Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dealer GWM Craiova: Mia Motors
Autor Mesaj
Seniorul Deconectat
membru
**

Alăturat: Nov 2011
RE: Vand - GWM Hover Cuv - Alb - 2350cmc benzina - 2007 - 74.000 km- 5.999 EUR
Nu a cumparat de la noi si nici nu se afla in zona noastra , ci la Deva ! A fost indrumat catre dealerul din acea zona . Acest subiect a fost comentat la vremea lui.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-11-2011 01:27 AM de LAwR.)
30-11-2011 12:43 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
ELEnNa Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Oct 2011
Pe mine, personal, nu ma intereseaza ce se vinde si cine cumpara, cat si de la cine. Pentru asta e facut Marketul.
Eu nu am ingradit nimanui dreptul la opinie, atata timp cat in postul asta s-a postat un filmulet despre o alta marca de masini, cand aici se vorbeste despre vanzarea alteia, nu i-am vazut rostul. Si chiar te-am rugat sa-l postezi, sa se distreze si altii, dar in alta parte, cauta-i o incadrare ok prin forum.
Restul este independent de mine in acest topic. Eu doar verific cursul discutiilor sa fie ok.

Apropo, primisem si un Report pentru acel post cu filmuletul, a trebuit sa iau o masura.
Seara faina!
Si sper sa nu mai fiu nevoita sa intervin si sa-mi incalc propriile reguli ale forumului, practic facand off-topic.
30-11-2011 01:23 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Seniorul Deconectat
membru
**

Totusi , ai putea sa nu permiti postarea unor magarii mincinoase ce aduc atingere altor membri , bazate numai pe barfe de 2 lei . Daca cel in cauza ar fi avut putina dreptate putea sa dea seria masinii si piesa ceruta pe garantie si ne lamuream cu totii . E usor sa arunci cu pietre ...
Orice comanda de piese-garantie se face pe baza unei constatari de la un service autorizat . Cere-i o copie si vei afla ca nu are asa ceva ! ...
Poate maine primesc un telefon de la un club de afaceri al pompierilor subacvatici care-mi cer sa le trimit la Deva un motor nou pe garantie ! Atat !
Sa fim seriosi , nicio firma auto nu lucreaza astfel...
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-11-2011 02:16 AM de LAwR.)
30-11-2011 01:48 AM
sene Deconectat
Cel mai destept cedeaza primul

..........

Măgarul moare de drum lung şi prostul de grija altuia
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-07-2012 01:42 PM de sene.)
30-11-2011 07:52 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Seniorul Deconectat
membru
**

RE: Dealer GWM Craiova: Mia Motors
M-am referit ca nu ai cumparat de la noi masina de noua , in perioada ei de garantie ! La masinile second (5 ani vechime ! a ta) acordam garantie numai la motor . Ce piesa ai cerut tu ? Consumabile cumva ? Ai vreo constatare de la un service autorizat ? Evident ca nu ! Nu ne-ai trimis nici un fel de act niciodata pentru nimic ! Iti imaginezi cumva ca in urma unui simplu telefon vreun dealer auto trimite orice piesa la Deva aiurea-n tramvai fara acte service ?!

Desi masina ta este fabricatie 2006 si la 5 ani vechime nicio firma auto nu-ti ofera nicio garantie , noi ti-am oferit totusi 3 luni la motor . Discul de ambreiaj e consumabil si nu intra in garantie dupa 3 ani ! Asta ti-am spus si la telefon inca de atunci si te-am indrumat catre dealerul din acea zona . Iar tu vii si spui aici ca nu ti-am acordat garantia ! ?
SESISEZI ACUM MINCIUNILE TALE ?
Ar trebui sa-ti fie rusine ...
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-12-2011 12:50 AM de LAwR.)
30-11-2011 11:31 AM
pompiersubapa Deconectat
Junior Member
**

seniorule.....dezamagire totala, eact cum era de asteptat, neserios, e strict opinia mea, si am tot dreptul asupra ei. pacat!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-12-2011 12:50 AM de LAwR.)
30-11-2011 03:07 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Cu mine au fost seriosi pana acum.

Legat de garantie, inca de dinainte sa cumpar masina mi s-a spus ca ofera garantie 3 luni pentru motor si cutie.
Totusi garantie la masini SH . . . cam rar! Problema lui sene nu tinea de garantia aceasta!

