Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIAGNOZA E.C.U. DELPHI MT20U
Autor Mesaj
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
RE: DIAGNOZA E.C.U. DELPHI MT20U
(25-06-2013 07:08 PM)andreiciocanvlad Scris:  interfata ELM327 mini bluetooth

Nu am acces la pinul 2 sa-l deconectez, inseamna ca trebuie sa-l intrerup de la masina.

Poti sa incerci si cu pinul 2 conectat. Eu l-am scos pentru a nu intra in conflict cu programul care nu are si optiunea de verificare a airbagului.
Este posibil sa functioneze .
25-06-2013 07:40 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
dstelian Deconectat
Member

Alăturat: Nov 2012
Atentie, pe Hover sunt 2 versiuni ECU. Schimbarea sa petrecut undeva prin 2008. Diferenta intre cele 2...este ca prima versiune are un protocol mizer care nu accepta sa vorbeasca decat cu tigodiag, a doua acceptand orice soft. A mea este din 2006-2007, am testat cu tot ce am gasit mai putin tigodiag pentru ca nu aveam acces la net la respectivul cu interfata...fara succes. Acest mic detaliu a fost descoperit de catre amicul respectiv dupa cateva telefoane intreband despre modelul de ecu pe care il detin pe masina. ECU se prezinta singur la prima conectare...spune id/serial si VIN dar dupa asteapta o comanda de initializare pe care softurile "universale" nu o dau. Acasa dupa multe cautari si traduceri prin google, am reusit sa gasesc si confirmarea acestei diferente la fratii rusi.

http://chinamobil.ru/bb/viewtopic.php?t=...&start=150

Pentru cei carora nu le merg aplicatiile universale gen torque/hobdrive/obddiag etc....ramane o singura alternativa respectiv utilizarea celui tigodiag.
toate cele bune
27-06-2013 07:16 AM
Super Moderator

(27-06-2013 07:16 AM)dstelian Scris:  Atentie, pe Hover sunt 2 versiuni ECU. Schimbarea sa petrecut undeva prin 2008. Diferenta intre cele 2...este ca prima versiune are un protocol mizer care nu accepta sa vorbeasca decat cu tigodiag, a doua acceptand orice soft.

Stimabile nu gasesc asa ceva in link-ul pe care ni l-ai indicat. Specifica te rog codul sau denumirea la ECU de spre care vorbesti.
Eu stiu de Delphi MT 20 U, Delphi MT 20 U2 si un ECU de provenienta Bosch pentru motoarele diesel.
Te rog detalii.
27-06-2013 05:25 PM
dstelian Deconectat
Member

daca citesti cu atentie este un nenea 34 serj care spune ca nu-i merge pe android etc...vine rapuns de la un vitaly_34 "serj 34 because you like me have the old ECU, it can be accessed only through Tiggodiag and all!" . Mai sunt inca vreo 2 threaduri despre ecu, si in unul din ele tot acest vitaly dezleaga si misterul.Voi cauta maine de la munca acele discutii si o sa le pun aici, sper sa le gasesc pentru ca sunt asa multe pagini acolo....(. Cert este ca nici pe a mea, dupa cum am spus nu-mi merge nimic din softurile "trial/generice", astept sa merg saptamana viitoare iar la respecttivul sa refac testele cu tigodiag pentru a ma convinge.
27-06-2013 08:52 PM
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
inca tot nu am reusit sa ma conectez cu android`ul/telefonul, si cu laptopu inca nu am ajuns la masina.
27-06-2013 09:53 PM
Super Moderator

(27-06-2013 09:53 PM)andreiciocanvlad Scris:  inca tot nu am reusit sa ma conectez cu android`ul/telefonul, si cu laptopu inca nu am ajuns la masina.

