Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lanturi auto - un sistem nou
Autor Mesaj
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
Lanturi auto - un sistem nou
O informatie de sezoan Smile
Am gasit pe net un nou sistem de "lanturi" , care mi s-a parut destul de interesant - spun ca se preteaza pentru ghiata, zapada, noroi.
Pretul pt. romania 250E pe set - pare cam mare, dar din teste rezulta ca sunt destul de eficiente.

http://www.blumec.it/product/fitting-and-use.php
http://www.exeros-technologies.com/mita-snow-chains

MITA Snow Chains - Unique Features
ADJUSTABLE TO ANY TYRE SIZE
FROM 13" TO 23" DIAMETER
FITTING AND USE
The MITA Anti Skid Device is constructed from a variable number of metallic plates and interlocking hooks to securely connect them around a tyre and form an arrow in the direction of travel. The plates are identical modules formed with raised elements to provide improved grip on snow and ice covered road surfaces. An incorporated strip impedes the hooks from disconnecting and also facilitates easy assembly, fitting and removal.
The two diffent lengths of hooks enable the chain to be adjusted to any length and therefore fits any size tyre from 13 to 23 inches in diameter.
The device requires a common tyre tread pattern with a continuous groove around its circumference, either central or lateral, with a minimum width of 6mm and depth 4mm.

Universal Fitting - one set fits any wheels (13-24inch wheels with tyres - for larger tyre sizes, please contact us)
Continuous traction - as the Traction Plates are always in contact with the road ? unlike traditional chain systems
Fits cars with limited clearance between wheels and arches - the chains only make contact with the tyre tread
Does not interfere with ABS brakes, ESP traction control, steering, suspension
No risk of damaging alloy wheels like traditional chain systems
Made from toughened Carbon Steel - Galvanised against rust and corrosion
Easy to fit / remove
Each set fits 2 drive wheels
Comes with full 2 year warranty

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
─░mage

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
27-12-2011 10:17 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
cubbusiness Deconectat
Member

Alăturat: Oct 2011
RE: Lanturi auto - un sistem nou
Dupa ce vezi filmuletul de prezentare ramai impresionat.
http://www.youtube.com/watch?v=ZAf0TtImq...embedded#!
E tare sistemul, si in vreo 2 ani va fi sigur mult mai convenabil la pret.

27-12-2011 01:27 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Nu sunt bune, iar testele sunt manarite. Un fel de "rahaturi" care scad consumul. Mai bine iei lanturi clasice, sunt cele mai bune si mai sigure. Prin filmari sunt puse doar pe anvelope de vara. Pe niste anvelope de iarna 100% nici nu ai avea cum sa le pui, acestea avand profil diferit de cele de vara, nu ai acele santuri proeminente.
28-12-2011 08:54 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
Totusi cred ca pe gheata si noroi iti ofera o aderenta sporita, nu stiu cum s-ar comporta pe zapada afanata.
Acum se gasesc si anvelope de iarna cu profil asimetric, care permite montarea "lantului' respectiv.
Cum spunea cubbusiness - sa mai scada pretul si le-as testa...

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
29-12-2011 08:41 AM
comanr Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Feb 2012
amicul meu rus gregory testand un sistem nou PUT&GO, usor de manevrat la temeperaturi de -30 grade , usor de instalat chiar si dupa ce te ai impotmolit .
il puteti vedea instaland sitemul pe hoverul lui inaltat , pneuri nokian hakkapellita5 275/65/17 ,2 diferentiale torsen

traseul ales de el pentru test este unul cu crusta de gheata ,extrem de dificil.

http://video.mail.ru/mail/gr_v/69/86.html

http://video.mail.ru/mail/gr_v/69/88.html
27-02-2012 10:48 PM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  BYD Auto va deschide o fabrica de asamblare in Bulgaria cubbusiness 2 1,852 22-03-2013 12:45 PM
Ultimul mesaj: cubbusiness
  Totul despre anvelopele auto ! LAwR 1 3,796 26-11-2011 06:27 PM
Ultimul mesaj: Buna Gheorghe
  Jantele auto , de la A la Z : Informatii , Detalii , Ce reprezinta,La ce sa fiu atent LAwR 0 2,277 26-11-2011 12:30 AM
Ultimul mesaj: LAwR
  Standardele de siguranta in domeniul auto cubbusiness 0 1,632 04-11-2011 02:24 PM
Ultimul mesaj: cubbusiness

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)