Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Totul despre Admisia Hover : imbunatatire(redobandire) performante motor
Autor Mesaj
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
RE: Totul despre Admisia Hover : imbunatatire(redobandire) performante motor
Clar ca merge mai bine numai daca scoti rezonatorii. Problema este ca ar trebui modificata si cutia filtrului de aer pentru a mai reduce zgomotul (in special pe perioada accelerarilor). Din cauza ca ramane un "stut" indoit prin care se face accesul aerului , acea portiune suna ca UN TROMBON . Am sa incerc sa modific intrarea in cutia filtrului . Voi adapta un furtun suficient de gros, gofrat pe care sa-l duc in fata prizei de aer. Am mers cca 1000 km, sun pe litoral acum si am putut "testa" treaba inclusiv pe autostrada.Ce este interesant ... scade consumul de combustibil, am scos cam 8,8 l/100 km la un mers in cea mai mare parte la o turatie de 2800 - 3500 ture/min ( 100 - 120 km/h).
05-06-2012 05:08 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Daca lasi libera gaura de la rezonatorul de pe cutie si de asemenea scoti tubul prin care isi trage aer acum, lasi si acolo tot gaura, nu cred sa se creeze vreo rezonanta. Si de asemenea admisia va fi mai buna pt ca va avea mai mult loc de unde sa-si ia aer. Am spus si inainte lucrul acesta.
Poti sa decupezi si mai mult din carcasa, nu e nicio problemaSmile

İmage

Foarte bun consumul, felicitari!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-06-2012 09:35 PM de LAwR.)
05-06-2012 09:31 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Super Moderator

Corect.
Dar eu am pastrat capatul de teava pe unde intra aerul in mod normal si am obturat orificiul pentru rezonator. Tind sa cred ca acea teava ramasa, putin torsionata, din PVC destul de subtire, de cca 25 cm,produce un zgomot prin intrarea fortata a aerului (efectul tubului de orga). Ce vreau sa fac prin montarea acelui furtun, ar trebui sa rezolve mai multe probleme :
1.- voi muta priza de aer in fata masinii, unde aerul este mai "curat" nefiind angrenat de roti. Acum trage exact de deasupra rotii;
2.- orificiul de intrare am sa-l completez cu un "ajutaj" de intrare profilat macar dupa o curba circulara ( ca la trompete, partea finala, evident), ca sa asigure o curgere fluenta a aerului de admisie si care sa previna rezonanta.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-06-2012 02:24 PM de ovidiu_nemteanu.)
06-06-2012 02:22 PM
LAwR Deconectat
Administrator

(09-05-2012 09:33 PM)LAwR Scris:  Un singur lucru mai trebuie facut si anume sa blocam accesul catre admisie a gazelor, vaporilor si uleiului din capacul culbutorilor pentru ca pe viitor sa nu mai apara depuneri pe niciunde. Eu totusi am curatat doar partea la care se poate ajunge cel mai usor, dar aceeasi mizerie se afla si in interiorul motorului! Mizeriile astea odata ajunse in camera de ardere se transforma in carbon si se depun pe unde apuca. Cel mai simplu de rezolvat ar fi anularea furtunului care face legatura + montarea unui filtru micut tip "breather" pe capacul motorului + obturat gaura din admisie. Teoretic este ilegal pentru ca astfel eliberam in atmosfera toate alea si e interzis, dar practic ne doare la basca pt ca la noi nu se fac astfel de controale si nu intereseaza pe nimeni aspectul acesta. Singurul dezavantaj care poate sa apara este mirosul de ulei care poate patrunde si in interiorul masinii. Atunci ar trebui rezolvat altfel, pe acel furtun montat un "Oil Catch Can" care sa filtreze uleiul si vaporii, sa nu permita trecerea lor mai departe. In curand promit rezolvarea problemei!

İmage

Asa cum am promis, am rezolvat problema. Am comandat un Oil Catch Can, caruia i-am adus imbunatatiri. Modelul ales e unul bun pentru ca poate fi facut bucati foarte usor, permite accesul in interior pentru a efectua modificarile pe care le aveam in cap.
Are indicator de nivel al uleiului strans precum si buson de golire.

İmage İmage İmage

Modificarile aduse sunt:
-prelungit cu furtun accesul dinspre motor, iar in capat montat un mini-filtru din bumbac, care sa reziste fara probleme conditiilor. Rolul filtrului este in special de a ajuta la condensarea vaporilor de ulei si adunarea lor.
-adaugat un burete de sarma care sa ajute si mai mult la strangerea uleiului, iar mai departe spre admisie sa treaca doar eventualele gaze.