Dragule,
Lasa discutiile ca nu intereseaza pe nimeni .... ne trebuiesc codurile , atat.
Legat de utilizarea pe telefoane inteligente sunt probleme, dar am indicat un alt program tot rusesc, "Hobdrive" care se poate descarca gratuit in varianta "demo" si functioneaza cu aceste dispozitive portabile. Cauta pe google cu denumirea de mai sus si dai de site.
Legat de capabilitatea ECU Delphi MT 20U de a intra in dialog cu programe de testare, nu are legatura cu interfata de conectare dintre ECU si calculator ( de ex. ELM 327 ) ci de softul cu care se realizeaza dialogul si interpretarea datelor. ECU Delphi MT 20 U lucreaza pe protocoalele de transmisii de date consacrate in toata lumea. Problema este ca firmele producatoare de astfel de programe de interconectare nu au fost interesate de aceasta marca . Am postat CARTEA TEHNICA A ECU 20 U (cca 400 pag, aici gasesti originalul http://www.docin.com/p-272323722.html) unde exista detaliate toti parametrii si toti algoritmii de calcul in relatia ECU cu senzorii si dispozitivele comandate. Un programator destept, priceput si in ale mecanicii, avand la dipozitie aceasta carte poate elabora un program de diagnosticare, exact cum au facut rusii . Eu nu am un telefon "destept" pentru ca as incerca sa rezolv aceasta problema. Am incercat Hobdrive pe laptot, functioneaza, intra in dialog, dar erau unele erori. Probabil ca mai trebuiesc facute niste setari .. nu mi-am batut capul cu asa ceva ca nu ma intereseaza problema.
Am mai explicat aceste lucruri de cateva ori.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-06-2013 09:04 AM de ovidiu_nemteanu.)
28-06-2013 08:56 AM
jack85 Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Jun 2013
sorry I ask a question? but as a system function to hover 2008 benzin? thank's
28-06-2013 05:42 PM
Super Moderator

Stimabililor ...
Poate imi spune si mie cineva ce doreste acest domn pentru ca din traducerea Google nu inteleg nimic.
Daca intreaba despre Tigodiag si daca acesta merge pentru masinile fabricate dupa anul 2008 puteti sa-i transmiteti ca daca are in dotare ECU Delphi MT 20U sau Delphi MT 20 U2 programul functioneaza respectand ce s-a scris mai sus, numai ca nu stiu ce o sa inteleaga din traducerea din limba romana. Dar Oleg Kumets pe care il gaseste sub numele de Salvator aici : http://www.chery-club.org/forums/viewtop...=7&t=23505
este un bun cunoscator al limbii engleze.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-06-2013 05:56 PM de ovidiu_nemteanu.)
28-06-2013 05:52 PM
jack85 Deconectat
Junior Member
**

ok ovidiu, i undestand! only for Delphi 20U2?
28-06-2013 05:55 PM
Super Moderator

(28-06-2013 05:55 PM)jack85 Scris:  ok ovidiu, i undestand! only for Delphi 20U2?

Si pentru Delphi MT 20U.
Sunt 2 tipuri MT20 U si MT 20 U2
Tipul ECU este indicat pe o eticheta aflata pe verso carcasei dispozitivului. Trebuie demontat intors si citit fara a deconecta legaturile. Deconectarea mufei cu legaturi electrice este periculoasa fara a deconecta bateria de alimentare a masinii.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-06-2013 06:03 PM de ovidiu_nemteanu.)
28-06-2013 05:59 PM
jack85 Deconectat
Junior Member
**

ok check what's in my car and I tell you. thank's ovidiu
28-06-2013 06:06 PM
Super Moderator

(28-06-2013 06:06 PM)jack85 Scris:  ok check what's in my car and I tell you. thank's ovidiu
OK ... incercam sa te ajutam.
28-06-2013 06:14 PM
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
doar Hobdrive am incercat pe telefon. Altele nici nu m-am chinuit sa le incerc. Acesta incepe sa testeze toate protocoalele dar nu gaseste unu cu care sa comunice cu masina, mentionez ca inca nu am intrerupt "pinul 2"
28-06-2013 11:05 PM
Super Moderator

(28-06-2013 11:05 PM)andreiciocanvlad Scris:  doar Hobdrive am incercat pe telefon. Altele nici nu m-am chinuit sa le incerc. Acesta incepe sa testeze toate protocoalele dar nu gaseste unu cu care sa comunice cu masina, mentionez ca inca nu am intrerupt "pinul 2"

Ai intrat in setari? Trebuie setat cam in genul ce am facut eu cu Tiggodiag. In primul rand portul de comunicatii (nu stiu cum se verifica pentru telefoane ... trebuie sa aloce automat un port de comunicatii care este posibil sa se introduca manual in setarile programului intocmai ca la Tiggodia), rata de transfer (prin tatonari - rata de transfer este standardizata .... ar trebui s-o indice programul si sa se bifeze ceva pe acolo, daca nu trebuie introdusa manual ... ti le pot da eu dar acum nu le am la indemana le am pe laptop), protocolul de comunicatii ( pe pinul 7 lucreaza doua protocoale: ISO 9141 - 2K-Line si ISO 14230) trebuie setat ISO 9141.
Deci trebuie facute sapaturi intense.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-06-2013 07:57 AM de ovidiu_nemteanu.)
29-06-2013 07:56 AM
dstelian Deconectat
Member

(27-06-2013 05:25 PM)ovidiu_nemteanu Scris:  
(27-06-2013 07:16 AM)dstelian Scris:  Atentie, pe Hover sunt 2 versiuni ECU. Schimbarea sa petrecut undeva prin 2008. Diferenta intre cele 2...este ca prima versiune are un protocol mizer care nu accepta sa vorbeasca decat cu tigodiag, a doua acceptand orice soft.

