Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GJ 04 UHV
Autor Mesaj
valentin91 Deconectat
Member

Alăturat: Feb 2012
GJ 04 UHV
SALUTARE...in primul rand as vrea sa ma prezint...numele meu este NICOLESCU VALENTIN CONSTANTIN....si sunt din GORJ...nu cred ca mai conteaza de unde exact....nu vreau sa bat campi cu tot felu de introduceri....sunt fericitul posesor al unui GWM HOVER 2.4 SILVER SKY...ce as putea spune este ca ma bucur ff mult ca in final exista un fan club al acestei marci....daca exista intrebari legate de masina mea...le astept cu cea mai mare placere...cu respect!!!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-02-2012 08:10 PM de valentin91.)
22-02-2012 08:05 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
RE: GJ 04 UHV
Bine ai venit si sa te bucuri de chinezoaica!
Asteptam experiente, impresii, probleme (daca au fost) si poze!!!

Bafta!

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
22-02-2012 09:06 PM
Buna Gheorghe Deconectat
Member

Bine ai venit printre noi! Cu siguranta te vei bucura de sprijinul si sfatul tuturor celor care sunt inscrisi aici, care pentru mine toti chiar par oameni seriosi si cu mult bun simt, ce pe alte forumuri lasa de dorit.
22-02-2012 10:03 PM
valentin91 Deconectat
Member

Wink RE: GJ 04 UHV
Ma bucur ca pot face parte din mica familie de pe acest forum. Pai ce sa zicpentru inceput despre masina... Stiti destul de bine motorizarea, ce pot sa mentionez e ca e super luxury full option, in legatura cu consumul e mai mic decat detaliile acelea din fluturasul de prezentare si oferta...

Pai sa o luam cu inceputul, motorizarea e un 2.4i iar varul meu are un 2.8 diesel. Despre consumul meu e undeva situat cu aproximatie la 10 litri in afara...in oras 12 si ceva in cuplaj cam 13 si ceva diferenta de un litru si ceva, nu ff mult, asta la mers frumos. Acum consumul creste direct proportional cu performantele cerute de fiecare, pot sa zic ca pe aceasta o am din 2009 aveam 19 ani atunci...ce mai vremuri... Acum pot sa zic ca m-am invatat cu ea, pentru inceput a fost o masina sa zic asa bunicica.

De ce zic bunicica...am avut altele pe mana mult peste, un x5 un Q7 un santa fe iar din gama aia de strada...bmw.audi.oper,passat....nu proprietati personale...pot sa zic ca e prima mea masina. Nu exista comparatie cu celelalte...va dati seama. Insa pentru varsta de atunci si asteptarile personale, a fost chiar ok. In prezent pot sa spun ca acum cateva zile am facut schimbu de ulei la isalnita la baietii care se ocupa cu service-ul cu hovere de la mia motors si din zona olteniei ca sa zic asa...
BMC ca sa fac putina reclama, sunt fff fff ok baietii priceputi si isi dau tot interesul pentru orice fel de marca nu neaparat daca e GWM, sunt chiar mai multe x5.x6 si ml -uri in service decat hovere. Cat despre masina mea, pot sa zic ca momentan am 30.000 de km...masina nu prea a fost alergata....nu din motive financiare, am avut cam zilnic masina prietenei mele. In fine....asta a fost partea frumoasa...ca orice om ai si mici dezamagiri...

Dezamagirile mele sunt neinsemnate pentru alti dar destul de esentiale cred pentru mine, aici ma refer la calitatea plasticelor din interior, dotarile sa zic asa slabute (macar o navigatie, un sistem audio performant, un volan cu comenzi sau o cutie hidramata nu neaparat pentru mine... aici sunt mai multe... am spus cateva) acum mergand pe partea electrica si acolo sta prost...firele sunt slabut izolate in unele locuri sunt prea subtiri pentru o masina care incepe sa aiba priza la vanzari, iar pe partea tehnologica iarasi sa zic asa te dezamageste putin. Ma refer la ,,viata'' computerului de bord.

Acum sa zic prima mea experienta cand am luato..pot sa zic prostie si o sa imi dati dreptate. Am zis sa vad ce poate jucaria asta pe ruta MOTRU-TG JIU(44 km), m-am dat prea mult la ea fiind iarna, gheata zapada noroi si toate cele...am venit in curba in viteza si am derapat, atunci era spatele cuplat. Am avut noroc ca nu am facuto praf de cum am luato. Apoi drumuri de ranca, straja, poiana brasov...ee ...ce sa zic aici chiar m-a impresionat.

