Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Unitate multimedia Hover + camera || Demontare CD Player / Montaj DVD Navigatie
Autor Mesaj
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Unitate multimedia Hover + camera || Demontare CD Player / Montaj DVD Navigatie
Unitatea prezentata in acest topic este urmatoarea:

http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-Vand...-Hover-CUV

Dar in acelasi timp acest topic poate fi util si celor care au nevoie doar de instructiuni privind demontarea CD-Player-ului original.

Pentru demontarea CD Player-ului, incepem cu partile laterale imbracate in piele, care sunt prinse doar in cleme:

İmage

Desfacem si partea de deasupra, tot cleme:

İmage

Apoi avem trei suruburi in partea de sus:

İmage

Un surub in partea de jos, in spatele scrumierei:

İmage

Doua suruburi deasupra ecranului LCD:

İmage

Dupa desfacerea suruburilor, toata partea de plastic vine in fata, apoi atentie la cablurile care trebuiesc deconectate!
-Mufa de la avarii;
-Mufa de la bricheta;
-Mufa de la beculetul brichetei;
-Scos cu totul beculetul de la scrumiera, sau si in cazul lui deconectata mufa:

İmage

Se demonteaza ecranul si playerul, au cate doua suruburi pe laterala:

İmage

Montarea noului player este foarte usoara, toate cablurile sunt "plug&play", adica se scot din cel vechi si se baga in cel nou

İmage

Modulul pentru climatronic se muta cu totul de pe playerul vechi pe cel nou:

İmage

Antena de la GPS am pus-o in partea de sus, e acoperita de acel plastic care nu influenteaza cu nimic receptia GPS:

İmage

Montajul se face in ordinea inversa demontarii Smile

Poze cu unitatea si meniul:

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

Playerul este mult mai bun decat ma asteptam, imi place foarte mult! Functioneaza totul perfect inclusiv magazia originala de CD-uri care oricum nu stiu cine ar mai folosi-o din moment ce playerul are intrare pentru card SD (eu doar de pe SD rulez muzica), pentru USB si chiar cititor propriu de DVD-uri. Voi demonta in curand magazia originala pt a castiga spatiu in cotiera.

Ce ma dat pe spate este claritatea audio, sunetul s-a imbunatatit cu cel putin 100% fata de cum se auzea cu playerul original! Parca odata cu playerul am schimbat toate difuzoarele si am pus amplificator pe ele + un mic subwoofer Smile Foarte frumos se aude muzica acum!

Prin meniu se misca bine, raspunde prompt la comenzi, incarca destul de repede aplicatiile, deschide la fel de repede partea GPS, are semnal foarte bun iar softul folosit de mine pentru GPS, adica IGO Primo + ultimele versiuni de harti cu teren 3D + cladiri si alte prostioare care ar ingreuna multe GPS-uri, ruleaza perfect pe aceasta unitate!

Schimba destul de mult si aspectul bordului.

Merita! Smile

La unitate am atasat o camera pt marcharier dotata cu infrarosu, model folosit in trecut si de care am fost foarte multumit. Mi-a dat destule batai de cap montajul ei, mai exact demontarea plasticelor pentru a trece cablurile, dar am scos-o la capat pana la urma.

Camera:

İmage
İmage
İmage

Date jos plasticurile de pe haion:

İmage
İmage

Trase cablurile pt camera:
İmage
İmage

Firul (+) l-am luat de la firul original (+) care duce la becul pt marcharier din spatele farului. Initial am vrut sa trag firul frumos prin traseul original, dar sa il scot in portbagaj a fost prea dificil din cauza locatiei si a plasticurilor, asa cam am renuntat si l-am tras direct pe sub cheder, nu incurca, nu aratata totusi urat si se observa doar cand e deschis portbagajul.
İmage

Pana in fata la player am tras firele pe sub plastice si praguri, nu se observa absolut nimic.

Camera in functiune pe timp de noapte + ploaie:
İmage
İmage
İmage
İmage

Pe timp de zi:
İmage
İmage
İmage
İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-01-2012 10:48 PM de LAwR.)
10-01-2012 10:42 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
RE: Unitate multimedia Hover + camera || Demontare CD Player / Montaj DVD Navigatie
Intr-adevar, schimba "fata" complet la bord.
Foarte fain. Il am in plan pt. inlocuire!
Cand mergi inapoi se trece automat pe camera?
Era bine daca puteai gasi alt loc camerei sau sa fie mai mica...
Cum se face trecerea, de ex. cand esti pe gps, pe meniul muzica - radio/mp3 sau la alte functii?