Stimabile nu gasesc asa ceva in link-ul pe care ni l-ai indicat. Specifica te rog codul sau denumirea la ECU de spre care vorbesti.
Eu stiu de Delphi MT 20 U, Delphi MT 20 U2 si un ECU de provenienta Bosch pentru motoarele diesel.
Te rog detalii.
ovidiu, verifica aceste 3 coduri :3612100-K01-J / 3612100-K01-B3 /3612100-K00SH , ai sa-ti dai seama despre ce vorbesc. Nu vorbim de "chipul" din ecu care sunt delphi pe toate 3, ci de "firmware" pe ele. Diferenta de firmware este cea care face diferenta si care iti va permite sa intri in diagnoza si cu altceva decat tigodiag.
toate cele bune
02-07-2013 10:13 AM
Super Moderator

(02-07-2013 10:13 AM)dstelian Scris:  ovidiu, verifica aceste 3 coduri :3612100-K01-J / 3612100-K01-B3 /3612100-K00SH , ai sa-ti dai seama despre ce vorbesc

Am verificat codurile si sunt toate acelasi lucru adica ECU Delphi MT 20U si nimic mai mult. Este posibil ca intre softurile de baza ale acestor ECU sa fie mici diferente dar nu esentiale si toate pot fi accesate cu Tiggodiag.
Ai verificat tu chestia asta si nu ai putut intra intra in dialog cu Tigodiag pe diverse variante de ECU din cele mentionate?
Inainte de a posta documentatia am parcurs Manualul ECU de la chinezi pentru ca eram nelamurit cu ce face pinul nr. 1 (pin nestandardizat lasat la latitudinea proiectantului) de la mufa OBD II, am citit 34 pagini de forum de la rusi, am luat legatura cu cel care a proiectat programul, am avut vreo 10 de mesaje cu diverse intrebari si nu mi-a pomenit nimic care sa ateste ca exista diferente intre softurile instalate pe diversele variante de ECU Delphi MT 20 U. Pe langa toate astea am testat personal programul si am postat imagini edificatoare cu tot ce poate oferi acest program. Eu nu spun ca este extraordinar si rezolva problema in totalitate (nu testeaza aerul conditionat, instalatia de sunet, SRS, ABS etc) dar este ceva simplu si usor de utilizat de fiecare cu o investitie minimala.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-07-2013 02:05 PM de ovidiu_nemteanu.)
02-07-2013 02:01 PM
dstelian Deconectat
Member

(02-07-2013 02:01 PM)ovidiu_nemteanu Scris:  
(02-07-2013 10:13 AM)dstelian Scris:  ovidiu, verifica aceste 3 coduri :3612100-K01-J / 3612100-K01-B3 /3612100-K00SH , ai sa-ti dai seama despre ce vorbesc

Am verificat codurile si sunt toate acelasi lucru adica ECU Delphi MT 20U si nimic mai mult. Este posibil ca intre softurile de baza ale acestor ECU sa fie mici diferente dar nu esentiale si toate pot fi accesate cu Tiggodiag.
Ai verificat tu chestia asta si nu ai putut intra intra in dialog cu Tigodiag pe diverse variante de ECU din cele mentionate?
Inainte de a posta documentatia am parcurs Manualul ECU de la chinezi pentru ca eram nelamurit cu ce face pinul nr. 1 (pin nestandardizat lasat la latitudinea proiectantului) de la mufa OBD II, am citit 34 pagini de forum de la rusi, am luat legatura cu cel care a proiectat programul, am avut vreo 10 de mesaje cu diverse intrebari si nu mi-a pomenit nimic care sa ateste ca exista diferente intre softurile instalate pe diversele variante de ECU Delphi MT 20 U. Pe langa toate astea am testat personal programul si am postat imagini edificatoare cu tot ce poate oferi acest program. Eu nu spun ca este extraordinar si rezolva problema in totalitate (nu testeaza aerul conditionat, instalatia de sunet, SRS, ABS etc) dar este ceva simplu si usor de utilizat de fiecare cu o investitie minimala.
eu am spus asa...
Citat:Atentie, pe Hover sunt 2 versiuni ECU. Schimbarea sa petrecut undeva prin 2008. Diferenta intre cele 2...este ca prima versiune are un protocol mizer care nu accepta sa vorbeasca decat cu tigodiag, a doua acceptand orice soft
Intelegi despre ce spun acum? A mea este 2007 dar nu reusesc sa vorbesc cu dansa cu nimic altceva decat cu Tigo. Orice alt soft nu reuseste sa initializeze ecu cu toate ca-l vede ca model si vin.
Ii raspundeam de fapt omului care spunea ca nu a resit sa vorbeasca cu a sa masina folosind programe gen torque.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-07-2013 04:57 PM de dstelian.)
02-07-2013 04:56 PM
Super Moderator

