Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bine v-am gasit.
Autor Mesaj
Valentin Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Jun 2012
Bine v-am gasit.
Sunt nou posesor de HUVER model 2008 februarie, este vorba de SuperLuxury. Masina am cumparat-o avand la bord 59777Km. Masina a avut un posesor inaintea mea caruia nu prea ia pasat de ea decat sa mearga in rest si-a cam batut joc de ea dar asta nu a fost o problema, incerc sa o fac sa arete in interior ca inainte(are un aerisitor lipsa si alte zone de pe usi unde pielea a fost rupta) am rezolvat-o pana acuma. Am gasit forumul vostru si ma bucur ca pot afla atatea lucruri interesante despre masina in plus gasesc raspunsurile la intrebarile mele. La masina indicatorul de temperatura o ia razna, cand merg la drum lung sta pe mijloc, cand sta pe loc urca pana la rosu, opresc masina si o ponesc din nou indicatorul ori este la rosu ori este la mijloc, oricum, cei de la service din Sf.Gheorghe au spus sa stau linistit ca motorul nu fierbe si nu se incinge. Sper sa cunosc cati mai multi posesori de HUVERURI.
Masina a fost cumparata de la MIA Motors din Craiova. Masina are o problema cu incalzirea motorului, nu se raceste, acuma astept piesele sa le montez pe masina sa vad daca se rezolva problema, o alta problema este aprinderea martorului de presiune ulei la turatii foarte joase 500-600 asta nu stiu de la ce este. Daca continua cu incalzirea motorului va trebui sa o duc la Craiova sa o faca, masina a costat destul de mult incat sa fie reparata gratis de cei care au vandut-o, sper totusi sa se rezolve sa nu mai trebuiasca sa o duc acolo.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-06-2012 10:07 PM de Valentin.)
10-06-2012 10:53 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
RE: Bine v-am gasit.
Salut si bine ai venit!
In legatura cu indicatorul, uite aici rezolvarea:

http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-Osci...92#pid1492

In rest, esti multumit de masina, e totul ok? Pune si niste poze cu ea Smile
10-06-2012 10:56 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Valentin Deconectat
Junior Member
**

Chiar foarte multumit, este putin puturoasa dar merge foarte bine. Voi pune si cate-va poze cu masina. Multumesc pentru ajutor.
Rezolvarea este ok problema este ca eu nu ma pricep. exista cineva din Brasov care face asa ceva?
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-06-2012 10:59 AM de Valentin.)
11-06-2012 10:58 AM
LAwR Deconectat
Administrator

Du-te la orice electronist si te rezolva Smile
11-06-2012 02:32 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Valentin Deconectat
Junior Member
**

Am rezolvat cat de cat cu temperatura, aveam lipsa 1 litru de apa pentru racire, acuma acul sta pe mijloc, mai trece doar putin peste dar nu prea mult, sa vad ce va mai fi. Am gasit ca niste bucsi brat spate erau praf, o bieleta de directie si flansa cardan spate era la fel de praf, acuma voi da comanda sa imi vina, sunt curios de oferta pe care o primesc maine, va voi pune oferta aicea sa o vedeti si voi. In rest masina merge bine, am schimbat cauciucurile cu unele de vara si a scazut si consumul deci este totul ok. Voi revenii cu alte detalii dupa ce primesc oferta pentru piese.
18-06-2012 10:25 PM
Valentin Deconectat
Junior Member
**

Inca nu s-a rezolvat cu temperatura, acul ajunge pe rosu si apoi incepe sa scada temperatura, este enervant ca iese si apa din borcan deci asta inseamna ca fierbe? Ca atuncea poate fi motorul de vina si va trebui sa o duc la Craiova la MIA Motors de unde am luat-o sa o repare gratuit, masina a costat foarte mult in schimb avea doar lipsuri cum ar fi:
clanta usa stanga spate rupta, lipsa aerisitor dreapta la bord, tobele erau praf facute(toate), bucsa brat spate amandoua erau terminate, martor ulei se aprinde la relanti, temperatura apa, a doua cheie nu merge sa o deschizi de la inchiderea centralizata, suportul ochelari era murdar cu cerneala sau ceva negru care miroase urat am incercat sa il curat dar nu mai stiu ce sa fac, voi incerca si cu cif. Concluzia, masina era praf si nu isi merita banii, incerc sa o repar pana intr-un punct dupa sa o rezolve cei de la MIA Motors, ca restul le rezolv dar motorul face mai mult decat masina. Sper sa ajung sa ma bucur de masina intr-o zi.
24-06-2012 10:15 PM
Mia Motors Deconectat
Membru

