Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tratament motor DURALUBE, METABOND
Autor Mesaj
Mircea N Deconectat
Proaspat inscris
*

Alăturat: Mar 2016
RE: Tratament motor DURALUBE, METABOND
Da, am fost sceptic inainte de folosirea Metabond Eco, de aceea am tinut sa fac personal testele, unele mai dure decat cele prezentate pe youtube de genul https://www.youtube.com/watch?v=djss42GJbfM.
Puteti vizualiza filmuletul postat de cineva de la Tulcea, pe acest om nu il cunosc dar testele pe care le-am realizat sunt aproape identice. Testele le-am realizat fara audienta, in bucatarie, asa sa nu ma deranjeze cineva sau sa incerce sa ma influienteze.

Test:
1. Simulat baia de ulei sparta, adaugand nisip si apa sarata de pe plaja. Deci functionare fara lubrifiant sufficient. La utilizare ulei fara tratament, piesa testata s-a gripat in 6-7 secunde.
2. Utilizare ulei cu Metabond, apoi drenare completa a cuvei cu ulei, adaugand nisip si apa sarata, am constatat o uzura nesemnificativa pentru un timp care a depasit 5 minute, chiar mai putea sa mai dureze testul dar deja ma durea mana din cauza apasarii tijei.
3. Utilizare ulei cu Metabond, apoi drenare completa a cuvei cu ulei, umplere completa a cuvei cu apa. Timp pana la gripare indelungat...

Unul din teste chiar l-am ratat, deoarece am sters cu un servetel care avea cateva picaturi de Metabond impregnate, suprafata mostrei metalice (rola rulment) pe care o pregatisem in vederea testarii. Pe durata testului nu imi explicam de ce nu se gripeaza ansamblul, Doar stergerea suprafetei metalice cu un sevetel inmuiat cu Metabond sa poata duce la o micsorare a frecarii? Am repetat testul din nou, asigurandu-ma ca piesele nu sunt contaminate cu Metabond, unde am utilizat detergenti si spraiuri.
Iata ca servetelul acela patat cu ceva Metabond m-a facut sa il utilizez.

Un amic care are un service serios, m-a chemat in urma cu 2 ani si mi-a aratat un motor de tico pe GPL tratat cu Metabond care avea cam 200000 km, cu o problema la o supapa arsa. La inspectarea segmentilor si a pistoanelor, nu s-a constatat o uzura semnificativa comparativ cu un alt motor tot de Tico desfacut dar netratat cu Metabond cu aprox 300000 km la bord.

La Passat, am pus Metabond si aproape imediat s-a redus zgomotul cam pe la jumatate. Care a fost cauza reducerii zgomotului daca nu reducerea frecarilor? Sunt multe intrebari la care as putea raspunde dar timpul/spatiul sunt mititele.

La un motor navalizat, am avut probleme cu prezenta apei in ulei si implicit schimbarea unor cuzineti. Sursa prezentei apei in motor nu a putut fi identificata nici macar de fabricant, iar ca solutie a fost adoptata utilizarea Metabond. Au urmat bineinteles si alte inspectii dupa utilizarea Metabond, s-a hotarat mentinerea utilizarii Metabond, purificarea uleiului ca procedeu de extragere a apei pe cat posibil.

As recomanda vizionarea filmuletelor de pe youtube referitoare la Metabond. Deci personal il folosesc daca este sa maresc durata de viata a motorului, respectiv sa il dublez, decit sa schimb piesele des. Duralube e din generatia 1, Metabond se duce spre generatia 4-5, de fapt este un tratament pentru motor nu pentru ulei.

Cu cati mai multi sceptici cu atat mai multe intrebari se nasc. Oricum, atentie, eu nu vand Metabond.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-03-2016 01:40 PM de Mircea N.)
07-03-2016 01:38 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
nu stiu daca aditivii tin loc de reparatie, un motor exploatat corect si intretinut nu are nevoie de aditivi, motoarele intretinute merg mult si bine, zgomotul atenuat tine de vascozitate insa nu este edificator pentru bunul mers al unui motor, exista motoare cu probleme la sistemul de ungere asa cum e tdi la care sant binecunoscute zgomotele din baie...
07-03-2016 04:08 PM
Mircea N Deconectat
Proaspat inscris
*

Alăturat: Mar 2016
Clar ca aditivii nu tin loc de reparatie, dar tratamentul pt motor Metabond, este mai mult pentru prevenire. Am pe undeva un buletin de analiza realizat la un laborator dedicat din Olanda, sper sa dau de el. Ce am retinut este ca dupa 12000 km rulati cu Mobil 1 si Metabond ECO 4%, in raport era specificat "Suitable for further use", unde "failure point" era destul de scazut. Testul de ulei a fost un moft scump, nu o sa il mai repet, mai bine imi repar sonda de benzina, referitor la asta o sa cer ajutorul colegilor in postul dedicat, nu de alta dar arabu nu a reusit sa ma dezbivoleasca daca e sonda sau ceasul...
Treaba cu folosirea aditivilor e mai mult personala, oricum este o alternativa la destule probleme, este bine de tinut minte asta atunci cind avem probleme legate de gripare sau ungere.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-03-2016 05:09 PM de Mircea N.)
07-03-2016 05:08 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
toate problemele de ungere provin de la intervalele de service nerespectate sau defectiuni de design, vezi tdi, vezi mazda6.

daca exista probleme cu indicatorul de carburant la hover si indica prea mult trebuiesc reparate ceasurile, va pot ajuta
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-03-2016 09:57 PM de comanr.)
07-03-2016 07:27 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  caut motor complet de mitsu pentru hover gfery 0 686 17-10-2016 04:39 PM
Ultimul mesaj: gfery
  Probleme probleme si iar probleme la MOTOR CATA S 13 2,842 30-09-2015 06:40 AM
Ultimul mesaj: gfery
Rainbow suport motor-cutie viteze Cernat Mircea 27 8,363 18-06-2014 12:14 AM
Ultimul mesaj: olarueugen
  Tratament anticoroziv misca 9 7,913 30-05-2013 10:53 PM
Ultimul mesaj: andreiciocanvlad

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)