Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amortizoare spate HOVER
Autor Mesaj
B999TMD Deconectat
AdrianBV

Alăturat: Feb 2012
Amortizoare spate HOVER
Dragi prieteni,

Am nevoie de un echivalent pentru amortizoare spate, cel din rusia nu e bun, am cumparat, am pus pe masina si dupa 40 zile sunt faramate, trebuie sa le inlocuiesc, in plus sunt foarte rigide fata de cele originale.

Exclamation "Să fii domn e o întâmplare, să fii om e-un lucru mare." Exclamation
06-08-2012 08:38 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
RE: Amortizoare spate HOVER
Daca vrei, iti dau numarul cuiva din Bucuresti care se ocupa cu reconditionatul amortizoarelor. Ti le face cat de tari doresti.
07-08-2012 01:32 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
(07-08-2012 01:32 AM)LAwR Scris:  Daca vrei, iti dau numarul cuiva din Bucuresti care se ocupa cu reconditionatul amortizoarelor. Ti le face cat de tari doresti.

Stimabililor,
Nu umblati cu prostii ... asta se facea pe vremea Daciei dar pentru ca nu se gaseau piese. Nu este o solutie acceptabila .. amortizorul este o piesa esentiala in stabilitatea masinii. Cautati piese originale sau echivalente alese cu mare grija sa indeplineasca toti parametrii piesei originale. Nu este suficient sa aiba dimensiunile identice, trebuie sa lucreze in acceasi zona cu aceleasi caracteristici.
Stima.
07-08-2012 10:24 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

Nu este nicio prostie. Daca cunosti principiul de functionare al unui amortizor, e floare la ureche. Ce inseamna reconditionatul lor: Inlocuirea uleiului uzat cu unul nou si de o calitate superioara iar duritatea se regleaza la fel de usor inlocuind valvele, care sunt niste tablite metalice cu gauri - cu cat gaurile sunt mai mari, cu atat amortizorul este mai moale, cu cat gaurile sunt mai mici cu atat amortizorul e mai tare, mai dur. Repet, pentru cine cunoaste, aceasta operatiune este aproape identica cu schimbul celorlalte lichide si uleiuri ale autoturismului.
Zona de lucru poate fi reglata si ea, dar aici se umbla doar in cazul in care se inalta sau se coboara masina. O operatiune la fel de usoara.
07-08-2012 11:14 AM
B999TMD Deconectat
AdrianBV

Pai nu le mai am pe cele originale, prostia mea, le-am aruncat, iar astea sunt ok ca si rezistenta, s-au dus bucsile din capatul lor.

Exclamation "Să fii domn e o întâmplare, să fii om e-un lucru mare." Exclamation
07-08-2012 04:05 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
(07-08-2012 11:14 AM)LAwR Scris:  Nu este nicio prostie. Daca cunosti principiul de functionare al unui amortizor, e floare la ureche. Ce inseamna reconditionatul lor: Inlocuirea uleiului uzat cu unul nou si de o calitate superioara iar duritatea se regleaza la fel de usor inlocuind valvele, care sunt niste tablite metalice cu gauri - cu cat gaurile sunt mai mari, cu atat amortizorul este mai moale, cu cat gaurile sunt mai mici cu atat amortizorul e mai tare, mai dur. Repet, pentru cine cunoaste, aceasta operatiune este aproape identica cu schimbul celorlalte lichide si uleiuri ale autoturismului.
Zona de lucru poate fi reglata si ea, dar aici se umbla doar in cazul in care se inalta sau se coboara masina. O operatiune la fel de usoara.

Stimabile ,
Ai simplificat la maxim lucrurile ... vezi ca mai sunt pe acolo niste semeringuri si garnituri care asigura etanseizarea. Prima problema care apare este scurgerea de lichid. De unde piese originale? Si reglajul cum il faci? ... asa "in mana".
Nu mai spun ca este recomandat sa se schimbe pe o punte ambele amortizoare sa nu apara diferente de elasticitate. Problema este prea delicata ca sa fie tratata cu superficialitate.
Atentie NU RECOMAND acest gen de reparatii pe la diversi "meseriasi" .... aruncatii banii si va puneti viata in primejdie.
Nu uitati un principiu extrem de important ... o masina trebuie sa stea pe ROTI tot timpul ... si tocmai asta realizeaza amortizoarele impreuna cu arcurile, puntile si sistemele de timonerie... tin masina lipita de drum oricare ar fi acesta ... sosea, drum desfundat .. etc.
Stima.
08-08-2012 08:44 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Le-am simplificat pentru ca majoritatea nu cunosc detaliile si nici nu are vreun rost sa isi umple capul cu ele.
Semeringurilor si garniturilor sunt prinse de tija sau de carcasa amortizorului, nu e nicio problema cu ele si oricum omul stie pe de rost unde isi au locul.
Repet, el face exact cum vrea clientul. Le regleaza dupa orice preferinta sau le lasa precum din fabrica.