...
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-06-2012 08:09 AM de Mia Motors.)
24-06-2012 11:58 PM
cristescud Deconectat
Proaspat inscris
*

Alăturat: Nov 2011
Valentin ,
Maner de usa aveam in stoc numai bej si maro iar tie iti trebuia negru . A ramas ca ti-l dam cand ne trimiti aerisitorul pe care ti l-am dat IN PLUS ! Deci nu ai lipsa , chiar eu personal ti l-am dat in plus c-ai vrut bej si ti-am dat 2 din service , bej , ai zis ca schimbi tu la Brasov . Nici pana in ziua de azi nu ni l-ai inapoiat !
Cred ca cei de la spalatorie habar n-au avut de suportul de ochelari.
Becul la ulei se poate aprinde si daca ai in plus . Ti-am recomandat sa schimbi uleiul si filtrul . O mica revizie cum face oricine cumpara o masina second . Ai facut-o ?
Indicatorul de temperatura - ti s-a spus clar aici cum se rezolva - daca nu reusesti te asteptam la noi .
Iar 7990 pentru un Super Luxury 2008 este un pret mai mult decat corect .
Nu exista variante similare mai ieftine !
25-06-2012 08:17 AM
Valentin Deconectat
Junior Member
**

Azi am primit piesele, referitor la maner atuncea nu era timp pentru schimbarea lui din cate tin minte(ar fi trebuit sa fie schimbat deja in momentul in care deja se platise avans la masina) referitor la aerisitoare tot lipsa de timp, atat cei de la Craiova cat si cei din Sf.Gheorge au spus acela-si lucru, ca dureaza sa le monteze, eu inca nu am reusit sa le schimb dupa atata timp ca cei din Sf.Gheorghe inca nu m-au chemat sa rezolve acest lucru. referitor la martorul luminos presiune ulei, eu am facut revizia la SF.Gheorghe, cu schimb ulei si tot ceea ce trebuie dar tot apare luminita de la ulei, deci alta este problema sau poate sa nu fie nimica(conform cartii tehnice) acesta se stinge imediat la peste 700 rotatii, am spus ca trimit aerisitoarele cand le voi schimba dar dupa cum vezi nu am reusit inca sa fac acest lucru, sper sa rezolv problema cu temperatura, dupa cum am mai spus, singurul lucru care ma intereseaza este sa nu existe probleme cu motorul ca restul le rezolv, masina cu tot cu gpl a costat 9000 fara ceva, dar cu banii astia de obicei se ia o masina fara atatea probleme, cine a avut-o inainte pur si simplu si-a batut joc de ea, se pare ca (sper sa fiu unicat) nu am avut noroc la alegerea masini. Sper sa rezolv problema cu temperatura in caz contrar va trebui sa vin la Craiova cu ea sa vedeti care este problema chiar daca timpul meu liber nu prea exista, eu am cumparat masina sa pot merge cu ea sa imi rezolv problemele nu sa merg in service. Oricum manerul de la use cel rupt parca era atuncea gratuit dar acuma l-am platit, dar asta este, sa fie doar atata. Astept sa vad continuarea cu masina, daca rezolv problema temperaturii ca deja m-am saturat de mers la service, cu nici o masina avuta pana acuma nu am mers asa de des la service, este o problema stresanta. Concluzia, sa vedem dupa ce terminam schimbarea pieselor si atunci discutam ce fac cu masina ca trebuie rezolvata, sincer pe mine ma intereseaza sa imi mearga masina sa nu am alte probleme mai grave cu ea.Oricum multi mecanici m-au cam bagat in sperieti cu problemele masinii asa ca va dati seama cum ma simt eu in acest moment. Multumesc pentru intelegere.
25-06-2012 03:55 PM
Mia Motors Deconectat
Membru

