Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Supercharger electric
Autor Mesaj
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
RE: Supercharger electric
Pretul este cam cat am spus si eu aprox. 1000 eur.
Se poate mai ieftin facut in Romanica noastra .
28-09-2013 08:15 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
la pretul asta mai bine pui o instalatie gpl(ar spune unii).
28-09-2013 01:18 PM
Super Moderator

Merge si cu GPL ... la fel, aceeasi chestie.
28-09-2013 02:04 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

Ti am zis ca e ok una peste alta, ai inteles exact si ma bucur insa sa nu te mire ca nu o sa faci prea mare vanzare/profit din asa ceva.

Aici e romania, nu baga nimeni bani in asa ceva , in joaca din asta.

Iti spun asta sa nu te deceptionezi in momentul in care vei vedea ca nimeni nu va fi foarte interesat sa cumpere.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-09-2013 02:35 PM de comanr.)
28-09-2013 02:35 PM
Super Moderator

De unde ai tras tu concluzia ca vreau sa vand ceva? Am spus eu asa ceva? Am zis doar ca sa se poata comercializa , in afara de faptul ca trebuie cineva s-o fabrice mai trebuie omologata si asta in Romania este aproape imposibil. Mai bine cumparam de pe la chinezi (nu ca as avea ceva cu ei din contra ii stimez si apreciez pentru ce au facut in tara lor) tot felul de facaturi decat sa simplificam procedurile ca sa putem produce si la noi ceva. Uite au americanii de vanzare ... ce ne trebuie romanesti, noi sa curatam closetele prin Europa ca la asta suntem buni.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-09-2013 07:15 PM de ovidiu_nemteanu.)
28-09-2013 07:14 PM
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
v-ar mira in ce prostii baga romanii bani cand vine vorba de masinile proprii...

sa vedem: admisii, evacuari, cipuri, power-box-uri, eliminari de (catalizatoare, folii pe geamuri, faruri cu xenon, faruri cu leduri, faruri innegrite, stopuri innegrite, scaune sport, coborat garda la sol, jante+anvelope speciale, vopsele cameleon, etc. etc.

Sa mai zic ca jumate din astea n-au nici o valoare pentru cresterea puterii motorului, desi costa destul?

Eu zic ca daca se poate demonstra o crestere de putere si mai ales cuplu cu vreo 20%, vor fi destui care vor sari cu banul. Plus ca masina va deveni TURBO. Nu va dati seama ce inseamna asta printre colegii de gasca din cartier in materie de sporit prestigiu si castigat liniute.
28-09-2013 07:31 PM
Super Moderator

Stimate DStelian dupa "lupte seculare" cu Excel am reusit sa fac un grafic presiune/ turatie poate asta te va convinge si lamuri si mai ales ca nu vreau sa va vand gogosi. Este de observat ca in ultima parte (treptele IV si V ) turatia scade desi presiunea este inca mare in galerie ... asta s-a petrecut pentru ca am redus gazul (am retrogradat putin pedala de acceleratie) dar turbina continua sa lucreze la parametrii mai mari, turatia ei se reduce ceva mai tarziu . Dupa cum am mai spus acest test l-am realizat pe o strada adiacenta din urbea mea si nu am putut accelera la maxim. Viteza maxima a fost de 85 km/h
Dar mare lucru tot nu o sa afli pentru ca ar trebui sa ai niste repere comparative si asta este chiar foarte greu de facut cu mijloacele mele modeste.Ar trebui suprapuse mai multe teste si asta nu asa pe strada ci pe bancul de probe.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-09-2013 11:10 PM de ovidiu_nemteanu.)
28-09-2013 10:55 PM
Super Moderator

(27-09-2013 12:03 PM)comanr Scris:  3.pentru turatii joase ale moristii , morisca se comporta ca un dop in admisie, afectand dinamica admisiei, practic micsorand performantele stock ale motorului .Le ridica intr o plaja dar le coboara in alta afectand caracterul liniar al motorului.

