Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Esapament Hover
Autor Mesaj
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
RE: Esapament Hover
1. nu era nici un misto, nici bataie de joc, ceream un argument stiintific la o afirmatie pe care eu o consider incorecta. daca la orice raspuns contradictoriu incepem cu afirmatii de astea, unde mai avem dezbatere?

2. in lungul raspuns dat dupa ce ne-am mai calmat un pic, Ovidiu face cateva greseli pe care o sa le subliniez in cele ce urmeaza:

" La decelerare [...] fluxul de gaze scade pana la zero iar in galeria de evacuare va patrunde nestingherit aerul" - cand se merge in regim de frana de motor, nu inseamna ca motorul nu mai sufla aer pe esapament, sau ca l-ar trage prin esapament, ca nu se schimba timpii de distributie - pur si simplu nu se mai fac arderi din cauza ca nu se mai injecteaza combustibil, motorul merge ca un compresor, de unde si efectul de franare (energie pierduta in incalzirea aerului prin comprimare); niciodata, in nici un regim de functionare al motorului, presiunea in traiectul de evacuare nu va fi mai mica decat presiunea atmosferica, ca altfel motorul ar respira prin esapament.

"Stie toata lumea cand se fac verificarile de ITP primul lucru pe care-l verifica operatorul care verifica noxele este determinarea etanseizarii sistemului de evacuare" - da, corect, dar din motive diferite: ala iti baga sonda lui lambda in curul masinii, adica dupa toate neetanseitatile posibile din circuitul de evacuare, si evident ca masuratorile sunt viciate de

"principiul suflaiului", denumit si principiul Bernoulli, care intr-adevar functioneaza prin antrenarea de gaze prin neetanseitatile esapamentului, dar in SENSUL curgerii gazelor antrenante, si nu invers, adica spre curul masinii, spre sonda lambda a itp-istului, caruia ii viciaza masuratorile, si care, daca nu e spagar, te trimite la plimbare.

Inca o chestie: regimul pulsatoriu al presiunii pe evacuare pe care il implica functionarea motorului cu pistoane (regim cu atat mai vizibil cu cat pistoanele sunt mai putine sau turatia mai mica) nu inseamna alternanta. Inseamna ca si la curentul continuu, o suprapunere a unor pulsatii (denumite sugestiv dar gresit "componenta alternativa") peste o presiune constant pozitiva. Tobele nu fac altceva decat sa le uniformizeze pe aceste pulsatii (foarte asemanator cu un condensator de filtraj) in speranta unei curgeri cat mai uniforme si mai lente a gazelor (viteza mica = energie mica = zgomot mic).

Singurul moment in care teoria lui Ovidiu ar putea functiona cat de cat ar fi daca s-ar reteza teava de esapament foarte aproape de sonda lambda. Atunci da, din cauza amplitudinii foarte mari a oscilatiilor deloc amortizate de vreo expansiune prealabila, e posibil ca aer atmosferic sa ajunga peste sonda lambda. Am patit eu cand mi s-a rupt galeria imediat dupa prima flansa, adica la 10 cm sub sonda si dadea check engine. In rest nu.

A, si inca o chestie: "se pompeaza aer printr-o conducta aflata in apropierea altei coducte dispuse perpendicular si prin efectul turbionar care se realizeaza va crea o suprapresiune suficienta sa traga vopseaua din recipient" - suprapresiunea e de fapt depresie, si efectul turbionar e de fapt o scadere locala a presiunii din cauza vitezei mari de curgere a gazului antrenant, o aplicatie clasica a efectului Bernoulli.

"Hai ma lasi? Poate iti explici tu de ce toata evacuarea trebuie sa fie perfect etansa si o sa ai si raspunsul la ce te framanta. " - Nu trebuie sa fie deloc etansa pentru functionare, ci pentru cei din masina si din jurul ei, pentru confortul auditiv si neotravire cu gaze de esapament. Daca ar fi sa facem un experiment de imaginatie, evacuarea perfecta pentru motor ar fi aia fara galerie deloc, fara tobe, tevi, etc.. Probabil ca ar fi dificil de trait in masina aia, dar sa ne imaginam totusi. Pierderi de pompare spre zero, rezistenta zero, daca am avea un ax cu came gandit pentru asa ceva, ar fi perfect. Nu e cazul, desi la masinile de curse se mai practica o teava mare si lata, evident ca nu e ok pentru strada, dar dintr-un singur motiv: GALAGIA, nicidecum ca performanta motorului ar fi mai mica, din contra, evacuarile mai nerestrictive sunt mai ok pt. motor. Vis-a-vis de oportunitatea unor restrictii pe traseul de evacuare ar fi intr-adevar ceva de discutat, pentru obtinerea unor cupluri de torsiune un pic marite la motoarele aspirate pe benzina, in regimuri de turatii sub-optimale (vezi la Yamaha sistemul Exup, daca tot ne place MotoGP).