1. Deci nu ai aerisitor lipsa ! ci ai in plus !!! (ni-l mai trimiti inapoi?).
2. Nu e vina nimanui ca cei de la Sf Gheorge sau tu nu aveti timp.
3. Relantiul e prea mic , trebuie 750 ! deci tu singur spui ca dupa 700 de rotatii se stinge becul !
4. Atata timp cat acul nu ramane pe zona rosie ci revine imediat pe cea alba nu ai nicio problema . Poate fi pur si simplu doar un indicator prea sensibil.
5. Masina a fost 7990 , optionalele sunt placerea fiecaruia . Pai hai sa-l intrebam , de exemplu , pe Lawr , la ce pret a ajuns cu masina pana azi ? Cred ca vreo 15.000 ! Nu inseamna ca atat a platit pe ea la achizitie ...

S-auzim numai de bine !

...
25-06-2012 08:08 PM
Valentin Deconectat
Junior Member
**

1.Aerisitorul mai avea doar grila fara restu, pot pune si poza daca vrei deci nu exista, din cauza asta mi-ati dat-o, vi le trimit dupa montare exact cum ne-am inteles, cand spun ceva asa ramane, nu uit.
2.Referitor la montare, problema este dupa mine ca nu prea exista persoane care sa se bage la masina, in plus, exact cum au spus si mecanici vostrii dureaza cam 3 zile, am sa fac si acest lucru dar pentru mine problema cea mai mare este temperatura.
3.Uneori si la 1000 rotatii apare becul sau cand scade sub el, dar conform cartii tehnice se pare ca asta nu este o problema, eu sper sa nici nu fie, daca vreo voi posta si o poza cu acest lucru si cu turatia, poate vii cu lamuriri ce sa fac.
4.Acul uneori merge la maxim pe rosu si scade putin sub rosu, dar urca din nou, eu sper ca dupa ceea ce ati trimis(ma refer la piesele comandate care azi le-am primit si asta nu am de ce sa nu multumesc) sa se rezolve problema, daca persista in Brasov sau Sf.Gheorghe nu se vor baga deci voi fi nevoit sa vin cu ea la Craiova, de obicei cel care vinde masina stie sa o si repare, platesc reparatia atata timp cat nu este vorba de motor(ati dat garantie la el).
5.Problema aicea nu mai este de cat am dat ci de problemele care le are masina,voi vindeti masini bune, dar de data asta v-ati cam inselat, ar trebui sa ma credeti, cel care a avut-o inainte si-a batut joc de ea in plus nu cred ca dupa ce dai acesti bani iei o masina cu mototul stricat, asta ma ingrijoreaza pe mine, motorul, nu am chef sa repar un motor la o masina abea cumparata care avea 57777km la bord, dar sa speram ca nu este vorba de motor(doar este in garantie) in plus mie nu imi place sa imi bat joc de masina, eu vreau sa o aduc la starea de cand a fost cumparata atat estetic cat si mecanic poate chiar cu ceva inbunatatiri, apropo, scut pentru masina aveti? ea nu are decat unu mic in fata restul nu exista(il platesc normal).
Sper ca, cu aceasta ocazie ati inteles nelinistea mea referitor la masina. Nu am jignit pe nimeni, nu imi sta in caracter, un motor pentru mine ar fi prea mult.
O intrebare: s-a montat GPL, la acesta scade turatia motorului la relanti atuncea apare si martorul presiune ulei, temperatura la motor este normal mai mare cand merge cu gaz, nu ar fi trebuit sa se reconfigureze softul si pentru gaz?
O zi buna.
Stiti ce este curios, tin la masina asta mai mult decat la ori care dintre masinile avute pana acuma, si pot spune ca am avut destule, chiar daca am ceva probleme cu ea(care sigur se vor rezolva) tin la ea si am grije de ea. Oricum, multumesc tuturor care mi-au dat sfaturi care ma ajuta sa rezolv problemele masini mele.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-06-2012 10:37 PM de Valentin.)
25-06-2012 10:24 PM
Mia Motors Deconectat
Membru

