalii dar l-a costat vreo 300 ron si ar fi tot din cauza lui, nu a schimbat filtrele la timp si a trecut niste mizerie de ele.

Deci? De cate ori si-au scos banii masinile astea?
21-06-2013 07:25 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Tutorial Demontare scaune / tapiterie - montaj incalzire in scaune - Hover LAwR 5 3,639 12-01-2017 12:48 PM
Ultimul mesaj: olarueugen
  Unitate multimedia Hover + camera || Demontare CD Player / Montaj DVD Navigatie LAwR 23 11,518 11-01-2017 09:15 AM
Ultimul mesaj: diadi
  Jante GWM Hover CUV : Informatii , Specificatii , Detalii , Modele , Sfaturi LAwR 21 11,506 21-07-2015 01:10 PM
Ultimul mesaj: stefan
  H4 Lupe + Xenon pe Hover || Demontare faruri / Dezasamblat / Vopsire / Montaj Xenon LAwR 7 6,660 29-05-2014 06:24 PM
Ultimul mesaj: andreiciocanvlad
  DIY- intretinere caseta directie Hover comanr 7 3,116 16-02-2014 11:00 PM
Ultimul mesaj: ovidiu_nemteanu
  afisaj electonic consum benzina cyoby67 7 3,304 18-05-2012 08:13 AM
Ultimul mesaj: cyoby67

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)