Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roata rezerva de dimensiuni reduse ( slim ) GWM Hover CUV - Solutie la GPL Toroidal
Autor Mesaj
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Roata rezerva de dimensiuni reduse ( slim ) GWM Hover CUV - Solutie la GPL Toroidal
In cazul in care avem butelia GPL toroidala montata in locul rotii de rezerva, o solutie pentru ca roata de rezerva sa nu ocupe mult spatiu prin portbagaj este sa folosim o anvelopa slim in locul celei originale 235/65/17.

In ziua de astazi sansele de a face o pana sunt oricum mici, de aceea majoritatea masinilor noi nu mai sunt echipate cu roti de rezerva ci in cel mai "bun" caz cu un kit de reparatie rapida a cauciucului.

Dar pentru cine doreste sa mearga la drum cu inca o roata in masina, poate face ceva asemanator cu ceea ce am facut eu pentru a castiga spatiu:

Am montat pe janta de rezerva o anvelopa slim de dimensiunea 205/40/17. Investitia este destul de mica, in cazul meu zero pentru ca aveam deja aceasta anvelopa pe acasa.

De la o circumferinta de aproximativ 2316mm am ajuns la o circumferinta de 1871mm, adica mai mica cu 19.2%, iar noua roata putem spune ca este echivalentul unei roti pe 15" cu anvelopa 185/55/15 Smile

Pe viitor poate voi incerca sa reduc si mai mult dimensiunea rotii de rezerva cu ajutorul unei jante pe 15" sau chiar 14" daca gasesc, cu anvelopa cat mai slim. Pana la urma am nevoie de rezerva doar in cazul unei pene, pentru a putea rula pana la prima vulcanizare. Iar daca tot am ales butelia toroidala pentru a salva spatiul din portbagaj, nu am de gand sa il ocup cu roata de rezerva normala.

De asemenea voi achizitiona si un kit de reparatie rapida a cauciucului in caz de pana.

In acest moment roata de rezerva cantareste 20kg (anvelopa inclusa). Cand am montat GPL-ul, am primit o husa, la vremea aceea roata era prea mare pentru acea husa, dar acum e perfecta. Voi lua roata dupa mine doar in cazul unui drum mai lung prin tara, in rest va sta in casa.

Poze:
O roata "normala" cu 235/65/17:
İmage

Noua mea roata de rezerva cu 205/40/17
İmage
İmage

Husa:
İmage
İmage
26-11-2011 03:20 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
mms Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Nov 2011
RE: Roata rezerva de dimensiuni reduse ( slim ) GWM Hover CUV - Solutie la GPL Toroidal
F tare....dar cum o fixezi in portbagaj?

Eu am adoptat o alta solutie...un compresor mic si un kit de tirefit. ce e drept la o plimbare mai forestiera risti sa tai o guma si atunci nu mai ai ce face cu kit-ul meu....dar atunci iau rezerva pe masina.

[/align]
26-11-2011 03:22 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
RE: Roata rezerva de dimensiuni reduse ( slim ) GWM Hover CUV - Solutie la GPL Toroidal
O sa ma gandesc si la fixare. Probabil cu niste chingi, avem destule carlige prin portbagaj de care sa le agatam.
26-11-2011 05:50 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
diadi Deconectat
Moderator

Alăturat: Nov 2011
Cand plec in concedii, tin roata in partea dreapta a portbagajului, vertical, prinsa cu chingi elastice.
Astfel ramane loc suficient pentru bagaje.
Trebuie scoasa acea prelata care se trage si acopera bagajele.
Daca nu intra roata, spatarul de la bancheta spate are 3 grade de reglaj - se poate pune mai dreapa. Eu o tin la a 2-a pozitie.

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
26-11-2011 06:38 PM
stefan Deconectat
Member

Alăturat: Oct 2013
Salutare
Te rog lamureste-ma. Pot monta pe geanta de dimensiuni normale ( 235/65/17) o anvelopa cu dimensiunile 205/40/17 ? Pot scadea latimea de la 235 la 205?
Si eu am aceeasi pb. cu rezerva .
Ai gasit intre timp o janta cu raza mai mica ( 16 sau 15) care sa se potriveasca la prezoane?
Cu stima
20-07-2015 02:50 PM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)