Bineinteles ca trebuie sa se umble la ambele amortizoare, nu doar la unul.

Omul de care spuneam face acest lucru de zeci de ani, le mananca pe paine. E cautat de la oameni obisnuiti la cei de la rally, drift, drag, etc.

Cea mai simpla operatiune e schimbul uleiului unde doar se taie corpul amortizorului, se goleste uleiul vechi si uzat, se umple la nivel cu ulei nou apoi se sudeaza in mediu argon. Ce poate fi mai simplu de atat?

Eu la el mi-am facut suspensia de pe Mustang unde treaba a durat 3 zile si a fost extrem de complexa. Pe langa reconditionatul lor le-am modificat si zona de lucru, masina fiind lasata cu aproape 10cm, de asemenea am umblat si la duritatea lor. Rezultatele sunt mai mult decat foarte bune.

B999TMD, nu poti schimba doar bucsile?
08-08-2012 09:28 PM
B999TMD Deconectat
AdrianBV

LawR, asta incerc acum, cred ca o sa gasesc doar bucsile si o sa le schimb, azi incerc sa rezolv, cum rezolv va anunt.

09-08-2012 10:51 AM
LAwR Deconectat
Administrator

Sa cauti din polyurethane, nu vor mai avea moarte. Sunt ceva mai scumpe, dar merita.
09-08-2012 11:33 AM
B999TMD Deconectat
AdrianBV

mersi de pont, asa o sa caut.

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-08-2012 11:42 AM de B999TMD.)
09-08-2012 11:42 AM
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
Am probleme cand rulez cu 90-100 si apar denivelari in sosea. Masina intra in tangaj, presupun ca e de la amortizoare. Cu ce sa le inlocuiesc ?
22-01-2013 12:03 AM
marixen Deconectat
Member

Alăturat: Jan 2013
va pot oferi amortizoare spate - la pretul - 149 lei/buc

produse noi
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-02-2013 02:22 PM de marixen.)
20-02-2013 02:21 PM
B999TMD Deconectat
AdrianBV

S-ar putea sa fie de la ele, mergi la un service si fa un test pe ele.
Eu am pe cele de drumuri grele si greutate, 120 lei - 2 buc sau 200 lei - 4 buc, noi noute, unele rulate 500 km, atat.

20-02-2013 10:18 PM
Senior Member

trebuie sa schimb telescoapele, ce sa pun ? Smile
19-07-2013 10:21 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

KYB 344254.
20-07-2013 12:00 PM
B999TMD Deconectat
AdrianBV

Kayaba KYB 344254 am si eu un set.

22-07-2013 07:48 AM
Senior Member

cred ca mi le-au comandat, daca nu revin
24-07-2013 05:11 PM
BOBY Deconectat
Proaspat inscris
*

Alăturat: May 2014
sal,pentru hover din 2007 care e seria?
28-05-2014 08:42 PM
marixen Deconectat
Member

Alăturat: Jan 2013
Mai este magnum AG 5034 MT
29-05-2014 10:49 AM
stefan Deconectat
Member

Alăturat: Oct 2013
(09-08-2012 11:33 AM)LAwR Scris:  Sa cauti din polyurethane, nu vor mai avea moarte. Sunt ceva mai scumpe, dar merita.

Salutare
Ai cumva un cod pentru bucsile din polyuretane de care spuneai?
Totodata poti sa-mi dai adresa sau nr. de telefon al celor care reconditioneaza amortizoare?
Cu stima
Stefan Olteanu
06-03-2015 09:17 AM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Cod bucsi si arcuri spate adriano93 2 637 27-09-2016 04:17 PM
Ultimul mesaj: adriano93
  Suruburi bucse spate olarueugen 8 1,518 04-03-2014 09:14 PM
Ultimul mesaj: diadi

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)