V-am mai spus ca parerile voastre ma intereseaza si ma pun in situatia de a reverifica ipotezele ...
Si in aceasta opinie a colegului nostru ComanR este o eroare de care nu mi-am dat seama de la inceput.
Problema se pune astfel:
In primul rand am explicat ca la constructie s-a tinut cont de diametrele galeriei de admisie mai precis diametrul debitmetrului care este decisiv pentru ca proiectantul admisiei acestei masini a calculat ca pentru debitul maxim de aer pe care-l "trage" motorul la turatie maxima este nevoie de un anumit diametru ... asa din memorie 54 mm.
Pe intreg traseul turbinei s-a tinut cont de aceasta dimensiune, diametrele fiind mult mai mari decat cel indicat. Totusi se pune problema rotoarelor ca realmente au efect de frana dinamica .... DAAAAAAARRRRRRRR asta se manifesta la TURATII mari, adica la o viteza MARE a aerului din admisie cand realmente frecarile au o crestere importanta. La turatii mici, pana intra turbina in functie aceste frecari sunt NEGLIJABILE.
30-09-2013 09:43 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

o mica intrebare ovidiu , sant curios daca nu alimentezi turbina si accelerezi ea se invarte? daca da de unde are energie.

ma refer la faptul ca ea consuma energie din aerul aspirat practic limitand si afectand dinamica admisiei.

iti aduci aminte ca atunci cand am scos nasul ala din botul filtrului de aer, piesa aia care semana cu o morisca imediat a prins viata motorul, raspundea instant la acceleratie.

daca zici ca ai diametre mai mari e de bine totusi.pune si tu o poza nu mai chinui lumea Big Grin
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-09-2013 10:17 PM de comanr.)
30-09-2013 10:16 PM
Super Moderator

Foarte pertinente observatiile tale.
Este clar ca montarea turbinei pe circuitul de admisie , in stare OPRITA, o sa prezinte o frana si o inrautatire a curgerii fluxului de aer. De fapt am mai precizat acest lucru ceva mai sus. Dupa masuratorile mele, evident destul de imprecise, efectul turbinei, in stare OPRITA, la turatie mare ( maxim deschidere clapeta acceleratie) este identica cu schimbarea filtrului clasic cu cel de tip sport (evident cu rezonatoarele scoase) ... asa din amintiri (am sa verific din nou ... acum nu am timp ) pierderea ar fi de cca 2 kPa ( 0,02 bari) ceeace este semnificativ.
Nu am vrut sa mai starnesc valuri , dar daca m-ai provocat .... la viteze mari ale aerului , cu turbina OPRITA, apare UN EFECT DE TURBINA , adica o crestere a presiunii la debitele mai mici (functie de turatie). Curgerea aerului cu viteza mare (acum energia este furnizata de motor) prin sistemul de pale rotorice si statorice determina aparitia fenomenului de crestere a presiunii. Nu spun sa montati pe galeria de admisie acele "dispozitive de imbunatatire" a alimentarii cu aer pentru ca, nu numai ca nu au efect ci si duc la o inrautatire a curgerii aerului. Am sa caut inregistrarile de parametrii si am sa le pun pe cele din care rezulta cresterea relativa a presiunii pe anumite turatii cu turbina OPRITA.
Masurarea turatiei turbinei este o problema pe care as vrea s-o rezolv dar mai mult ca sigur la turatii mari (viteza mare a aerului in admisie) turbina se invarte, normal pe baza energiei fluxului de aer.
Exista poze in diverse faze ale experimentului ratacite prin topic. Am sa pun altele cu noua varianta ...
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-10-2013 08:45 AM de ovidiu_nemteanu.)
01-10-2013 08:43 AM
gfery Deconectat
Senior Member

off topic ca nu e electric, dar nu ar merge mai ieftin un kit din astea:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p...&_from=R40
06-10-2013 10:03 AM
Super Moderator

Aceasta problema s-a discutat mult pe la rusi ... evident pentru Hover nu pentru Mishubisi Eclipse. Gasesti pe siturile lor destule chestii utile legat de problema asta.
Se poate cu cateva conditii :
- sa se vada daca galeria oferita in Kit se potriveste la Hover; la fel pentru conductele de ungere ( un orificiu l-am gasit imediat langa filtrul de ulei nu stiu unde se varsa - returul ). Daca nu se potrivesc trebuiesc facute modificari la galerie ;
- obligatoriu montata o valva de boost cu reglaj exterior pentru a scadea presiunea din admisie la 0,3 -0,4 bari maxim ( dar trebuie probat foarte serios sa nu fie necesara o scadere mai mare a presiunii ) daca nu se fac modificari mai importante la motor. Mai mult decat sigur montarea pe galeria de evacuare a unui termometru pirotehnic pentru a supravegea temperatura gazelor de evacuare;
- cu intercooler ( foarte bun ) trebuie gasita o posibilitate de montaj si conductele aferente - de regula in fata masinii;
- de preferat schimbarea injectoarelor pentru a avea si un spor de putere daca tot faci instalatia asta. Totodata schimbarea MAP/MAT pentru a recunoaste presiunea de peste 1,1 bari sa deschida injectoarele suficient si .... cu siguranta macar remaparea ECU care trebuie sa recunoasca noile injectoare si senzorul MAT/MAP daca nu si prezenta turbinei. La noi nu am auzit ca cineva sa faca o remapare la ECU Delphi MT 20 U;
- folosirea de benzina cu cifra octanica superioare macar 100 CO pentru a se elimina pericolul exploziilor necontrolate ( sau aditivi in benzina ).
- nu stiu daca raspunsul turbinei va fi in regula avand in vedere ca nici unul din kituri nu dispune de sisteme de reglaj functie de turatie (geometrie variabila sau supape ) . Este posibil ca turbina sa raspunda greu in regimurile tranzitorii . Trebuie vazut daca pentru perioade scurte nu iese din functie servofrana .. la decelerariele bruste mai ramane o presiune remanenta in galerie (supapa de boost poate fi montata si trebuie, inainte de clapeta de acceleratie).Oricum trebuie studiat atent, aplicat, masurat, tras concluzii si remediat pentru performante optime.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2013 03:15 PM de ovidiu_nemteanu.)
06-10-2013 03:06 PM
gfery Deconectat
Senior Member