Daca cumparati o masina NOUA de la 0 km si cedeaza ambreiajul dupa mai mult de 10.000-20.000km, deja dealerul face figuri in legatura cu schimbarea sa pe garantie, iar daca esti genul de persoana mai calma, care tace si inghite, nu o sa iti schimbe ambreiajul pe garantie pentru ca rezistenta ambreiajul tine in primul rand de exploatarea soferului, e catalogat ca si consumabila, o sa ti se spuna ca din cauza ta a cedat si tu nu poti sa demonstrezi contrariul, la fel cum sunt si placutele de frana, daca ti se duce placuta in 5000km sa zicem, o schimbi pe banii tai pentru ca inseamna ca ai abuzat la maxim de frane, nu e problema de la masina ci de la cel care se afla la volan, deci nu e nici problema dealerului.

In cazul lui sene e clar ca nu din cauza lui a cedat ambreiajul ci cel mai probabil din cauza fostului proprietar, dar asta se numeste ghinion si atat! Stiu persoane care in 50.000km au schimbat 2-3-4 kit-uri de ambreiaj din cauza ca abuzeaza de el la maxim si nu vor sa isi corecteze stilul de a conduce!

Ma repet, ambreiajul nu intra la garantia oferita de Mia pt masinile SH, cel putin din cate stiu eu, din cate mi s-au explicat mie inainte de a achizitiona masina. In garantie intra doar cele mai importante parti, adica motor si cutie. Daca iti explodeaza motorul sau daca ti se sparge cutia din senin, atunci da, ei isi asuma pagubele.

Totusi vorbim de niste masini SH, la un pret sub 50% fata de cel de achizitie! Orice masina SH este o loterie, poti avea norocul de a da peste o masina care sa functioneze inca cel putin 100.000km doar cu ulei + filtre sau ghinionul de a iti baga mortul in casa, masina sa stea mai mult in service-uri decat pe strada!

Cine nu vrea batai mari de cap, sa isi cumpere masina noua si astfel vreo 3 ani sau cat e media garantiilor nu isi bate capul cu reparatia masinii pe banii proprii ci isi va bate capul cu reparatia lor pe garantie care de multe ori creaza de cel putin 10 ori mai multi nervi decat daca ar repara-o pe banii proprii! Cititi pe la celelalte cluburi cati nervi si cata dezamagire pe cumparatorii de masini noi, marci consacrate! Eu sincer prefer SH-urile, iar daca pica ceva, sa rezolv din buzunarul meu, rapid si fara nervi!

Sa revenim la Mia. In acest moment au cea mai buna oferta la Hovere de pe piata! Au cele mai bune si mai ieftine masini si pe langa asta ofera si o garantie ca nu cumperi masina si ti se sparge motorul la 100m de firma. Cine mai ofera asta la un Hover sh, sau la orice masina sh? Cam nimeni!

Apoi de la Mia am avut mult suport si dupa achizitia masinii, nu am fost bagat in seama doar pana s-au vazut cu banii luati si masina data. In cazul meu au facut tot posibilul sa imi indeplineasca mici "fluturasi", de exemplu am vrut manual de utilizare, care sunt foarte rare, cel putin pe internet nu exista nici macar in limba engleza! In limba romana nici nu mai se pune problema, iar ei in cateva zile m-au rezolvat desi nu mai aveau nicio obligatie.
Am mai avut nevoie de inca o cheie la masina, cu butoane de inchidere centralizata, de asemenea in cateva zile m-au rezolvat si cu asta, mi-au trimis o cheie blank, am copiat lama de la cea actuala si mi-au explicat cum sa configurez cheia pentru a o recunoaste inchiderea centralizata. Nota 10+ si aici!
Acum mai recent am avut nevoie de doua piulite la jante, de asemenea in 2 zile le-am primit.

Aaaa, si inca una importanta, in primele zile dupa achizitie am avut unele probleme cu cuplajul 4x4, nu vroia nici cum sa o ia, sistemul nu cred ca fusese folosit niciodata si era blocat. Deja rezolvasem cu ei sa ma duc la Ploiesti la service(sunt cei mai aproape de mine si priceputi), sa rezolvam pe garantie bineinteles, "problema" de cutie-diferential-reductor. Dar cu o zi inainte de programare si-a dat drumul sistemul si nu am mai avut nevoie de interventieSmile La cateva zile de la acest incident, baietii au avut un drum prin Bucuresti si ne-am intalnit pentru a se asigura de faptul ca 4x4 si-a dat drumul si functioneaza corect! Tot cu ocazia venirii lor, am avut o mica preferinta legata de covorasele din interior, mi-au facut si aici pe plac si mi-au adus o pereche sa vad daca sunt pe gustul meu si sa le inlocuiesc pe cele cu care mi-au vandut masina.