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
11-01-2012 10:27 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

RE: Unitate multimedia Hover + camera || Demontare CD Player / Montaj DVD Navigatie
Da, trece automat pe camera la cuplarea marcharierului. De aceeam am luat semnalul (+) de la unul din becurile din stopuri (cea mai usoara solutie). Cu acest (+) am alimentat camera si comanda playerului de a comuta pe camera.

Alt loc pentru camera nu exista. Am studiat toate posibilitatile. Eu de la inceput am vrut ca sa bata camera in jos, sa vad exact fundul masinii si cat spatiu mai am in spate. Ca dimensiuni e o camera medie, dar performantele sunt foarte bune in special pe timp de noapte. Camerele mai mici nu au infrarosu, sau daca au, nu e unul performant si ori cu el, ori fara el, tot aia e.

Trecerea se face foarte simplu, apasand butonul "Menu" de pe unitate.

Ce nu imi place:
-La cuplarea marcharierului, muzica se pune pe "mute" si apare camera, dupa decuplare revine volumul la muzica si se intoarce in meniul unde era. E totusi o functie intalnita pe la mai multe unitati multimedia, dar nu e pe placul meu. Am avut si unitati la care muzica nu se oprea.
-Cand esti pe GPS si Ioana are ceva de spus, de asemenea muzica se pune pe mute, spune ce e de spus apoi da din nou drumul la muzica. Mi-ar fi placut ca in cel mai rau caz volumul muzicii sa scada in timp ce Ioana vorbeste, nu sa se opreasca de tot.

In rest, foarte multumit! Smile
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-01-2012 02:17 PM de ELEnNa.)
11-01-2012 02:06 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
iepure79 Deconectat
Member

Deja vreu si eu sa-ti vad masina!
11-01-2012 04:29 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Inca vreo luna nicio sansa, va fi plecata din Bucuresti Tongue Dupaceea cu cea mai mare placere.
11-01-2012 05:29 PM
rhadoo Deconectat
Proaspat inscris
*

Alăturat: Feb 2012
Salut, in speranta ca in viitorul apropiat, ''am depus actele la mia motor craiova pentru achizitionarea uni Hover'' as vrea sa aflu si eu cateva detalii pe care reprezentantu dela Mia parca refuza sa mi le dea.

Lawr as vrea sa te intreb la ce pret ai achizitionat sistemul multimedia si de unde pentru ca dealerul de la craiova mi-l da la 800 de euro, si tot odata sa va intreb pe cei care au achizitionat de la Mia Motors Craiova daca au avut probleme cu masinile.

Poate sunt off topic dar as vrea un raspuns de la voi pentru ca m-am indrogostit de ''chinezaria asta'' si in cel mai scurt timp vreau sa o achizitionez.

Multumesc!
19-02-2012 01:52 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Salut si bine ai venit! Pentru detalii despre Mia Motors vezi ca este un topic special creat.

Unitati multimedia pot aduce direct din china la 2000 ron, vezi in market Smile
19-02-2012 05:31 PM
rhadoo Deconectat
Proaspat inscris
*

Si le si montezi contracost binenteles?
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-02-2012 08:08 PM de LAwR.)
20-02-2012 07:23 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Da Smile
20-02-2012 08:08 PM
rhadoo Deconectat
Proaspat inscris
*

(20-02-2012 08:08 PM)LAwR Scris:  Da Smile

K MERSI ZILELE ASTEA VINE MASINA SI CUM FAC ROST DE BANUTI TE CONTACTEZ.
22-02-2012 09:01 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Ok, aici sunt. Dupa ce primesti masina te invitam sa o prezinti in rubrica special destinata pentru asa ceva si sa ti un jurnal de bord Smile
23-02-2012 04:04 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Sa mai adaug cum demontam magazia de CD-uri

Incepem cu demontarea cotierei, care e prinsa in 3 suruburi + cleme in partea dinspre schimbatoare. Desfacem cele 3 suruburi, apoi tragem tare sa iasa clemele. Pana sa ma prind ca exista atatea cleme, am desfacut absolut toate suruburile pe care le-am vazut si degeaba, cotiera tot nu a vrut sa iasa "rugata frumos". Cand am tras mai tare, au iesit si acele cleme Smile