(06-10-2013 03:06 PM)ovidiu_nemteanu Scris:  Aceasta problema s-a discutat mult pe la rusi ... evident pentru Hover nu pentru Mishubisi Eclipse. Gasesti pe siturile lor destule chestii utile legat de problema asta.
Se poate cu cateva conditii :
- sa se vada daca galeria oferita in Kit se potriveste la Hover;

este cica in kit galerie pt. 4G64

la fel pentru conductele de ungere ( un orificiu l-am gasit imediat langa filtrul de ulei nu stiu unde se varsa - returul ). Daca nu se potrivesc trebuiesc facute modificari la galerie ;

sunt langa filtru 2 orificii pentru ulei inainte, respectiv dupa filtrul de ulei, acuma sunt blocate cu suruburi cap imbus; returul merge direct in baie (gaura cu stut, sau baie de 4g63);

- obligatoriu montata o valva de boost cu reglaj exterior pentru a scadea presiunea din admisie la 0,3 -0,4 bari maxim ( dar trebuie probat foarte serios sa nu fie necesara o scadere mai mare a presiunii ) daca nu se fac modificari mai importante la motor.

are wastegate in kit, cu arcuri separate de reglaj pt. 7, 11 si 15 psi

Mai mult decat sigur montarea pe galeria de evacuare a unui termometru pirotehnic pentru a supravegea temperatura gazelor de evacuare;

este in kit, cu recomandare de mentinere undeva pana in 850 grade C a temp de evacuare

- cu intercooler ( foarte bun ) trebuie gasita o posibilitate de montaj si conductele aferente - de regula in fata masinii;

se gaseste in dezmembrari; ar fi de preferat intr-adevar montarea in fata, altfel tb decupata capota si n-am chef;

- de preferat schimbarea injectoarelor pentru a avea si un spor de putere daca tot faci instalatia asta. Totodata schimbarea MAP/MAT pentru a recunoaste presiunea de peste 1,1 bari sa deschida injectoarele suficient si .... cu siguranta macar remaparea ECU care trebuie sa recunoasca noile injectoare si senzorul MAT/MAP daca nu si prezenta turbinei. La noi nu am auzit ca cineva sa faca o remapare la ECU Delphi MT 20 U;

se iau injectoarele de pe EVO, de asemenea si ECU merge direct sau este aftermarket;

- folosirea de benzina cu cifra octanica superioare macar 100 CO pentru a se elimina pericolul exploziilor necontrolate ( sau aditivi in benzina ).

am de gand sa merg pe GPL

- nu stiu daca raspunsul turbinei va fi in regula avand in vedere ca nici unul din kituri nu dispune de sisteme de reglaj functie de turatie (geometrie variabila sau supape ) . Este posibil ca turbina sa raspunda greu in regimurile tranzitorii .

wastegate

Trebuie vazut daca pentru perioade scurte nu iese din functie servofrana .. la decelerariele bruste mai ramane o presiune remanenta in galerie (supapa de boost poate fi montata si trebuie, inainte de clapeta de acceleratie).

supapa de sens (cam toate servofranele moderne au pe toba aia mare)

Oricum trebuie studiat atent, aplicat, masurat, tras concluzii si remediat pentru performante optime.

corect, era asa o idee, referitor la ce au zis unii relativ la pret

asta avand in vedere ca cica intre 4G64 si 4G63 nu sunt diferente decat la nivelul diametru alezaj si cursa piston. Restul sunt cam identice si de aia 4G64 suporta adaos de turbo fara probleme... cica

http://4g64.150m.com/turbo.html

http://www.ebay.com/itm/00-05-eclipse-ds...0922132259
06-10-2013 06:19 PM
Super Moderator