Si toate astea cu mult inainte de a infiinta clubul, fara niciun interes din partea lor, eram doar un simplu client si mi-au facut pe plac. Cine ma cunoaste cu adevarat stie ca sunt foarte meticulos si pretentios, insist mult pana si pe cele mai mici detalii!

Ca o concluzie personala, Mia Motors si reprezentantul lor de pe forum, Seniorul, au fost si sunt de nota 10!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-12-2011 01:13 AM de LAwR.)
07-12-2011 12:25 AM
iepure79 Deconectat
Member

ma bucur pentru tine ! sper ca lucrezi in marketing!
07-12-2011 07:09 PM
ELEnNa Deconectat
Super Moderator

Domnule, inteleg ca dvs aveti o problema cu orice tip de postare de pe acest forum. Ca se zice de bine, ca se zice de rau, ca se vorbeste despre chestii interesante sau nu, dvs aveti obiectii. Cu atat mai urat din partea dvs cu cat de fiecare data cand va atrag atentia, aveti obiceiul de a va disculpa si indicati spre faptul ca e vina mea ca de fapt eu nu sunt in deajuns de desteapta incat sa ma prind de subintelesurile posturilor dvs, pentru ca de fapt ma simt lezata fara motiv si ca dvs n-ati vrut sa spuneti ceea ce intelege mintea mea. Ba chiar incercati sa ma si excludeti din discutie, si daca aveti nevoie de exemple vi le pot da, dar in privat.

Sa revin la interventiile dvs. De cele mai multe ori, postati fara inteles, postati in defavoarea persoanei care a scris inaintea dvs. Si nu numai atat, dar interventiile pe care le faceti sunt in general offtopic si deplasate. Nu sunteti aici ca sa constatati lucruri, sau sa presupuneti dvs in ce domeniu lucreaza sau nu un membru anume de pe forum.
Intamplator va alegeti prost persoanele cu care sa intrati in conflict direct sau indirect si nu intelegeti niste lucruri, atata timp cat nu aveti prea multe cuvinte bune despre masina pe care majoritatea membrilor o poseda (Hover) si incercati sa interveniti in discutiile lor cu tot felul de precizari care nu sunt tolerate de fiecare data, inca de la inceput ati fost un mic carcotas.
Rog insistent sa intelegeti ca aici nu sunteti intr-un spatiu public la care cotizati. Nu sunteti nici intr-o primarie, astfel incat sa aveti impresia ca noi suntem platiti din bani publici, nici in alta institutie publica si sa credeti ca suntem la dispozitia dvs. Aici este un spatiu public CREAT de noi, administrat din banii nostri, in timpul nostru, sub cheful si dispozitia nostra. Daca vreti sa functionati pe forumul nostru sub regulamentul nostru, sunteti binevenit, daca nu, nu. E simplu. Nu cotizati cu nimic deci n-are de ce sa va para rau, nu va leaga nimic de noi, nu avem afinitati particulare, deci nu ma intereseaza de dvs. Mai bine 10 membrii si buni, decat 50 si rau intentionati. De barfa negativa aveti spatiile concurentei directe (nu stiu, cred ca va pricepeti mai bine ca mine) pe care sa aduceti comentarii.

Cat despre Laur vreau sa va dezamagesc, nu , nu lucreaza in marketing, cu toate ca are afinitati pe care le-ati observat foarte bine.

A fost ultima data cand imi mai pierd jumatati de ora sa postez mesaje care sa va determine sa interveniti cand este cazul. Pentru constatari si pareri offtopic va fac invitatie speciala atunci cand avem nevoie. De acum sterg posturile care nu-mi convin. Ca aici functionam pe banii mei.

Sa nu mi se aduca acuze de dictatura, pentru cei care au impresia ca traiesc in capitalism (Ohh, yeah!! Democracy!! ) sa ma contacteze pe privat, sa-i trezesc la realitate.