S-a descurcat ff bine in ciuda consumului si a puterii scazute...sincer la 2.4i ma asteptam undeva la un cuplu mai mare si la mai multi cai putere undeva la 180-190 de cai, tinand cont ca santa fe cu motor de 2.2 are 150 si 197 de cai, in fine, imp e ca nu ma facut de ras. Acum 2 saptamani de ziua mea, am avut din nou o prostie in cap....130 km/h pe strada plina de zapada, cuplaj 4x4 am apasat brusc pe frana si m-am speriat putin, ca sa nu dau in masina politiei, am cam mers cu masina in drift cam 200 de metri incercand sa o redresez pana cand am ajuns la concluzia ca nu e cale de oprire decat in zapada de pe margina...am ciupit cu fata zapada m-a intors in lateral am ras si cu lateralu masini putin si am dat si cu spatele in zapada...iar apoi din nou cu fata 360 de grade, urata senzatie pe moment insa placuta acum ca stiu ca nu am patit nimic. Respect prietenilor mei din politie...noroc ca ii cunoasteamSmile)

Ce pot sa zic probleme mari asa nu am avut cu ea, venind de la bucuresti intr-o zi am lovit un caine cu spoileru si cu faru masinii, aveam viteza destul de mare peste 130....cainele stiu ca a zburat la mine s-a auzit o bubuitura puternica insa am oprit sa vad ce e...surpriza, spoileru putin crapat 2 cm langa far, iar farul intact.
Dupa vreo cateva zile a inceput in interiorul farului sa se produca condens. Am fost la service si mi-au schimbat si faru si proiectorul ca avea luciul acela ingalbenit, prezenta garantie.
Acum recent cea mai mare problema ca sa zic asa a fost ca mi s-a defectat sonda landa senzoru de oxigen si computerul de bord, asta e, le-am schimbat.
O alta mica problemutza e ca senzoru de temperatura exterioara e la -40 de grade, a ramas asa...am schimbat si senzoru insa nu pot sa imi dau seama de ce, il fac eu si pe asta....

Acum, insa, ma cam tenteaza sa ii fac un tunning pe ea...
O mica lista: o navigatie cu de toate in interior - aia ma costa in jur de 1600 de euro, unitatea cu dvd cu toate alea, cu o linie audio blow punct as vrea sau pionner de vreo 500w rms, ecrane in tetiera si ceva neoane pe la sofer si pasager, si niste ceasuri plasma la bord. Aici e mai complicat ca nu gasesc asa ceva pentru hover nici la comanda...poate ma puteti ajuta.

Asa...la exterior as vrea sa ii fac farurile ceva stilu cum le are LAWR daca ma poate ajuta, vopseaua din nou si sa refac usile ca am facut o boacana: am luat un stalp deala mic cu usile lateral stanga era bagat in zapada si nu l-am simtit. Blocurile optice pe spate as vrea sa le iau de la un hover 5...alea led, daca nu se poate nu e problema.
Sistemu de evacuare insa e ceva ce mil doresc de vreun an...vreau sa il modific din galerii si sa il fac in 4 iesiri... Plus un filtru sport si ceva bujii modificate etc etc pe acolo mici retusuri... La motor sa zic asa ca o sa mai castig in jur de 30 de cai. Si bullbar fata si lateral, spatele mai asteapta putin...
Si sincer sa fiu bugetul meu acum e undeva la 4300 de euro, sper sa reusesc sa fac toate astea in bugetul asta. Deocamdata sunt multumit de ea.....pe parcurs ma mai gandesc sa vad cam ce ar mai fii la ea de facut si depinde si de buget.

Astept alte intrebari...

PS. Top speed inregistrat pe autostrada 191km/h

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-02-2012 04:43 PM de ELEnNa.)
22-02-2012 11:45 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Bine ai venit!
Mama ce stil de scris ultra-mega-giga obositor ai! Big Grin Incearca si aeriseste randurile, foloseste literele mari cand e nevoie si renunta la atatea puncte! Big Grin

Sa o folosesti sanatos! Orice nelamuriri ai, nu ezita sa ne contactezi! Wink
23-02-2012 03:53 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
ELEnNa Deconectat
Super Moderator

Eeee?? Ia zi, cum apare asa postul tau? Smile))
Parca iti vine sa il recitesti, nu?!

Am editat postul pentru ca mie mi-a fost f f greu sa ti-l citesc. L-am aerisit si am mai taiat din puncte, (Oare nu ti s-a sters tasta cu . de pe tastatura?? Smile)) La cat l-ai folosit! ) in rest este IDENTIC, nu am modificat continutul.