CORECT
Cu galeria ... este pentru 4G64, vine la prinderea la chiulasa, dar este posibil sa nu se "pupe" cu restul galeriei de evacuare ... trebuie adaptari;
Suruburile ...probabil este pe undeva si celalat surub ... spun numai ca eu nu l-am gasit cu toate ca l-am cautat (am gasit priza de presiune acoperita cu un surub ) ... nu te lua dupa schema de la Eclipse .... vezi direct la masina noastra ...
Wastegate ? nu stiu daca se paote adapta asa usor si cum faci comanda? De regula o face din calculatorul care "stie" ca exista o turbina ..
In rest OK sigur se poate pentru ca s-a facut ... Daca nu reusesc cu electrica asa cum vreau trec la etapa superioara adica asta. Dar este mai pasionant pe electric ca nu s-a facut inca asa de toata lumea ....
06-10-2013 06:48 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

eu nu stiu daca are sens sa vorbim despre modificari de genul asta la hover. in mod sigur daca marim puterea cu turbo (100cp+) ne lovim de sensibilitatea transmisiei si de lipsa controlului tractiunii si a altor echipamente de siguranta activa si pasiva.

parerea mea e ca thread ul asta este pentru a nu adormi cand stam pe net.
06-10-2013 06:57 PM
gfery Deconectat
Senior Member

de ce este sensibila transmisia?

este identica cu l200 diesel pana la rapoartele finale din diferentiale, deci poate sustine cuplu mult mai mare decat poate da motorul acuma;

plus ca admisia fortata nu trebuie vazuta numai ca +100 Hp la 6000 de rpm, ci mai degraba ca +160 Nm de pe la 1200 rpm, asta daca se alege o turbina mai mica sa nu aiba inertie mare si lag.

Nu cred ca thread-ul e degeaba, se poate face masina mult mai performanta in teren decat e acuma. Eu de ex. cu gumele astea mari simt pierderea de cuplu la demaraje in rampa. Nu e vorba numai de mers cu 200 pe autostrada.
06-10-2013 08:59 PM
Super Moderator

(06-10-2013 06:57 PM)comanr Scris:  parerea mea e ca thread ul asta este pentru a nu adormi cand stam pe net.

Stimabile de ce esti asa sceptic .. toate s-au realizat.
Nu-i vorba aici de sute Cp in plus ... doar atat cat sa scoata masina asta din amorteala. Se rezolva si transmisia.
06-10-2013 09:59 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

faza cu turbocharger e de bani multi iese din calcul.

ai facut ceva teste de consum cu boosterul ala de presiune fiindca turbo electric e un pic cam mult spus, eram curios daca sta bine pe consum.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-10-2013 09:12 AM de comanr.)
07-10-2013 08:55 AM
Super Moderator

In primul rand pentru stimabilul ComanR:
Ai dreptate Nu este o turbina nici macar dupa caracteristicile tehnice ... este mai mult decat un ventilator si mai putin decat o turbina ... este o SUFLANTA (dupa catalogarea utilizata in literatura de specialitate).
Singura deplasare mai lunga a fost cea de la Suceava 240 Km si dupa cum am mai spus am constata o reducere a consumului. In rest am mers mai mult prin oras si nu pot spune ca am constata ceva deosebit in cazul consumului. Luna asta este posibil sa fac o deplasare de cca. 700 km si am sa vad.
Am ramas dator cu niste imagini. Dupa cum vedeti nu s-a schimbat prea mult in exterior de la ultimele imagini ... dar au fost facute multe modificari "in interior" la cam toate subansamblele. In prezent am sigurante de 80 A care inca Nu s-au ars ceea ce inseamna ca nu am depasit aceasta intensitate.
Prin reprioiectare se poate micsora lungimea cu cca. 100 mm, totodata se poat ajusta prizele de aer in asa fel incat sa se folosesca tubulatura elastica existenta pe masina - nu se gasesc furtune siliconice de diametre mari. Eu am mers pe ideea de a avea diametre cat mai generose pentru a nu frana trecerea aerului cand turbina stationeaza (de altfel stationeaza cam tot timpul ... merge doar la fortaj).
Dupa cum vedeti se poate acoperi cu capacul motorului si nu se vade mai nimic.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage İmage
07-10-2013 03:55 PM
comanr Deconectat
Super Moderator

arata profi din cate vad eu.
07-10-2013 08:48 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)