Eu zic ca inainte sa ne enervam si sa acuzam ca "ironii" si "mistocareli" sa incercam sa il suspectam putin de onestitate pe interlocutor, si sa mai lasam din orgolii acasa, ca aici e divertisment si relaxare, nu concurs de cine stie castiga. Daca era vorba sa fie ironie, o formulam altfel, ca de ex.: afirmatia "de fapt este vorba de o dilutie de gaze in aer pentru ca aerul va patrude oricum din cauza presiunii atmosferice" ar presupune o presiune mai mica decat cea atmosferica in teava de unde probabil gazul deja existent la presiune mare s-a extrudat printr-o neetanseitate, lasand locul unui semi-vid deloc onorabil pentru un motor euro 4. N-am formulat asa raspunsul, ca nu e elegant, am incercat o abordare pseudo-stiintifica, pentru ca atata ma pricep si eu, in definiv nici macar facultate n-am, sunt nediplomat, ca sa zic asa.

Va doresc esapare placuta!

@Andrei, suna-l te rog pe tipul ala si te rezolva sigur si numa cu copie dupa cartea masinii, ca asa am si eu si e ok. Toate bune!
07-04-2016 06:55 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
babaeti, ce sa zic, din informatiile pe care le detin se pare ca scoaterea primului "coi" ar fi benefica, eu sincer nu le am anulat, masina este foarte eco ca sa zic asa, dupa ce se incinge stai si joci table la fundul ei la relanti.

ceea ce pot sa confirm este ca fara catalizatoare motorul are mai multa putere sus, insa oricum ar fi, suna mai bine cu acele catalizatoare si consuma mai putin, probabil si din cauza performantelor diminuate/micsoararea "flow" ului, eu recomand sa nu se anuleze sistemele de depoluare daca sant functionale, odata fiutiute/topite cred ca solutia de buget e aruncarea lor sau mai exista acele catalizatoare aftermarket bosal la preturi cat de cat decente, cu putin talent la sudura poate iesi o treaba buna, ce va trece de orice test itp chiar si inoportun Big Grin
07-04-2016 08:56 PM
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
sunt curios daca din elemente "BOSAL" pot sa-mi refac eu traseul Big Grin
08-04-2016 08:19 AM
comanr Deconectat
Super Moderator

cum sa nu, trebuie doar putina maiestrie Big Grin
08-04-2016 08:47 AM
Senior Member

si niste coduri, ca sa nu fie foarte mult de modificat la tevaraie Big Grin
08-04-2016 08:51 AM
comanr Deconectat
Super Moderator

e un topic la rusi, ia din pagina in pagina:

http://chinamobil.ru/bb/viewtopic.php?t=...&start=975
08-04-2016 12:50 PM
Senior Member

mersi Smile
08-04-2016 01:13 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

ce toba finala ai pus pana la urma?
13-06-2016 07:25 AM
comanr Deconectat
Super Moderator

pana la urma am captusit la un meserias toba finala cu o bucata de tabla de jur imprejur sudata mig , am in locuit si toate bucsile de la puntea spate, este chinul pamantului, rezervor dat jos, mult flex, nimic nu s a desfacut, acum parca e noua!
02-07-2016 01:33 PM
Senior Member

încă așteaptă un salar din care se poate rupe un eșapament Big Grin
02-07-2016 01:40 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

este incredibil de greu de scos bucsile la puntea spate, am confectionat la un atelier 4 prese pentru cele 4 tipuri de bucse (inclusiv bara panhart) , nu mai zic ca majoritatea au iesit doar cu flexul si a trebuit si rezervorul dat jos, norocul meu e ca am 5 brate de la un alt hover si am echipat din timp bratele, deci am un set de brate de rezerva pe care le voi echipa.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-07-2016 10:21 AM de comanr.)
05-07-2016 10:20 AM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
(05-07-2016 10:20 AM)comanr Scris:  am confectionat la un atelier 4 prese pentru cele 4 tipuri de bucse (inclusiv bara panhart)

Pune ceva imagini cu presele si detalii constructive (diametre ... )
Multumim
05-07-2016 02:50 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

cotele nu le stiu pentru ca am lasat bucsile la atelier si bratele ca model, o sa pun poze luni, iar fara presa de 30t esti fiul ploii, sant foarte intepenite in brat din cauza ruginii
05-07-2016 04:46 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Ce tip de bucse ai pus??
05-07-2016 09:31 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

le am luat de la rusi, nu scria nimic pe ele, sa vedem.

poze cu presele, daca are cineva nevoie le pot imprumuta, pentru ca hoveristi!

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage İmage İmage İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-07-2016 06:42 PM de comanr.)
06-07-2016 03:26 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Esapament afumat ovidiu_nemteanu 24 6,718 28-06-2013 05:40 PM
Ultimul mesaj: ovidiu_nemteanu

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)