Si acum sa nu-mi incalc propriile reguli, si sa fiu pe langa topic, eu nu aduc preaslavire nimanui, Mia Motors sa-si asume greselile si parerile, insa ce intrece limitele din partea membrilor binevoitori cu pareri neavizate formate asaaa, in 5 randuri pe un forum, ma angajez sa le curat. Si nu doar cand este vorba de Mia Motors, pentru ca au si ei exact aceleasi drepturi si obligatii pe acest forum ca si voi, ci cand este vorba si de un simplu membru de club. Nu mai permit jigniri de tot felul.
Si sa lamuresc lucrurile in ceea ce priveste intarzierea noastra in a ne baga in subiectul mai sus mentionat: Am vrut cu adevarat sa va simtiti liberi in gandire si in exprimare, astfel incat am incercat minimizarea interventiei. Am inghitit in sec cand au inceput deja balacarelile de zici ca suntem pe maidan, dar am zis ca meritati un spatiu de descarcare. Intre timp, s-a gandit si Laur ca n-ar strica sa-si spuna si el parerea, dar pentru asta a asteptat sa se linisteasca apele. E problema lui, si daca asa a vrut el sa faca, nu-l puteti condamna pentru asta. Si nici nu puteti sa il acuzati ca minte cu ceva, pentru ca daca plecam de la gandul ca printre noi sunt numai mincinosi, din start ar trebui sa nu mai purtam discutii, ce rost ar mai avea?! Cand noi de fapt le stim pe toate?!

Mda, in speranta ca v-am mai linistit si nu mai plecati de la gandul ca avem vreun interes de a face reclama cuiva, va multumesc pentru timpul petrecut sa-mi cititi romanele.

Seara buna!!
07-12-2011 10:29 PM
iepure79 Deconectat
Member

IMi plac romanele dumneavastra interesante! pe bune! ma adresam lui LaWr ! ideea este iar cu banca ! nu avea nici o legatura cu Mia nici cu alti dealeri care exista aici! Dumneavasta va bagati singura uneori si cu tot respectul o spun in niste probleme usor din alta categorie! Nu este o ofensa adusa cuiva ca ii spui ca lucreaza in marketing! nu am jicnit ! nu am denigrat dar cred ca dumneavastra sunteti foarte interesata ce scriu eu! carcotas nu sunt ! va asigur!acest carcotas , cuvant , il pot considera o jicnire si o carcoteala daca o luam asa din partea dumneavastra! Sa va ajut cu ceva si anume cu o definitie din dex, cred care, dupa parerea mea il avantajeaza pe LaWr ::::MÁRKETING s. n. 1. concepție privind organizarea și desfășurarea activității economice, potrivit căreia producția trebuie să fie permanent adaptată la cerințele prezente și viitoare ale consumatorilor și să le satisfacă cu maximum de eficiență. 2. ansamblul metodelor și tehnicilor care au ca obiect studiul cererii consumatorilor și satisfacerea acesteia. 3. disciplină științifică având acest obiect. (< engl., fr. marketing) Acum sa ma explic de ce il avantajeaza . Simplu!!! chiar simplu! pentru ca omul acesta si-a dedicat timp , spatiu , si ideea ce nu interes sa faca ceva ce alti au denigrat ! sigur asta nu va asteptati! adica sa fiu si mai explicit pentru a nu fi din nou considerat carcotas! A cumparat o masina! A creat un forum! A investit Bani si a pus la dispozitie cunostintele lui care cresc zic eu despre acesta masina pe zi ce trece! A incercat sa arate ca masina cu toate " defectele" ei este corecta ca si pret si performanta! ASTA POATE FI NUMIT MARKETING..............dar nu in favoarea cuiva si in favoarea a ce face el prin acest CLUB!~ MAi exact , el a impartasit o experienta proprie si a fost corect in ceea ce a spus despre Mia . Domnisoara va rog inca o dat nu cititi si nu va lasati dusa de impresia proasta de carcoteala . Unul din sefi mei are o asfel de masina eu chiar complotez cu ghilimele de rigoare sa imi iau una! Si totusi dumneavastra nu suportati CE SCRIU EU. REzumat sa nu va plictisesc era de bine! imi pare rau ca ati vazut partea neagra a oglinzi! Deci bravo Lawr!
09-12-2011 10:48 AM
ELEnNa Deconectat
Super Moderator