Pana acum ai zis de vreo 3 ori ca ai plecat cu aerisitor lipsa . Bine ca am lamurit ca de fapt ai primit IN PLUS si ca ni-l trimiti tu , candva , ca nu uiti ... si ti le-am dat gratuit ! Primeai gratuit si manerul de la usa cand trimiteai grila de aerisire, dar cum n-ai trimis-o ...
In afara de grila aia , la ce mai spui tu aerisitor , ca aia se monteaza direct in bord , ce mai poate lipsi ????
Ce poate sa dureze 3 zile ??? sa schimbe gurile alea de aerisire din negru in bej , cum ai vrut ? CRED CA GLUMESTI !
Care mecanici nu se baga ? Cei de la reprezentanta din SF. Gheorghe ??? Iar o gluma .... SUNA-MA DACA ZIC EI CA NU VOR SI REZOLVAM !
Sau vino la noi si intr-o ora le schimbam !
Ti-am zis parerea mea , daca ai incercat ce ti-a spus Lawr si ceilalti de aici si nu este nicio schimbare , cred ca indicatorul arata gresit .
Bineinteles ca ai garantie la motor , asa cum am zis . Vii la Craiova si o sa punem testerul pe masina , o sa vezi ca indiferent de pozitia acului temperatura motorului variaza in limitele normale . Am mai avut cazuri .
Scutul standard este cel pe care-l ai si tu . Altul , metalic poti face la orice tinichigiu .
La GPL ai 2 ani garantie , daca e cazul mergem impreuna si la ei sa facem reglaje .
Nu te mai nelinisti inutil cand toata lumea ti-a spus ca nu este o problema .
P.S.
Si eu apreciez mult Hoverul si ma plimb cu ele cel mai mult !

...
25-06-2012 11:40 PM
Valentin Deconectat
Junior Member
**

(25-06-2012 11:40 PM)Mia Motors Scris:  Pana acum ai zis de vreo 3 ori ca ai plecat cu aerisitor lipsa . Bine ca am lamurit ca de fapt ai primit IN PLUS si ca ni-l trimiti tu , candva , ca nu uiti ... si ti le-am dat gratuit ! Primeai gratuit si manerul de la usa cand trimiteai grila de aerisire, dar cum n-ai trimis-o ...
In afara de grila aia , la ce mai spui tu aerisitor , ca aia se monteaza direct in bord , ce mai poate lipsi ????
Ce poate sa dureze 3 zile ??? sa schimbe gurile alea de aerisire din negru in bej , cum ai vrut ? CRED CA GLUMESTI !
Care mecanici nu se baga ? Cei de la reprezentanta din SF. Gheorghe ??? Iar o gluma .... SUNA-MA DACA ZIC EI CA NU VOR SI REZOLVAM !
Sau vino la noi si intr-o ora le schimbam !
Ti-am zis parerea mea , daca ai incercat ce ti-a spus Lawr si ceilalti de aici si nu este nicio schimbare , cred ca indicatorul arata gresit .
Bineinteles ca ai garantie la motor , asa cum am zis . Vii la Craiova si o sa punem testerul pe masina , o sa vezi ca indiferent de pozitia acului temperatura motorului variaza in limitele normale . Am mai avut cazuri .
Scutul standard este cel pe care-l ai si tu . Altul , metalic poti face la orice tinichigiu .
La GPL ai 2 ani garantie , daca e cazul mergem impreuna si la ei sa facem reglaje .
Nu te mai nelinisti inutil cand toata lumea ti-a spus ca nu este o problema .
P.S.
Si eu apreciez mult Hoverul si ma plimb cu ele cel mai mult !