Stimabile, nu prea inteleg ce doresti sa ma convingi dar ....
Si a mea este din 2007 si am reusit sa intru in dialog cu un scaner AUTOBOSS , fara probleme, care avea in meniu TOTE masinile de provenienta chinezeasca indiferent de anul productiei. Softurile de scanare de la firmele serioase se completeaza zi de zi .
Am dat o lista cu scanere capabile sa intre in dialog cu ECU de pe Hover, nu-i nici o problema .... citeste mai sus, si ai sa vezi ca exista lista si preturile acestor echipamente ... cui ii convine nu are decat sa cumpere ce doreste, sau sa caute un service care are un scaner capabil si sa-si verifice masina.
02-07-2013 09:12 PM
dstelian Deconectat
Member

ovidiu, nu incerc sa te conving de nimic.Faptul ca eu nu fac referire la interfata folosita (asta atata vreme cat este compatibila cu protocolul lui hoverache) ci la softul utilizat pentru interpretarea erorilor sau citirea datelor live.

Daca a ta este fabricatie 2007, ce norma euro ai trecuta in carte? E3 sau E4? A mea este E3, si tind sa cred ca problema apare doar in cazul acestui "model"/firmware.

Am subliniat faptul ca pentru hover sunt 3 versiuni de ecu cu cel putin 4 firmware diferite, toate avand la baza chipset delphi MT20U2 si MT20U2 diferentele fiind relativ minime (asta functie de anii de fabricatie), pentru cele mai vechi fiind posibilia interogarea doar cu tigodiag.
Aceasta precizare este valabila doar la utilizarea interfetei ELM, in cazul careia pentru anii <2008 se recomanda interfata cu conectivitate USB sau serial (cele pe bluetooth sau wi-fi dand rateuri in aceste cazuri) si folosind soft de diagnoza Tigodiag restul softurilor nereusind sa comunice cu ecu.

Tu ai reusit sa folosesti alt program de diagnoza, eventual acel demo care ti-a venit cu interfata elm?

Privind autoboss...daca faci referire la ceva similar cu acest model http://caraudiomarket.ro/ro/instrument-d...s-v30.html
...vorbim clar de chestii diferite si se mai discutase despre ele in celalt topic, autoboss fiind o alta mancare de peste, avand lista proprie de marci auto si specificatiile de conectare pentru diagnoza + lista de erori pentru fiecare producator in parte ( a se vedea si pretul unui asemenea aparat), pe cand interfetele ELM sunt doar o punte de legatura( de asta se numesc si interfete) intre ecu masina si programul de pe calculator, deci diferenta apare in softul utilizat pentru interogare si nu in interfata fizica.
O lista cat de cat completa cu firmware existent/recuperat de pe ecu echipat cu Delphi MT20xx gasesti aici
http://chip-tung.narod.ru/MT_2Xxx_20110407.html
toate cele bune
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-07-2013 07:43 AM de dstelian.)
03-07-2013 07:41 AM
Super Moderator

Hei ... am inteles ce vrei sa spui ... asa este, dar si eu am spus acelasi lucru dispersat in mai multe postari. Am vazut lista .... corect ... sunt acelasi lucru dedicat diverselor masini si cu diverse categorii de poluare ... evident ca sunt modificari si la softul de functionare (dar nu esentiale), care trebuie adaptat caracteristicilor motorului, echipamentelor ce sunt conectate precum si la normele de poluare. Programul Tiggodiag a fost dezvoltat de detinatorii de masini Chery Tiggo (de provenienta chinezeasca care nu a fost comercializata in Romania) care are o motorizare asemanatoare ... toti senzorii care controleaza parametrii motorului sunt IDENTICI cu cei de la Hover . Si restul echipamentlor injectie, aprindere, depoluare etc. sunt aproape identice.
Corect in legatura cu programul Tiggodiag si cele de pe sculele profesionale de testare. Masina mea nu stiu ce norma de poluare are ... CO2 234g/km .... asta scrie in carte..
03-07-2013 09:20 AM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)