İmage İmage İmage

Montajul pe masina e provizoriu, o sa ii gasesc un loc mai bun in curand. Acum nu imi ajungea furtunul pentru a-l duce mai departe.

İmage İmage İmage İmage

Rezultate ofera chiar si in varianta originala, fara aceste imbunatatiri. Dar in varianta mea sper sa fie filtrare optima!
02-07-2012 09:34 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Buna Gheorghe Deconectat
Member

Alăturat: Nov 2011
Interesant! Unde ai comandat filtrul? Partea aceea de span sau ce poate fii era in filtru sau e pus de tine?
02-07-2012 09:56 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Filtrul mic e luat din Germania, catch can-ul din China. Partea aceea e buretele de sarma de care vorbeam anterior.
02-07-2012 10:02 PM
Super Moderator

Buna treaba stimabile,
De regula se folosesc la masinile dotate cu turbina, dar sunt foarte utile si la atmosferice unde efectul este ceva mai redus. In timp, se aduna tot felul de reziduuri care altfel s-ar acumula prin toate alea pe traseul de admisie, plus ca treptat gomele depuse se solidifica.
Da ceva detalii cu privire la procurare.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-07-2012 08:59 PM de ovidiu_nemteanu.)
03-07-2012 08:54 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Da, este foarte bun, nici peste 500.000km nu voi mai gasi in admisie ceea ce am gasit in urma cu putin timp.
Sunt achizitionate de pe ebay, la cel putin jumatate de pret fata de ce se gaseste la noi.
03-07-2012 09:33 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Dovada ca functioneaza perfect:
Dupa aproximativ 1000km parcursi de cand am montat epuratorul, rezultatele sunt vizibile. Pe furtunul dinspre motor se vede cum s-a depus niste ulei, iar furtunul care pleaca spre admisie e perfect curat.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage
20-07-2012 10:22 PM
diadi Deconectat
Moderator

(09-05-2012 09:33 PM)LAwR Scris:  Dupa ce am pierdut timpul sa dau jos rezonatorul de pe carcasa filtrului de aer + sa demontez traseul original, mi-am amintit ca aveam un filtru de aer de la FilcoR (ala care teoretic scade si consumul), asa ca am decis sa il montez pe acesta.
Il pastram pt ca aveam de gand sa refac toata admisia din inox si sa il montez atunci, dar daca tot am umblat la admisie am zis sa il pun de acum. Materialul filtrant e Mann, cartonat, deci calitatea de filtrare e precum al celui original, nu e filtru conic din bumbac care lasa toate mustele sa patrunda in admisie.

Admisia montata inapoi pe masina:
[/URL] İmage

Am luat si eu acest filtru, dar este o problema - racordul (gatul) metalic al filtrului are diametrul de 70 mm, iar racordul de cauciuc al admisiei aerului are 85 mm.
La tine s-a potrivit exact la dimensiune? - din poze se vede ca e intrat fest pe tubulatura de cauciuc.
Am vorbit cu tipul de la firma si spunea sa pun un racord intermediar din cauciuc, de dacie, dar am rezerve la astfel de improvizatii, mai ales ca in acea imbinare (racord intermediar) sta toata greutatea filtrului.
I-am cerut un alt capac, cu o dimensiune mai mare, dar a spus ca nu au (???)
Mie acest filtru mi se pare lucrat din (foarte mare) economie - plasa exterioara e un alt "model", iar gatul de prindere daca are 1,5 cm (pe drept) si fara "nervura" circulara la mergine pt. prinderea colierului.
I-am trimis um mail cu poza filtrului pusa de Lawr - ma gandesc ca poate este alta firma, dar am comandat de pe filcor.ro.
Daca nu ma rezolva cu capacul, cred ca il trimit inapoi.

Fişier(e) ataşate
.jpg  SNC01194.jpg (Mărime: 1.32 MB / Descărcări: 24)
.jpg  SNC01193.jpg (Mărime: 1.26 MB / Descărcări: 20)

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
26-07-2012 07:13 AM
LAwR Deconectat
Administrator

Si la mine a fost filtrul mai mic, dar s-a strans bine si fara nicio improvizatie. Strange fara mila colierul in timp ce indesi filtrul, iar cauciucul original se va mula perfect dupa carcasa filtrului.

In legatura cu materialul filtrant, iti recomand sa folosesti de acum Mann C1362. E superior fata de ce ai tu si de asemenea are plasa inclusa, precum vezi in pozele mele, nu mai e nevoie sa folosesti plasa cu care vine FilcoR-ul.