Pentru schimbarea aerisitoarelor trebuie demontat tot bordul inclusiv airbagurile care dureaza, aerisitoarele sunt prinse in niste suruburi din aceasta cauza trebuie demontat bordul, intreaba pe cei de la service, am martori ca au spus ca dureaza.Nu dureaza doar o ora cum spui tu ca daca era asa ramaneam atuncea sa le monteze ca doar din cauza asta am mers la service atuncea.
Referitor la temperatura, apa este data afara din vasul de expansiune, asta ce inseamna? Imi fac probleme atunci cand la doua zile pun apa in radiator asta fara a face multi km. Referitor la scut ma gandeam ca fiind masina de teren are un scut sau mai multe dar ceva mai mari, voi vorbi pe aicea sa vad cine face exact pe marime. Nu de GPL imi fac probleme, ala merge impecabil, atata doar indicatorul ala electronic nu arata corect, uneori imi arata un singur led verde si bag de 45 lei gaz, uneori bag de 80 si are aprins 3 leduri, dar asta nu este o problema conteaza ca merge. Am primit cum am spus piesele si le montez maine sper sa se rezolve problema mea.
Voi posta si poza cu aerisitorul care spui ca exista, nu depomana mi-ati dat aerisitoarele alea. Eu intrebam daca in momentul montarii de gpl nu trebuie cumva o alta setare a mototului sau schimbate bujiile, daca trebuie sa cumpar unele bune sa le schimb.Cei de la Sf.Gheorghe se baga dar cand au timp si ei au spus ca dureaza 3 zile. Le voi schimba dupa ce rezolv problema temperaturii si vi le trimit la Craiova.
26-06-2012 10:54 AM
Mia Motors Deconectat
Membru

Aerisitoarele ti le-am dat fix de pomana doar pentru faptul ca ai vrut tu sa pui aerisitoare bej pe bord negru , nu pentru alt motiv ! Ai aerisitoare pe masina care nu au niciun fel de problema , le schimbi doar pentru ca "asa vrea muschii tai" si noi ti le-am dat gratuit !
Ca si la Sf.Gheorghe cei de la Craiova aveau in lucru alte masini la momentul respectiv si nu le puteau abandona avand termen de livrare , de-aia ti-au spus ca dureaza mult . Lucrarea la masina ta nu ia efectiv mai mult de o ora !
Suna-ma cand ajungi la Sf.Gheorghe si dau un telefon acolo sa aiba grija la masina ta!

...
26-06-2012 11:07 AM
B999TMD Deconectat
AdrianBV

Alăturat: Feb 2012
Valentin daca te pot ajuta cu ceva, ma poti contacta oricand, avand in vedere ca si tu esti din Bv iti pot da cateva sfaturi, ponturi despre masina etc. Pe dealeri nu te poti baza in ROMANIA. Ma chinui de la 1 februarie sa primesc un amarat de far stanga de la ECOPRICES, nu a venit nici in ziua de azi + ca mi-au trimis la pret de spoiler nou, unul gata defect si deformat. Asa ca.....pe cat posibil, daca nu ai de inlocuit elemente de caroserie, cauta coduri aleatorii, te pot ajuta si eu, eu mi-am schimbat multe la ea, distributie, uleiuri, amortizoare, etc la preturi cam la 1/4 fata de pretul dealerilor.

Exclamation "Să fii domn e o întâmplare, să fii om e-un lucru mare." Exclamation
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-06-2012 04:23 PM de LAwR.)
26-06-2012 02:09 PM
Valentin Deconectat
Junior Member
**

Multumesc, vad ca si tu esti din Brasov, ar fi OK, uite, cei de la MIA Motors, contrar tuturor asteptarilor au trimis piesele in 3 zile, si intr-un fel m-am facut putin si de cacao cand am sunat crezand ca nu le-au trimis si in schimb dupa 30-40 minute a venit curierul cu piesele. Oricum multumesc ar trebui sa ne intalnim sa vedem cum facem sa ne mearga masinile cum trebuie am mai vazut vre-o doua HUVER in Brasov dar nici una albastra ca a ta, ai o masina frumoasa, sa o folosesti sanatos si fara incidente.
(26-06-2012 11:07 AM)Mia Motors Scris:  Aerisitoarele ti le-am dat fix de pomana doar pentru faptul ca ai vrut tu sa pui aerisitoare bej pe bord negru , nu pentru alt motiv ! Ai aerisitoare pe masina care nu au niciun fel de problema , le schimbi doar pentru ca "asa vrea muschii tai" si noi ti le-am dat gratuit !
Ca si la Sf.Gheorghe cei de la Craiova aveau in lucru alte masini la momentul respectiv si nu le puteau abandona avand termen de livrare , de-aia ti-au spus ca dureaza mult . Lucrarea la masina ta nu ia efectiv mai mult de o ora !
Suna-ma cand ajungi la Sf.Gheorghe si dau un telefon acolo sa aiba grija la masina ta!