Cat despre masinuta... Sa ai parte de ea, si ea de tine, mult timp de acum incolo, si sa te fereasca de incidente!
Arata bine masina, ca toate de pe forum, nu ma dau in vand dupa culoarea asta GRI insa pe o masina mare cum e Hoverul arata mai bine. Smile

Cat despre modificarile pe care doresti sa le aduci masinii ... hmm, ce sa zic. Nici n-ai pretentii prea mari! Smile))
Nu stiu cat te-ar consta un sistem de evacuare, insa restul chestiilor le cam gasesti si pe la noi si nu foarte scump, nu ar trebui sa iti faci griji in privinta bugetului pt ca ti-ajunge. Faceai o diferenta intre unitatea DVD la interior si GPSul ... Hmmm... De ce ai da atat de mult pt un GPS???!!! 1600Eur?! Eu cred ca glumesti, nu?! Big Grin Sau am inteles eu gresit?!
Pt Hover exista o unitate DVD cu GPS incorporat, nu iti stiu pretentiile, dar daca nu sunt exagerate, aia ar fi mai mult decat de ajuns! Cred ca poti discuta lucrurile astea cu baietii de pe forum care sigur stiu si ei preturi la chestiile astea de care esti tu interesat Smile

Spor, succes si mult noroc.

P.S. Mai nou, organizam si intalniri.. daca te afli prin Bucuresti la anumite date, poate te prezinti. Smile
Va fi si o intalnire nationala in vara, unde dorim sa se adune cat mai multi posesori de GWM si sa mergem un weekend pe undeva.. Smile Vedem, stabilim, discutam!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-02-2012 05:00 PM de ELEnNa.)
23-02-2012 04:58 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
valentin91 Deconectat
Member

da....vedem ce o mai fii pana in vara.....oricum poate ajund prin bucuresti peste cam o luna...vorbim...cat despre navigatia aia...are o gramada de functii de urmarire etc etc....nu arata deloc cu ce era postat de lawr....oricum ramane de vazut sa vedem ce si cum....
23-02-2012 05:06 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Un singur model de unitate DVD/Navigatie/Media Player/CD Player (oricum ai vrea sa ii spui) exista pentru Hover si anume ceea ce am eu.

Mai este totusi un model de unitate originala cu care au venit Hoverele model 2009, dar nu au si navigatie, doar functie DVD.
23-02-2012 05:15 PM
valentin91 Deconectat
Member

nu te contrazic oricum sa vad ce iau fac un filmulet si il postez.....m-as multumii si cu acela cum ai tu....apropo...cat costa toata chestia asta ca in catalog am vazut 1600 de euro functii dvd functii voce si numai stiu ce mai avea....
23-02-2012 05:19 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Pai altceva nu poti sa iei Smile Doar model din acesta. Altul nu se potriveste, nu exista.

Uite aici detalii despre unitate:

http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-Vand...-Hover-CUV

http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-Unit...-Navigatie
23-02-2012 05:22 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Bine ai venit Stimabile,
Din cate am vazut iti plac masinile cu trectiune integrala, dar trebuie sa ai mare grija pentru ca Hover nu se comporta ca un X5, Q7 sau altele din aceeasi categorie, care sunt niste crossovere, adica niste combinatii intre SUV si limuzine. In consecinta acele masini sunt proiecate pentru a merge ca o limuzina ( adica viteza, acceleratie, franare, suspensie, tinuta de drum, dotari etc.) si sa faca fata, limitat, traseelor grele, neamenajate. Toate aceste masini dotate cu motoare de peste 200cp au sisteme de control a tractiunii, care le fac foarte eficiente mai ales la mersul in curba. Din pacate Hoverul nu este o masina de acelasi calibru se apropie mai mult de un SUV clasic ( adica o masina de teren cu confort de limuzina) si trebuie exploatat ca atare, adica mai prudent si in permanenta cu grija la tractiunea spate, care este foarte brutala. Poate ai vazut, mergand pe zapada, ca daca accelerezi brusc, indiferent daca ai fata cuplata, sau nu, spatele o ia razna - fata nu are timp sa redreseze si sa preia comanda cum se intampla la masinile cu controlul tractiunii. In consecinta .... GRIJA MARE.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-02-2012 06:14 PM de ovidiu_nemteanu.)
23-02-2012 06:11 PM
valentin91 Deconectat
Member

multumesc pentru sfat....o sa am grija de acum.....
23-02-2012 08:31 PM
valentin91 Deconectat
Member

aici e o poza despre cum s-a dezlipit stikerul....

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage
27-03-2012 11:49 PM
Buna Gheorghe Deconectat
Member

Corect cu stikerul! Abia am putut si eu sa le aplic pe geam si chiar nu au iesit cum imi doream, dar astea sunt pana la urma.
28-03-2012 05:34 AM
ELEnNa Deconectat
Super Moderator

Le vom verifica si noi sa vedem despre ce este vorba. Daca nu merg, tragem la raspundere producatorul.
Vom rezolva problema si vom avea altele functionale pana la nationala! Smile
28-03-2012 12:47 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)