Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Supercharger electric
Autor Mesaj
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
RE: Supercharger electric
Chiar arata? Sau o spui asa la caterinca ..... ca eu sunt cam dezamagit de aspect. Asa pentru teste mai treaca mearga nu conteaza dar sa fie prezentata .... mai trebuie lucrat...
De fapt , chiar lucrez in limita timpului s-o refac din toate punctele de vedere .... o adevarata reproiectare ... mai compacta si mai puternica. Rezultatele m-au incurajat.
Ce am uitat sa mai pun in imagini .... mai am la bordul masinii un voltmetru cu care masor tensiunea din baterii si apreciez gradul de incarcare si mai am un intreruptor prin care decuplez instalatia cand nu am nevoie de ea ... de ex. la mersul in oras.
Foarte multe componente pot dispare din compartimentul motor .... bateriile impreuna cu convertizorul si cutia cu sigurante + relee se pot muta in portbagaj iar alimentarea sa se faca printr-un singur cablu ( cablu de sudura de 20 mmp) si o legatura la masa masinii.
07-10-2013 09:05 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
serios ca arata bine, cu bateriile separate, relee separate, furtunuri siliconice, ai bagat ceva bani.
07-10-2013 09:13 PM
Super Moderator

Multumesc foarte mult pentru aprecieri.
Conexiunea electrica este foarte elaborata . S-a mers pe ideea de a nu avea nici un punct comun cu instalatia masinii. In momentul decuplarii din contactul masinii totul se separa ... ramane la masina o singura conexiune cea de masa . Cand decuplez suflanta de la bord sistemul de alimentare a bateriilor de 24 V ramane conectat si incarca bateriile.
Legat de costuri ... am bagat ceva ... vreo 2000 roni dar asta am facut-o in timp si nu m-a deranjat . Problema a fost ca am schimbat multe mai ales la partea electrica si de comanda ... sunt pe la varianta nr. 3. Si un fapt semnificativ am fost ajutat foarte mult la constructie, manopera meseriasilor nu m-a costat mai nimic .... si contributii la proiectarea efectiva de specialitate ... pentru ca nu este simplu de loc. Materialele costa foarte mult (polimer si aluminiu) noroc ca le-am gasit prin talcioc daca va imaginati asta ... materiale de cea mai buna calitate.
De fapt "bijuteria" nu se vede este in interiorul unei carcase din plastic pentru protectie mecanica si termica. Are site de protectie atat la intrare cat si la iesire .... toate suruburile si prinderile sunt facute in asa fel incat sa nu cada in interiorul suflantei sau sa poata fi antrenat in motor.
07-10-2013 09:35 PM
Super Moderator

Am mers 800 km cu suflanta montata.
Totul a decurs normal ... nu am avut nici un incident. Se remarca la depasiri si la mersul in panta unde masina isi pierde "suflul". Bateriile s-au incarcat fara probleme, intrarea in functie se face destul de rar, cred ca s-ar putea trece la o functionare continua, ar imbunatati mai mult functionarea motorului. In treapta 5, la depasiri, de cele mai multe ori nu a trebuit sa apas pedala la fund astfel ca turbina sa lucreze la maxim. La turatii relativ mari ( 3000 - 3500 ture) cu siguranta, apare "fenomenul de turbina" fara ca suflanta sa se roteasca. Adica apare o mica crestere de presiune in admisie care imbunatateste alimentarea ... se constata printr-un raspuns mai prompt a masinii.
Consumul s-a inregistrat in parametrii cunoscuti am mers cu 40 l benzina 95, 360 km pe sosea si 40 km in Bucuresti. Viteze de regula 110 - 120 km/h.
Voi merge cu suflanta pana "crapa" sa vad unde este punctul slab. Simultan s-a inceput proiectarea la a doua varianta. Se pare ca v-a fi un compresor adevarat cu o lungime de 10 - 15 cm !! .
26-10-2013 09:07 AM
Super Moderator