Nu au vrut muschii mei aerisitoare, le vroiam cele originale, dar cum unu era lipsa(cred ca partea aceea se afla undeva prin conducta de aerisire) am vrut sa rezolv sa am masina intreaga, maine fac o poza macar sa se vada despre ce este vorba asta ca sa se termine cu polemicile astea anapoda, inteleg ca vreti sa tineti la imagine, dar vad ca ma obligi sa arat adevarul. Deci eu vreau ca masina sa fie intreaga nu cu piese lipsa. ati dat gratis ca ati vazut ca intradevar este lipsa. Nu stiu ce sa cred, este sau nu o ora, pe cine doresti sa cred, o voi rezolva si voi posta si cat a durat.Sper sa ai dreptate si sa dureze o ora.In plus masina a stat 3 zile la Sf.Gheorghe dar tot nu au schimbat si asta era trecuta de prima data in fisa de constatare si reparatii. nu inteleg de ce faceti atata tamtam pentru aerisitoare cand stiti foarte bine cum am cumparat masina in plus ati vrut sa imi dati niste cauciucuri second jerpelite cica ca bonus pe care vi le-am lasat acolo ca erau prea jerpelite si voi spuneati ca unu costa nu stiu cate milioane iar eu am luat cauciucuri de vara foarte bune la 80Ron bucata, aerisitoarele nu le-ati dat gratis era lipsa unu, daca nu era lipsa 100% nu ati fi dat aerisitoarele si ati cerut sa vi le trimit pe cele date jos ceea ce si voi face. Voi posta poza cu aerisitorul asta sa se termine cu polemicile aiurea.Ceea ce ma mira pe mine este limbajul tau care nu mi se pare chiar in regula pentru un diler care se respecta, din cate stiu m-am comportat foarte frumos cand am luat masina si am inteles lipsurile masini cu toate ca o puteam refuza si sa cer banii dati avans,acuma nu stiu ce te supara pe tine, faptul ca poate fi problema la motor si ca va trebui sa o rezolvati? Asta nu inteleg. Sper sa nu se continue depomana aceste polemici, cel mai bine ar fi sa ma ajutati sa rezolv problemele masini care sunt destule si sa o fac sa fie ca la inceputurile ei bune. Aici vad ca majoritatea au mers cu 185km/h la mine viteza maxima este 140, ce trebuie facut schimbat bujiile sau ce?
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-06-2012 10:40 PM de Valentin.)
26-06-2012 10:17 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Sunt sigur ca or sa se rezolve toate Wink
Eu iti recomand sa te duci la un service "de cartier" care stie cu ce se mananca masinile, cu mecanici carora le trec prin maini toate marcile si care au o experienta in spate. Hoverul e o masina simpla si orcine a umblat cu dacii si aro, stie sa rezolve multe lucruri! Nu mai fa drumuri aiurea, e plin brasovul de service-uri care pentru bani chiar isi dau interesul.