Daca ma intrebai mai intai, nu iti recomandam sa cumperi asa ceva ci sa iti faci singur Tongue Orice tigan burlanist iti realiza capacele la maxim 30 ron, iar materialul filtrant e inca vreo 20-30 ron cu plasa inclusa.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-07-2012 02:24 PM de LAwR.)
30-07-2012 02:15 PM
diadi Deconectat
Moderator

Cam tarziu, dar - multumesc de informatii!
La schimb voi lua mann.
Intre timp am facut o adaptare pentru racordul de 85 mm.
Cred ca il mai las pe cel original luna asta ca abia l-am schimbat la revizie - ma gandesc sa il pun pe cel nou inainte de intalnirea din septembrie, sa-l vad daca e vreo diferenta.
Inelul a intrat fest pe "gatul" filtrului, in plus la-am prins in suruburi pentru siguranta.

İmage İmage İmage

07-08-2012 08:22 PM
Super Moderator

(07-08-2012 08:22 PM)diadi Scris:  Inelul a intrat fest pe "gatul" filtrului, in plus la-am prins in suruburi pentru siguranta.

Treaba buna ... cum merge masina? Cum este zgomotul? Am sa pun si eu ceva similar.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-08-2012 09:34 PM de ovidiu_nemteanu.)
07-08-2012 09:34 PM
Super Moderator

RE: GWM HOVER CUV 2,4i - ALB
Stimabililor,
Ma bucur sa aflu ca ati ajuns la aceeasi concluzie cu mine in privinta rezonatoarelor si filtrului. Dar, pentru a creste si mai mult eficenta admisiei ar mai trebui sa faceti ceva. Sa prelungiti admisia aerului, printr-un tub cu un diametru corespunzator si s-o aduceti undeva in fata motorului, evident sprijinit pe aripa dreapta, si eventual terminat printr-un ajutaj sub forma terminalului unei trompete. Prin asta se realizeaza cresterea debitului de aer RECE provenit din fata masinii si nu dintr-o zona incalzita de galeria de evacuare. In solutia voastra masina "trage" aer incalzit mai ales vara cand compartimentul motor se incalzeste foarte puternic. Aceasta recomandare am gasit-o intr-un studiu american privitor la imbunatatirea admisiei la masini.
O alta solutie deosebit de eficienta, char in solutia de admisie stmosferica, este montarea, intr-o zona foarte bine ventilata ( in fata radiatorului de preferinta) a unui intercooler. Gasiti astfel de radiatoare la dezmembrari care se pot adapta cu usurinta. Se pune doar problema adaptarii conductelor, care sunt destul de lungi si de diametre mari. Apropos de diametrele conductelor acestea trebuiesc alese cu diametre interioare mai mari decat intrarea in debitmetru. La noi intrarea la debitmetru are un diametru de 67 mm cu guler pentru fixare iar fara guler este de 65 mm. Diametrul conductelor pe lantul de admisie creste (pentru a compensa pierderile prin frecare) astfel conducta metalica intre debitmetru si filtru are diametrul de 70 mm, iar intrarea in filtru este de 85 mm. Chestia asta trebuie respectata si de dvs. daca realizati o astfel de modificare.
Dupa cum stiti am studiat foarte mult problemele legate de admisie (in initiativa mea de a realiza un supercharger electric - idee la care nu am renuntat si la care inca lucrez in limita timpului si a banilor - am distrus deja un motor si ESC -ul aferent in valoare de 600 roni) si am gasit aceasta solutie in manualul "Maximum boost" al americanului Corki Bell (considerat cel mai bun preparator de motoare supraalimentate). Aceta in urma unor studii a constatat ca in conditiile in care se pierde cam 10-15 % prin frecarea trecerii aerului prin intercooler se castiga cca 15 % prin racirea aerului si solutia este eficienta mai ales la sarcini mari de lucru (cifrele sunt din memorie ... daca intereseaza pe cineva sa aprofundeze pot sa-i trimit manualul in cauza in limba engleza).
Va urez succes.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-01-2013 09:50 AM de ovidiu_nemteanu.)
05-01-2013 09:47 AM
diadi Deconectat
Moderator