Intampator am dat peste acest topic de care am cam uitat, si cu stupoare am vazut ca a depasit 8000 !! de accesari. Nu stiu cum au ajuns oamenii aceia aici, sunteti voi colegii hoveristi, or fi impinsi de Dumnezeul Internetului GOOGLE ? au citit sau doar au deschis subiectul din curiozitate? nu stiu.
Dar din respect pentru acesti oameni care s-au straduit sa ajunga pana aici am ramas dator cu un raspuns ... de cand am montat "masinaria" a functionat fara probleme . Singura modificare pe care am facut-o a fost sa cresc puterea convertizorului de incarcare a baterieiilor de 24 v si i-am adaugat un stabilizator de tensiune si curent care sa fixeze optim cei doi parametrii importanti la incarcarea bateriilor.
Trebuie sa precizez faptul ca instalatia are efect de "turbina" si cand este oprita. Adica, scurgerea aerului din admisie cu viteza mare actionat de motor, asigura o imbunatatire a presiunii in cilindrii provocata de deplasarea aerului printre palele rotoarelor si a statoarelor. Teoretic eram constient de acest lucru dar destul de dificil de verificat practic cu mijloacele mele rudimentare.
In prezent lucrez la un nou model care sper sa fie mult mai performant cu acelasi sistem de propulsie ( acelasi motor). Deja s-a terminat proiectarea si s-au dat spre executie primele repere ( exista o problema a gasirii materialelor necesare.. dar se rezolva). Problema grea este cea a confectionarii a catorva SUTE de pale rotorice si statorice... dar cu "rabdarea treci marea". Noul concept este totalmente diferit fata de prima versiune. De aceasta data calculele s-au facut ca la un compresor integrat.
Multumesc celor care au citit acest subiect si imi pare rau ca nu au pus si intrebari .
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-03-2014 07:15 PM de ovidiu_nemteanu.)
15-03-2014 07:12 PM
dstelian Deconectat
Member

Alăturat: Nov 2012
ovidiu, dupa ce ai stat cu aceasta minunatie pe masina...ai mai dat atentie tevii de esapament?Aveai o culoare maro/afumat cu tenta de ulei ars la evacuare, acum mai este vizibila?
16-03-2014 09:22 AM
Super Moderator

(16-03-2014 09:22 AM)dstelian Scris:  ovidiu, dupa ce ai stat cu aceasta minunatie pe masina...ai mai dat atentie tevii de esapament?Aveai o culoare maro/afumat cu tenta de ulei ars la evacuare, acum mai este vizibila?

O intrebare foarte buna dar sa fiu sincer nu am mai verificat chestia asta. Ar trebui facut dupa un drum mai lung in afara orasului . Ar trebui sa functioneze.
Noua turbina la care lucrez va avea alte caracteristici si cu siguranta o sa impuna ca turbina sa se roteasca la tote turatiile motorului (ca la turbocompresoare), ceea ce presupune si un nou ESC cu un alt concept de lucru. In acest caz posibilitatile de reglaj vor fi mult mai mari.
16-03-2014 10:04 AM
Super Moderator

Am avut un drum lung cca 800 Km ... sosea 700 km si Bucuresti 100 km.
Timp initial 20 - 25 grd temperatura exterioara, la intoarcere temperatura de 10-15 grd, ploaie torentiala. Am mers majoritatea timpului cu 3000 - 3200 ture , uneori, la depasiri cu 3500 ture. La intoarcere trafic foarte mare care a impus numeroase depasiri.
In primul rand totul a functionat perfect. A trebuit sa urmaresc comportamentul convertizorului care incarca bateriile de 24 V. A fost reglat pentru o tensiune de 29 V si un curent de 2 A, adica I/10 curent de incarcare la 2 baterii de 20Ah. A fost suficient mai ales din punctul de vedere a curentului necesar pentru incarcarea bateriilor .... a fost de ajuns pentru a avea in permanenta tensiunea maxima in baterii. In concluzie, teoria se adevereste in practica pentru o maniera de condus normala. Convertizorul pe care-l am montat poate asigura pana la 4 A, ceea ce inseamna ca practic s-ar putea dubla timpul de functionare a turbinei, dar nu se pune problema in cazul meu.
Sistemul ajuta foarte mult exact cum a fost gandit, adica la demaraje, mai ales pentru depasiri. S-a comportat bine la toate turatiile si in toate treptele de viteza. Dupa aprecierile mele se castiga pe putin 10 - 15 cp adica 12% din puterea maxima, ajungand pe la 140 cp. Ce este remarcabil este faptul ca IN NICI O SITUATIE NU AM APASAT PEDALA LA FUND si deci, nici turbina nu a functionat la maximul capacitatii.
Intreba cineva daca mai am teava afumata dupa instalarea "turbinei". Am raspuns ca nu stiu pentru ca nu am verificat. Acum am facut-o si vedeti si voi rezultatele comparativ cu situatia initiala, in imaginile anexate.
Consumul de combustibil mixt ( sosea/oras) in conditiile de trafic mentioanate s-a inscris in parametrii normali adica am realizat o medie de 10 L / 100 km.
Turbina la care lucrez, si la care am facut progrese remarcabile, va avea o functionare permanenta ( ca la diesel), turatie variabila in functie de deschiderea pedalei de accelerare dar un raspuns net superior celorlalte tipuri de compresoare de supraalimentare clasice ( mecanice si turbocompresoare)