Legat de viteza maxima, 140 prinzi cu a3a. Nu iti fie frica, tureaza motorul ala pt ca e benzinar si ii place Smile Limitarea e pe la 6000 rpm!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-06-2012 11:15 PM de LAwR.)
26-06-2012 11:11 PM
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
(26-06-2012 10:17 PM)Valentin Scris:  ... am vrut sa rezolv sa am masina intreaga, maine fac o poza macar sa se vada despre ce este vorba asta ca sa se termine cu polemicile astea anapoda, inteleg ca vreti sa tineti la imagine, dar vad ca ma obligi sa arat adevarul. ..... Ceea ce ma mira pe mine este limbajul tau care nu mi se pare chiar in regula pentru un diler care se respecta, din cate stiu m-am comportat foarte frumos cand am luat masina si am inteles lipsurile masini cu toate ca o puteam refuza si sa cer banii dati avans,acuma nu stiu ce te supara pe tine, faptul ca poate fi problema la motor si ca va trebui sa o rezolvati? Asta nu inteleg.

Aceasta atitudine neprofesionista si limbaj sa zicem "deplasat" l-am sesizat si eu intr-un post sters de Lawr Undecided
Pana la urma e problema lor cum trateaza clientii, nu a noastra.

Felicitari pentru achizitie, sper sa pui totul la punct cat mai repede - sunt masini bune, dar trebuie avut grija de ele - in primul rand la tabla, consumabile la timp, plasticaraia e cam slabuta, iar cele inainte de 2007, grija la asa-zisa piele (jalnica) - in rest gaz si... talpa! Big Grin

(26-06-2012 11:11 PM)LAwR Scris:  Sunt sigur ca or sa se rezolve toate Wink
Eu iti recomand sa te duci la un service "de cartier" care stie cu ce se mananca masinile, cu mecanici carora le trec prin maini toate marcile si care au o experienta in spate. Hoverul e o masina simpla si orcine a umblat cu dacii si aro, stie sa rezolve multe lucruri! Nu mai fa drumuri aiurea, e plin brasovul de service-uri care pentru bani chiar isi dau interesul.

Legat de viteza maxima, 140 prinzi cu a3a. Nu iti fie frica, tureaza motorul ala pt ca e benzinar si ii place Smile Limitarea e pe la 6000 rpm!

Legat de service, se descurca foarte bine si "altele" - de ex. am avut masina in service pt. inlocuit usa sofer (un berbec a dat in mine) si au lucrat f. bine si repede, iar mecanica e aceeiasi peste tot!
Piese de origine sau echivalente gasesti destule si inafara dealerilor care practica preturi foarte mari!
Daca ai nevoie de ceva da-mi PM (factura si garantie).

Cat de viteza - duc destul - pune masina la punct, reglajele inclusiv la instalatia de GPL - vezi ca aici ai nevoie de meseriasi - e o treaba delicata, la care nu se pricepe oricine. La un moment am avut probleme cu GPL-ul si pana nu am fost la cei de la AGR Bucuresti, nu am reusit sa le rezolv. Ai sa fii surprin de cum "trage" una bine reglata... mai ca te poti baga si la o "liniuta"... Big Grin
Bafta.

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
27-06-2012 09:02 AM
Valentin Deconectat
Junior Member
**

Multumesc pentru sfaturi, acuma merg la un service de cartier, unul mai micut dar care repara toate tipurile de masini, pana acuma nu am avut piesele, acuma le am, si in acest moment masina este la ei(service) sper sa se rezolve problema cu temperatura pentru a trece la urmatoarele lucruri(estetica, intretinere masina, etc)vreau o masina perfecta sau macar apropiata de cum era la inceput dar estetic sa arete foarte bine si sa mearga la fel. Multumesc pentru ajutor, oricum, voi posta si poza cu aerisitorul sa se vada ca nu l-au dat ca asa au vrut muschii mei, eu sunt genul mai clasic, imi place ca masina sa fie cum era cand era noua, nu imi plac brizbrizurile decat cele care fac o estetica frumoasa, asa ca...muschii mei au vrut doar sa rezolve lipsurile masinii. Cine ma poate ajuta cu niste tobe, ma refer la reperele pentru cele doua tobe, au fost sudate dar tot se aud nasol, vreau sa le schimb.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2012 02:55 PM de Valentin.)
27-06-2012 09:22 AM
LAwR Deconectat
Administrator

In legatura cu tobele, ia unele universale si refa tot traseul din inox. Iesi mai ieftin decat cu tablele originale si nu vor mai avea moarte!
27-06-2012 06:22 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)