Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Totul despre Admisia Hover : imbunatatire(redobandire) performante motor
Autor Mesaj
olarueugen Deconectat
Member

Alăturat: Feb 2013
RE: Totul despre Admisia Hover : imbunatatire(redobandire) performante motor
aveam si eu problema asta , am schimbat toate furtunasele de pe gpl, problema a disparut,erau vo doua crapate intradevar la capete, cred ca trageau aer,sau incerca vreun senzor sa compenseze ceva lipsa, nu stiu sigur dar problema a disparut
19-05-2017 08:36 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
valentin91 Deconectat
Member

Alăturat: Feb 2012
salut. spune ti mi va rog cu ce tester citeste computerul masinii? sau un program cv daca ma ajutati..multumesc
22-05-2017 09:44 AM
stefan Deconectat
Member

Alăturat: Oct 2013
(22-05-2017 09:44 AM)valentin91 Scris:  salut. spune ti mi va rog cu ce tester citeste computerul masinii? sau un program cv daca ma ajutati..multumesc

http://www.gwm-club.ro/forum/showthread....159&page=7

(22-05-2017 10:05 AM)stefan Scris:  
(22-05-2017 09:44 AM)valentin91 Scris:  salut. spune ti mi va rog cu ce tester citeste computerul masinii? sau un program cv daca ma ajutati..multumesc

http://www.gwm-club.ro/forum/showthread....159&page=7

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-05-2017 10:07 AM de stefan.)
22-05-2017 10:05 AM
DaniD Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Jun 2014
(24-07-2013 07:46 PM)ovidiu_nemteanu Scris:  ADAPTARE LA HOVER A FILTRULUI TIP “FILTRON AR 236”

Sa nu se supere stimabilul ComanR pentru ca i-am preluat ideea dar am si inbunatatit-o. De fapt am fost nevoit sa aplic solutia cu tijele de strangere pe interiorul filtrului pentru ca nu am gasit polimer la un diametru atat de mare.
Dupa cum am spus si se vede din imagini, tijele filetate care strang cele doua capace sunt montate in gaura interioara a filtrului. Tijele filetate cu diametrul de 4 mm se insurubeaza in orificiile filetate (M 4) practicate in capacul superior, cel care are racordul pentru prinderea furtunului. Dupa insurubare, se lasa in afara o portiune din tija de cca 5-7 mm care se teseste prin prinderea in menghina si strangerea puternica, asta pentru a preveni rotirea tijei cand se strang piulitele de la baza. Tijele filetate (se gasesc la orice magazin de fierarie sau se pot confectiona din electrod de 4 mm diametru filetat la capete) au o lungime de 220 mm pentru a se prinde si de suport si pentru a se centra cu usurinta tijele la montajul filtrului.
Capacele (unul infundat, al doilea prevazut cu racordul cu diametrul 80 mm – exact ca la filtrul original al masinii) a caror schite cotate le aveti in imaginile alaturate astfel incat sa se pot executa cu usurinta de orice strungar, se realizeaza din polimer, sau daca va da mana , mai elegant, din aluminiu. Scara schitelor este de 1/1, dar pot suferi modificari prin scanare … asa ca luati de bune cotele … verificate de mine.
Prinderea filtrului de sasiul masinii la capatul exterior l-am realizat cu un suport din tabla (tabla trebuie sa fie destul de groasa pentru ca in timpul mersului se transmit vibratii si exista pericolul de rupere … nu exagerez sa spun ca grosimea de 1,0 mm este foarte buna … aici eu am gresit putin , l-am facut mai subtire si nu este bine). Acest suport se prinde cu suruburile originale ale masinii de suportul vechiului filtru, care este rotit pana ajunge in dreptul surubului de prindere a vasului de expansiune – se potriveste perfect la gaura. Pentru a realiza suportul mai intai faceti un sablon din carton, dupa care decupati, gauriti toate gaurile de prindere (diametrul de 8 – 9 mm pentru suruburile de prindere de sasiu si 5 mm pentru prinderea filtrului – se fac ceva mai largi pentru centrare) si apoi indoiti la 90 grd.
La strangerea filtrului trebuie sa aveti grija sa nu fortati filtrul ... daca se respecta dimensiunile masurati cu o ruleta strangerea pana ajunge la dimensiunea de 191 mm (asta reprezinta grosimea filtrului strans la maxim si grosimea capacelor) de la fata capacului superior pana la fata capacului inferior.
Dupa inlocuire masina merge mai bine dar si zgomotul admisiei creste pe masura … hai sa-i spunem un “sunet sportiv”.

A incercat cineva varianta asta :
https://www.pieseauto.ro/filtru-aer-spor...38636.html

Desi mai scump pare de calitate si vine cu adaptoare intrare 76,89 si 102mm si suport inclus
21-07-2017 10:56 AM
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
Ce ai pus tu linck cu "varianta' - o o panarama care nu se preteaza la masinile astea - nici ca marime nici ca functionalitate.
Sunt prea mici ca suprafata si sau plans pe alte forumuri si cei cu turisme (care vor tunning) ca le intra toate mustele in motor Smile
Daca vrei sa faci cu adevarat o adaptare de filtru, fa cum au pus colegii anterior si care si-a demonstrat eficienta.
Dupa cum am spus mai de mult, am avut crestere de putere si scadere de consum de 2,5 - 3 litri la suta in exterior.

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
21-07-2017 05:03 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Schimbare motor de 1.5 radu 2 404 25-09-2016 11:06 PM
Ultimul mesaj: gfery
  Tuning motor ovidiu_nemteanu 12 5,908 10-09-2013 08:51 PM
Ultimul mesaj: ovidiu_nemteanu

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)