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage İmage
24-04-2014 07:23 PM
Super Moderator

Am mai mers 1200 km cu turbina ... fara probleme. Nu am ce sa mai spun in plus.
Abia astept sa termin noua turbina, sa vad de ce este in stare, dar mai am foarte multe de facut in limita timpului disponibil. Sper sa fie gata in cateva luni. S-au realizat 22 planse in baza unui proiect facut cu doua programe de calculator. S-au confectionat 34 de repere si am cumparat un nou motor brushless de 2500 watt si ESC -ul aferent la un pret rezonabil. Comanda speciala.
16-06-2014 11:25 PM
dstelian Deconectat
Member

la cat estimezi costurile de realizare?
18-06-2014 05:49 PM
Super Moderator

Sunt prototipuri cu consum mare de materiale si manopera. Toate s-au facut prin strunjire, frezare si multa pila, polizor, freza de mana etc. Daca ar fi in productie de serie majoritatea pieselor s-ar realiza din polimer injectat si aluminiu turnat sub presiune (cateva repere), cu consumuri mult reduse. Am folosit materiale recuperate, cumparate de pe la smecheri din talcioc si sper sa ma coste mai putin decat prima. Probabil in jur de 1000 - 1500 roni - numai turbina. Bateriile 2x12 V, PWM - ul , comenzile, cablaje, convertizorul 12 - 29 V, relee si tot ce mai este pe acolo le voi folosi pe cele existente, pentru inceput. Daca lucrurile vor merge bine voi modifica esential si partea electronica (ESC, PWM si convertizorul) - am de gand sa alimentez totul din bateria masinii.
O astfel de turbina care sa includa partea electronica si bateriile (totul gata de instalat, eventual chituri pentru diverse automobile) vanduta in magazin ar fi in jur de 3000 - 4000 roni, costurile s-ar ridica la cca. 2000 roni restul fiind adaos comercial si taxe

Cred ca am fost cam optimist cu preturile de comercializare ... doar daca s-ar fabrica prin China. Asta pentru ca mi-am adus aminte ca o "pompa de aer" (o turbina centrifugala din material plastic, care injecteaza aer in galeria de admisie pe timpul functionarii la rece si in alte regimuri pentru depoluare - nu are nimic altceva , comanda find facuta de calculatorul masinii, se alimenteaza la 12 V din circuitele masinii, sa aiba pe la 200-300 watt) pentru VW , Audi, fabricata in Germania si care este un caca cu mot, comparativ cu ce am realizat eu , costa 600 euro !! .
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-06-2014 08:17 PM de ovidiu_nemteanu.)
18-06-2014 07:53 PM
dstelian Deconectat
Member

Frumos pretul, sper sa obtii si un rezultat pe masura.
22-06-2014 04:07 PM
Super Moderator

Un rotor

İmage
30-07-2014 09:59 PM
Super Moderator

Vad ca nu sunteti prea emotionati de rotorul meu ... ma gandesc totusi sa va mai spun ca este "fabricat" de mine pentru noua turbina la care lucrez. Am terminat primul etaj ( rotor + stator) ... urmeaza restul.
08-08-2014 07:22 PM
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
vane statorice reglabile?
10-08-2014 01:58 PM
Super Moderator

