Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Intretinere Hover: Ce platim, cat platim, cand platim?
Autor Mesaj
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Intretinere Hover: Ce platim, cat platim, cand platim?
Cat ne costa inmatricularea si intretinerea anuala a unui Hover?

In cazul inmatricularii pe persoana fizica:

Daca cumparam un Hover SH, sa cautam in primul rand unul inmatriculat incepand cu 2007, sa aibe taxa de prima inmatriculare platita pentru a nu avea surprize pe viitor cu noua lege privind inmatricularea!

Incepem sa punem la dosar toate actele, hartiile, chitantele, copiile necesare inmatricularii, platim ce e de platit, pana aici nimic "anormal", sunt costuri ca la orice alta masina.

Costurile "speciale", calculate in functie capacitatea cilindrica a motorului:
Impozit = anual se plateste aproximativ 850 ron impozitul, o suma destul de mare iar metoda de calcul este nejusitificata, in special calculul pentru pragul unde se incadreaza motorul.

Mai mica sau egala cu 1600cmc -8 lei/200cmc
Intre 1601cmc - 2000cmc -18 lei/200cmc
Intre 2001cmc - 2600cmc -72 lei/200cmc

Dar asta este, trebuie sa ne conformam si sa il platim, eventual sa ne consolam cu gandul ca cei cu motoare mai mari de 2600 iti dau mai multe palme decat noi, sau prefera sa fuga cu ele pe la veciniSmile

Intre 2601cmc - 3000cmc -144 lei/200cmc
Mai mare de 3001cmc -290 lei/200cmc

Prima data, cand inscri masina in evidenta la primarie, se plateste impozit doar pe lunile ramase din anul in curs, in cazul meu am platit vreo 250 lei.

Asigurarea RCA
Am facut RCA-ul la Asirom, pe 6 luni am platit aproximativ 280 lei, deci pe 1 an este 560 lei, nimic exagerat aici, un pret destul de normal avand in vedere ca RCA-ul este pe o persoana care nu a mai fost inscrisa in baza de date, deci nu beneficiaza de nicio reducere. Peste un an, daca nu vor fi incidente din cauza noastra, RCA-ul va fi mai ieftin cu cel putin 100 ron.

Alte cheltuieli . . . reviziile si consumabilele care de asemenea au preturi de "Logan", adica foarte mici.
Ulei voi pune GM Dexos 2 5W30 full sintetic, costa 80 ron bidonul de 4l la importator, in motor intra 4,3l.
Filtru ulei maxim 20 ron
Filtru aer, voi schimba filtrul original cu unul de la FilcoR, iar materialul filtrant ma costa 6,5 ron.
Un material filtrant original costa 20-40 ron.

Vi se pare scumpa intretinerea unei astfel de masini? Pe langa impozitul exagerat, mie nu Smile
28-10-2011 03:48 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
RE: Intretinere Hover: Ce platim, cat platim, cand platim?
A trebuit sa reinoiesc asigurarile.
La RCA a fost 700 ron pe an - mi s-a parut cam scump, dar a compensat cu CASCO , pe care l-am scos mai ieftin.
Am primit o oferta de la brokerul la cere am avut anul trecut RCA de 440 ron, dar pana la urma am hotarat sa merg cu amandoua la "pachet".
La CASCO prima anuala este de 590 euro fara fransiza si cu toate riscurile - avarii accidente, incendiu, furt, acte vandalice, circulatie in afara drumurilor publice, fenomene naturale, cheltuieli suplimentare, asistenta rutiera. Am inteles ca sunt incluse si persoanele + bunuri.
Prima a fost putin marita, datorita evenimentului cu usa stanga fata si va scadea dupa recuperarea valorii reparatiei de la Euroins.
S-au mai specificat in polita cauciucurile iarna/vara, jantele aliaj, bullbar + trepte si bateria.
Pe total consider ca pretul este bun - mai ales la CASCO.

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
14-12-2011 03:31 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Confuzie modele Hover ! Noi NU avem Haval H2 H3 etc, ci HOVER X240 LAwR 1 2,633 21-02-2012 01:56 PM
Ultimul mesaj: diadi

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)