Mda, nici nu ma asteptam sa imi dati dreptate. Pentru ca rolul de a va disculpa va apartine si il jucati foarte bine. Laudele astea pe care i le aduceti lui Lawr pun pariu ca absolut nimeni nu le-a inteles prin cuvantul MARKETING. Si credeti-ma ca nu trebuie sa imi transcrieti pasaje din dex, intelegul cuvantul mult mai profund si cu o explicatie economica mult mai buna, insa, dvs preferati sa scrieti cu subintelesuri mereu, si v-am mai reprosat lucrurile astea.
Poate sunt eu mai incuiata, dar sa-mi spuna si mie cineva daca macar unul din membrii acestui club a inteles prin marketing altceva decat un repros pe care i l-ati facut lui Laur pentru faptul ca facea reclama gratuita fata de MiaMotors.
Si ca sa va linistesc, nici el nu a inteles ce voiati dvs sa spuneti, ci a avut aceeasi impresie ca mine, ca il acuzati de faptul ca poate minte in postul pe care el l-a atasat in legatura cu acel dealer.

Aici eu mi-am terminat orice tip de interventie in a face pe avocatul, mai ales cand este vorba de dvs. pentru ca oricum v-ati disculpa. Si credeti-ma ca daca ati scrie detaliat la inceput, si v-ati exprima corect opiniile, nimeni, absolut nimeni, nu ar avea ceva cu dvs. Dar de obicei postati 3 cuvinte, si alea cu subinteles. Nu suntem aici sa facem pe filosofii, nu-i menirea mea in viata sa stau sa deslusesc posturile dvs.
Promit ca de acum nu mai intervin. Va las sa va etalati parerile scurte in voie.

O zi buna.
09-12-2011 02:07 PM
iepure79 Deconectat
Member

Va multumesc si va asigur ca asta am vrut sa spun!Va promit ca voi dezvolta orice scriu aici pentru a fi mai usor de digerat!Undecided
09-12-2011 05:31 PM
sene Deconectat
Cel mai destept cedeaza primul

..........

Măgarul moare de drum lung şi prostul de grija altuia
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-07-2012 01:41 PM de sene.)
14-12-2011 08:33 AM
maddoc79 Deconectat
Proaspat inscris
*

Alăturat: Oct 2017
Pfoooai....Mia motors...ce ma bucur de regasire Big Grin. Hover alb,2009,cumparat de acolo acum 3 luni. Nu cumva ati gasit vreo camera de marsarier uitata pe acolo?Ca era in pret inclusa......si sincer nu o gasesc.Nici sub roata de rezerva,nici sub masina. Aa..si inca ceva.....multumesc pentru setul de curele schimbat la voi.... Adica stiti voi,aia una,de la clima.... Ca de restu...dat jos si pus la loc....Prostia mea ca din pacate nu am ajuns personal sa o ridic,si am trimis om. In rest...sunt multumit. Am rezolvat si problema senzorilor de parcare... Banuiesc ca stiti ca nu functioneaza cu firele de la bulbul din cutie taiate.Aa..nu stiati?Pai va spun eu acum..... Si din cauza asta nici luminile de mers inapoi nu se aprind.... Pot sa va felicit pentru pragurile cu lumini.A fost alegere buna sa lasati firele sa atarne direct pe cardan si fara protectie.Am schimbat numai 5 sigurante pina sa aflu de unde e problema si de ce ploaia ma lasa in bezna...si fara stopuri.Cat despre alarma si inchidere din telecomanda....inca incerc sa le dau de cap.Ca si luminilor din usi. Oricum..multumesc. A...si banuiesc ca nici o surubelnita in cruce nu ati gasit pe la voi... Nu de alta dar asa poate se rezolva faza cu "pustoaica fostului proprietar a bagat 2 discuri una peste alta". Ca asta a fost raspunsul la telefon cind am cerut explicatii, In rest.....numai de bine. Felicitari.Ma gandesc ca masina nu e noua,si mi-am asumat asta....dar totusi un dealer cred ca face o minima verificare inainte sa dea mai departe ce e luat in sistem buy-back.
07-10-2017 08:37 AM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  GREAT WALL MOTORS ROMANIA – reteaua de dealeri auto Vasea 1 2,066 02-01-2014 10:29 AM
Ultimul mesaj: Vasea
  Alexandros Motors - Boldesti Scaeni LAwR 6 3,639 28-02-2013 01:57 AM
Ultimul mesaj: LAwR
  Dealer si service autorizat GWM - IATSA Focsani Iatsa Focsani 3 2,962 10-06-2012 03:56 PM
Ultimul mesaj: cyoby67
  Importator Great Wall Motors pentru Romania cubbusiness 25 13,431 16-01-2012 12:21 PM
Ultimul mesaj: diadi

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)