Merge foarte bine!
Am scris si la "masina mea"
Citat:Am pus ulei Mobil1 0w-40 (USA) si motorul merge foarte bine - este mult mai "flexibil", de ex., urca f. usor in turatie in trepte superioare la viteze mici (de la 1000 rot. in tr. 3, fara sa dea in "nas") si "trage" mai bine.
Am fost placut surprins sa constat o scadere semnificativa a consumului, asta datorita filtrului.
Dupa mai multe teste, rezultatul este ca la exterior a scazut consumul cu cel putin 2 - 2,5 l / % de GPL.
Singurul inconvenient este ca motorul a devenit putin mai zgomotos, dar tinand cont de scaderea consumului, flexibilitate si un pic de "nerv" - merita!!!
Ideea este ca toate astea se datoreaza filtrului, in plus raspunde mult mai promt la apasarea acceleratiei.
Filtrul vine sprijinit pe vechiul suport al cutiei filtrului, pe o garnitura de caucuic si legat cu un colier de plastic, pentru o fixare ferma.
Piesa de adaptare de la gatul filtrului i-a crescut putin greutatea si nu vroiam sa-l las liber sa atarne in furtunul de admisie, intrucat in mers puteau sa apara trepidatii mari.

İmage

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-01-2013 10:55 AM de diadi.)
06-01-2013 10:54 AM
LAwR Deconectat
Administrator

Ovidiu, de la inceput am spus ca renuntarea la rezonatoare este o idee foarte buna. Eu si in trecut am facut acest lucru la alte masini.

In legatura cu restul ideilor, sa le luam pe rand:

-Cu Filcor, masina trage aer din acelasi loc ca si inainte, doar ca acum are libertate mult mai mare.

-Prelungirea admisiei pana in zona de unde motorul sa traga aer mai "rece" nu aduce beneficii mari ci s-ar putea sa ne incurce. La motoarele aspirate, cu cat admisia e mai scurta si mai directa cu atat e mai buna. Daca o prelungim, atunci chiar nu facem nicio treaba si chinul e in zadar. Oricum aerul cand intra in cilindru este relativ cald pentru ca se incalzeste pe traseu, pana sa aiba loc compresia si explozia in cilindru. La masinile cu EGR care baga in admisie gaze fierbinti din evacuare ce sa mai zicem?

Pe timp de iarna nu e bine ca in motor sa intre aer foarte rece, dauneaza si creste consumul de carburant. Din acest motiv unele masini au doua trasee pt aer, unul dintr-o zona fierbinte a motorului si altul intr-o zona mai rece, cu posiblitatea de selectare manuala in functie de anotimp sau automata in functie de senzorii masinii)
Aerul aspirat din zona actuala e ok atat vara cat si iarna. Poate nu ar strica sa incercam o redirectionare a aerului de undeva din zona grilei, pana in dreptul filtrului de aer, pe timp de vara cu un tub suplimentar. Cel care vinde Filcor are si un atfel de sistem denumit SDTA. Arata asa:

http://www.filcor.ro/sistem-dinamic-de-t...al-aerului

Am avut, dar nu am fost multumit de el, mai exact de modul in care se prinde. Pt cine doreste, se confectioneaza la fel de simplu ca FilcoR, e nevoie de un burlan tip evacuare hota, un sistem de prindere pe carcasa filtrului actual si o "palnie" in partea din fata (se poate si fara palnie)

-Solutia montarii unui intercooler pe un motor aspirat nu e deloc o varianta inspirata! Cum spuneam mai sus, admisia in cazul aspiratelor trebuie sa fie cat mai scurta si mai directa. In cazul motoarelor cu compresor pe admisie si celor turbo intercoolerul ajuta foarte mult la comprimarea aerului si la scaderea temperaturii, nu la aspirate.
06-01-2013 05:40 PM
Super Moderator

(06-01-2013 05:40 PM)LAwR Scris:  -Cu Filcor, masina trage aer din acelasi loc ca si inainte, doar ca acum are libertate mult mai mare.

-Prelungirea admisiei pana in zona de unde motorul sa traga aer mai "rece" nu aduce beneficii mari ci s-ar putea sa ne incurce.

Pe timp de iarna nu e bine ca in motor sa intre aer foarte rece, dauneaza si creste consumul de carburant.

Aerul aspirat din zona actuala e ok atat vara cat si iarna. Poate nu ar strica sa incercam o redirectionare a aerului de undeva din zona grilei, pana in dreptul filtrului de aer, pe timp de vara cu un tub suplimentar. Cel care vinde Filcor are si un atfel de sistem denumit SDTA.

Am avut, dar nu am fost multumit de el, mai exact de modul in care se prinde. Pt cine doreste, se confectioneaza la fel de simplu ca FilcoR, e nevoie de un burlan tip evacuare hota, un sistem de prindere pe carcasa filtrului actual si o "palnie" in partea din fata (se poate si fara palnie)

-Solutia montarii unui intercooler pe un motor aspirat nu e deloc o varianta inspirata! Cum spuneam mai sus, admisia in cazul aspiratelor trebuie sa fie cat mai scurta si mai directa. In cazul motoarelor cu compresor pe admisie si celor turbo intercoolerul ajuta foarte mult la comprimarea aerului si la scaderea temperaturii, nu la aspirate.