İmage İmage

Magazia e prinsa in suruburi:

İmage İmage

Eu am renuntat la magazie, nu o mai folosesc. In locul spatiului ramas voi pune un compartiment din plastic.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-03-2012 11:55 PM de LAwR.)
14-03-2012 11:54 PM
andreiciocanvlad Deconectat
Senior Member

Alăturat: May 2012
alta solutie in afara de DVD mai este ? As pune un player de la o firma mai consacrata. Exista panoul de climatizare separat ?
19-05-2012 05:48 PM
LAwR Deconectat
Administrator

DVD-ul asta e peste multe playere de la firme "Consacrate". Iar daca doresti inlocuirea playerului original, asta e oricum singura solutie. Poti totusi adauga inca un player pe langa cel actual, cu mici improvizatii in bord.
19-05-2012 07:34 PM
mmanea2002 Deconectat
Proaspat inscris
*

Alăturat: Sep 2012
Imi cer scuze ca readuc la viata acest topic dar am ajuns la momentul in care trebue sa schimb unitatea DVD/Radio etc.

Senzatia mea este ca cea de aici (http://www.aliexpress.com/item/Hot-IN-Ru...7381.html) este similara cu cea descrisa in topic dar de generatie ceva mai noua.

Daca cineva a instalat sau a avut instalata chiar si versiunea mai veche cum s-a comportat in timp?
Cel original cu care a venit masina a fost si este un dezastru total, l-am schimbat de doua ori in garantie, a treia oara nu am mai putut ca a iesit din garantie Sad si este un cosmar, ultima isprava, a ramas in functiune si dupa ce am oprit masina, a trebuit sa deconectez bateria ca sa-l opresc....
cred ca este momentul sa-l schimb. Am vazut pe aliexpress si modele mai sofisticate pentru Hover dar nu sunt foarte sigur ca se vor potrivi, par pentru modele mai noi (al meu e 2009, super luxury)

Multumesc in avans pentru sfaturi si/sau sugestii Big Grin
17-09-2014 04:02 PM
diadi Deconectat
Moderator

Vezi AICI

- PACHET MULTIMEDIA ( DVD, RADIO, IPOD, SD, GPS) LCD 8" ICH TOUCHSCREEN -1950 RON

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage İmage

17-09-2014 05:10 PM
mmanea2002 Deconectat
Proaspat inscris
*

Alăturat: Sep 2012
Unitatea arata bine, bordul meu este diferit precum in fotografie.
Credeti ca se va potrivi?

İmage
18-09-2014 12:35 PM
diadi Deconectat
Moderator

Se potriveste perfect.
Vine cu o consola care se aplica peste cea existenta.
Este model dedicat pt. Hover.

18-09-2014 09:09 PM
gfery Deconectat
Senior Member

Alăturat: Feb 2013
salut, este cumva si consola pe negru?

in pretul asta vine si cu camera de marsarier?

mersi
19-09-2014 03:02 PM
diadi Deconectat
Moderator

Da, este pe negru si bej.
Camera nu este inclusa in pachet, se poate monta.

19-09-2014 04:55 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Tutorial Demontare scaune / tapiterie - montaj incalzire in scaune - Hover LAwR 5 3,636 12-01-2017 12:48 PM
Ultimul mesaj: olarueugen
  Demontare consola centrala bord ovidiu_nemteanu 2 292 11-08-2016 07:50 PM
Ultimul mesaj: ovidiu_nemteanu
  GPL pe Hover - Modele instalate - Montaj - Intretinere - Consum - etc LAwR 120 42,604 21-04-2015 11:25 PM
Ultimul mesaj: radu
  H4 Lupe + Xenon pe Hover || Demontare faruri / Dezasamblat / Vopsire / Montaj Xenon LAwR 7 6,657 29-05-2014 06:24 PM
Ultimul mesaj: andreiciocanvlad
  Demontare Stopuri GWM Hover CUV || Schimbat becuri, Customizare - Vopsire LAwR 7 4,984 30-07-2013 02:54 PM
Ultimul mesaj: andreiciocanvlad

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)