Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cum sa ne demontam Hoverul // Explicatii + poze pt a demonta-monta ... multe
Autor Mesaj
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Cum sa ne demontam Hoverul // Explicatii + poze pt a demonta-monta ... multe
Acest topic are rolul de a aduna si centraliza informatii despre cum se demonteaza diverse pe la Hover.

Demontarea fetelor de usi
Toate fetele de usi se demonteaza la fel, am facut poze doar la cea a soferului.

-in interiorul locasului de care tragem cand inchidem usa din interior se afla un subur. Odata desurubat, compartimentul din plastic iasa fara alta piedica:

İmage

-mai avem un surub acoperit de un ornament din plastic in interiorul cochiliei clapetei care deschide usa din interior. Dupa desurubarea lui se impinge in fata de clapeta apoi se trage de ea si iasa. Sa nu trageti de ea pana nu o impingeti pt ca riscati sa rupeti clemele tip carlig care ajuta la fixarea ei.

İmage
İmage

Aveti grija la tija care vine spre clapeta, sistemul e simlu:

İmage

Consola cu butoanele pt geamuri e prinsa doar in cleme, pt demontarea ei se incepe din partea din spate! (nu e nevoie de demontarea ei in cazul in care dorim sa dam jos fata de usai, nu ne incurca cu nimic, fata de usa iasa si daca lasam consola acolo).

İmage

-fata de usa mai ramane prinsa de tabla doar in cleme care ies destul de usor.

İmage İmage

-deconectam mufele, 3 la numar, de la tweeter, de la iluminatorul din partea de jos si de la geamurile electrice.

İmage İmage

Daca avem treaba in interiorul usii, atunci dezlipim folia si ne facem treaba.

İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-03-2012 09:13 PM de LAwR.)
21-03-2012 09:00 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

RE: Cum sa ne demontam Hoverul // Explicatii + poze pt a demonta-monta ... multe
Demontarea clantei(clapetei exterioare)/yalei/sistemului de inchidere-blocare a usilor

Pentru demontarea clantei/clapetei exterioare, mai intai se scoate tija:

İmage

Clanta e prinsa in doua suruburi:

İmage İmage

Pentru yala de pe usa soferului, tragem tabla care o tine blocata. Atentie la tija, nu trageti de ea pt ca riscati sa rupeti suportul de plastic (cum am patit eu). Tija iasa cu tot cu plastic, sistemul de eliberare se afla in interior, deci mai intai trebuie demontata yala).

İmage

Sistemul de inchidere-blocare a usilor este prins in 4 suruburi:

İmage
İmage
21-03-2012 09:10 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

RE: Cum sa ne demontam Hoverul // Explicatii + poze pt a demonta-monta ... multe
Alte tutoriale detaliate, prezentate in topicuri speciale:

Tutorial demontare scaune fata / tapiterie:

http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-Tuto...aune-Hover

Tutorial demontare consola centrala, CD-Player, cotiera + magazie CD-uri + alte mici detalii:
http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-Unit...-Navigatie

Tutorial demontare stopuri:
http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-Demo...re-Vopsire

Tutorial demontare faruri:

http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-H4-L...ntaj-Xenon
21-03-2012 10:09 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Demontare plastic + cele 3 butoane pentru reglaj faruri pe inaltime, on/off lumina in momentul in care se deschide vreo usa si on/off proiectoare ceata:

İmage

-plasticul este prins in 3 cleme, una sus si doua jos, trebuie sa introducem o surubelnita subtire la imbinatura, de preferat in unul din colturi, apoi sa tragem usor de el.

-Mufele de la butoane au si ele niste cleme care trebuiesc apasate inainte de deconectare, butoanele la randul lor sunt prinse tot in cleme.

İmage İmage

Demontare torpedo:

-este prins in doua suruburi in partea de jos.

İmage İmage

Demontare grila tip fagure de pe spoilerul frontal:

-este prinsa cu suruburi, in interior. Accesul la ele poate fi facut deschizand capota. La ultimele doua suruburi din partea dreapta nu am avut acces si am decis sa le rup, urmand sa le lipesc ulterior.

İmage İmage İmage İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-03-2012 08:41 PM de LAwR.)
22-03-2012 08:39 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Am uitat sa specific cum demontam geamurile usilor. Sunt prinse in cate 2 suruburi, apoi iasa foarte usor.

İmage

Demontare oglinzi:

-incepem cu plasticul din interior, prins in 2 cleme:

İmage

-deconectam mufa:

İmage

-desfacem cele 3 suruburi apoi oglinda poate fi luata:

İmage

-geamul oglinzii e prins in cleme, demontarea si montarea sa se face usor (deci la fel de usor pot fi furate, recomand gravarea numerelor de inmatriculare pt a reduce riscul furtului).

İmage

Demontare plastice haion:

-cel din dreptul stopului frana e prins in 2 suruburi + cleme:

İmage

-plasticul principal e prins in exterior cu un surub, in interiorul locasului care ajuta la inchiderea haionului + niste cleme de plastic foarte dificile, le-am rupt pe toate desi am scule necesare cu care ar trebui sa se desfaca usor. Nicio problema, sta perfect si fara ele, dar o sa pun altele mult mai bune, doar pt aspect:

İmage

-mai are cleme in interior care iasa destul de usor:

İmage

-plasticele din lateral sunt prinse in cleme:

İmage

Iluminatoarele numarului spate:

-prinse in cate doua suruburi + doua cleme:

İmage İmage

Clanta care deschide haionul

-e prinsa cu 2 suruburi in interior, iar pt tija din dreapta trebuie desfacuta o clema iar la cea din stanga se roteste plasticul si astfel permite deconectarea ei:

İmage İmage İmage İmage İmage

Ornamentul cromat din jurul numarului spate:

-al meu e prins in cate un surub, in spatele fiecarui iluminator al numarului. Nu stiu daca toate sunt prinse asa, la mine pare totusi o improvizatie, dar nu e una rea, are ca scop sa tina ornamentul fix, sa nu loveasca in tabla deci sa nu apara rugina:

İmage

-apoi raman doar cleme, 6 la numar. Iasa destul de greu clemele, trebuiesc ajutate din interior cu o surubelnita. Clema centrala din partea de jos este mai ciudata, trebuie apasat in zona aceea apoi impins in sus si tras in exterior, e tip "carlig".

İmage

İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2012 08:53 PM de LAwR.)
28-03-2012 08:52 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)