Nu ! Este mult prea complicat pentru posibilitatile mele. Statori simpli ca la orice turbina axiala. Dupa cum am mai spus deja am realizat prima treapta ( rotor + stator) urmeaza inca o treapta . Am sa postez o imagine cu rotorul montat sa va dati seama. Nu pot sa va arat statorul pentru ca are o serie de elemente inovatore care ar putea fi inregistrate ... la sfatul colaboratorilor mei care m-au ajutat la proiecarea si realizarea acestei turbine.
Dupa calcule turbina ar trebui sa realizaze urmatorii parametrii : la o turatie de 70.000 ture/min. ( turatie care nu o voi putea atinge niciodata cu posibilitatile actuale) ar trebui sa compreseze o masa de aer de 1 Kg/sec ( in calcule se utilizeaza notiunea de "masa" si nu de volum) la 2,3 bari ( mult mai mult decat suficient).
Eu sper s-o pot roti cu 20.000 ture/min si sa masor ce iese ... oricum cred ca mult mai mult decat am nevoie.
Turbina ( pentru ca de data asta chiar indeplineste conditiile tehnice ale unei turbine) a fost calculata sa faca fata la orice tip de motor inclusiv diesel ori benzinare cu presiune inalta de supraalimentare ... deci turbina ar putea face fata la astfel de solicitari cu conditia sa se rezolve problema motorului si a sistemului de alimentare.
10-08-2014 05:50 PM
dstelian Deconectat
Member

Ma insel sau tu reinventezi apa calda transformand chargerul folosit de americani pe motoarele mari cu angrenare din arbore, tu in schimb folosind un motor electric?
11-08-2014 07:31 AM
Super Moderator

Asa este dar nu reinventez nimic. Sitemul s-a aplicat deja de producatorii de automobile performante, s-au facut studii . Problemele pentru productia de serie sunt legate doar de costuri mai ales ca s-au gasit solutii prin mijloace asa-zis "clasice" ... de exemplu folosirea a doua turbocompresoare in paralel. Unul dintre turbocompresoare este destinat sa functioneze la turatii mici ale motorului si asigura un debit de aer mare in regimurile tranzitorii, dupa care intra in functie turbina de baza care asigura debitul de aer la valorile maxime.
Compresoarele electrice ar evita utilizarea a doua turbocompresoare avand in vedere ca acestea asigura debitul maxim de aer aproape instantaneu si nu are legatura cu turatia motorului.
Singura inovatie pe care o aplic este legata de tipul de compresor. Actualmente se folosesc pe scara larga compresoarele centrifugale iar eu folosesc un compresor axial. Aceasta are o serie de avantaje dar si dezavantaje ... unul din dezavantaje este pretul mai mare si dificultatea constructiei. Dar din cate stiu eu s-a utilizat la masini si astfel de compresoare actionate mecanic.
Deci nimic nou sub soare.
Daca urmariti rubrica pe care o sustin "Formula 1" , cu ocazia Cursei de 24 ore de la Le Mans am facut niste referiri cu privire la tendintele actuale ale masinilor performante. Vedeti ca lucrurile se axeaza pe recuperarea energiei si utilizarea pe scara larga a actionarilor electrice. Nu vreau sa devin plictisitor dar pentru informare gasiti pe internet suficiente informatii pentru lamuriri suplimentare.
11-08-2014 08:58 AM
Super Moderator

Rotorul in cauza montat la locul lui, cu rezerva ca acea carcasa de capat va mai suporta niste prelucrari mecanice pentru asigurarea unei scurgeri cat mai fluide a aerului.

İmage
11-08-2014 03:25 PM
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
carcasa de capat nu poate deveni o chestie cu vane statorice, chiar si statice?

asta pentru ridicarea raportului de compresie si deci a eficientei globale a compresorului.

e o sugestie, nu vreau sa plictisesc, dar e ultima tendinta in domeniu, vane statorice reglabile cu clearence foarte mic pana la palele rotorice si deci cu factor de cuplaj foarte bun. inteleg ca e un pic dificil de implementat, ca urmare merg si vane fixe, intr-o pozitie de compromis la o turatie aleasa in functie de ceva factori (gen unde are nevoie mai mult motorul termic).

exista acuma ceva motoare electrice trifazate cu flux axial, care au o densitate energetica foarte mare, ca de ex. 200 kw max power la 18 kg de motor (evident si preturile sunt pe masura), normal astea se preteaza direct la impins masini ca Tesla. poate intr-o varianta mai mica ar merge si la compresorul tau.
12-08-2014 07:40 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)