Stimabile,
S-o luam pe rand :
1.- Am studiat foarte mult problemele legate de admisie si pentru confirmare am redat si sursele de unde am luat ideile, daca nu crezi ti le pun la dispozitie .
2.- in solutia voastra cu acel filtru (cu care sunt foarte de acord) ati mutat punctul de alimentare cu aer exact in zona galeriei de evacuare, deci o zona fierbine ... te rog sa verifici atent acest lucru si vei vedea ca in sistemul original accesul aerului se face mult mai in fata masinii, tinand cont de aceste teorii confirmate de practica.
Tubul de prelungire prezentat de tine in link confirma exact parerea mea conform careia colectarea aerului sa se faca din fata masinii. Pierderile pe traseu sunt nesemnificative daca tubul este suficient de gros dupa cum am explicat.
3. Problema injectiei de aer rece in motor si dublul traseu de alimentare cu aer a fost de mult rezolvata prin sistemele de injectie computerizate . Calculatorul dozeaza carburantul SI functie de temperatura aerului care intra. Iti aduc aminte ca avem si noi un senzor care se numeste MAT si este impreuna cu senzorul MAP, montate pe galeria de admisie ... tocmai pentru a "citi" temperatura aerului pentru dozarea combustibilului. Cu cat aerul este mai rece este mai dens, deci mai bogat in oxigen care realizeaza arderea in cilindrii.
4. Chestia cu intercoolerul montat la motoarele aspirate nu-mi apartine
(am indicat sursa - un mare specialist american) si mie mi s-a parut ciudata dar solutia este bazata pe experimentari. Interculerul nu ajuta compresia ci ajuta la racirea aerului DUPA COMPRESIE pentru ca, stie toata lumea, prin comprimare gazele se incalzesc, atunci, mai ales la copresii mari ( peste 1 bar) este OBLIGATORIE montarea de astfel de dispozitive de racire a aerului .
Si astfel putem continua zeci de pagini despre admisie ...
Cu stima.
06-01-2013 07:41 PM
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
vreau si eu sa pun filtru Filcor, dar adus mai spre botul masini. Dar as vrea sa pastrez rezonatoarele. De asemenea vreau sa fac o piesa care sa turbioneze aerul pe sectiunea dreapta de deasupra motorului.
06-06-2013 02:32 PM
Super Moderator

- Bun filtrul;
- Nu pastra rezonatoarele, garantez ca merita;
- Buna deplasarea punctului de priza a aerului (este problema conductei .. daca nu ai asa ceva poti face cu un tub gofrat din aluminiu la dimensiunea corespunzatoare dar "armat" deasupra prin "bandajare" cu o banda autocolanta din aluminiu pentru a-i da rezistenta si a fixa eventualele curburi ale traseului);
- Turbionarea nu ajuta .... exista multe astfel de inovatii pe net si s-a dovedit a nu avea efectul scontat.
06-06-2013 05:33 PM
LAwR Deconectat
Administrator

De ce spuneam ca e mult mai bun filtrul de la Mann, care are sita incorporata:

Acum 2-3 luni am schimbat filtrul de aer, nu am gasit pe stock Mann asa ca am luat provizoriu unul simplu fara sita, 10 ron.

Nu e bun pentru ca in timp se sfrijeste, se comprima si in primul rand nu mai asigura etansitate la imbinaturi. O data la 1-2 saptamani eram nevoit sa mai strang putin piulitele. Cei de la filcor ofera o plasa suplimentara care ar trebui sa ofere o rigiditate (eu nu o mai am), dar e in zadar pt ca materialul filtrant o sa se sfrijeasca in continuare.

İmage İmage İmage İmage

Cautand ieri sa schimb filtrul, dupa echivalentele Mann-ului am dat peste un filtru mult mai bine fabricat, e perfect pentru prinderea Filcor! Mai exact " Filtron AR236". Etanseaza perfect si e TEAPAN! De asemenea arata foarte bine. RECOMAND! Pret - 30 ron

İmage İmage İmage İmage İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-06-2013 05:55 PM de LAwR.)
07-06-2013 05:54 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Schimbare motor de 1.5 radu 2 813 25-09-2016 11:06 PM
Ultimul mesaj: gfery
  Tuning motor ovidiu_nemteanu 12 6,902 10-09-2013 08:51 PM
Ultimul mesaj: ovidiu_nemteanu

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)