Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jante GWM Hover CUV : Informatii , Specificatii , Detalii , Modele , Sfaturi
Autor Mesaj
LAwR Deconectat
Administrator

Alăturat: Oct 2011
Jante GWM Hover CUV : Informatii , Specificatii , Detalii , Modele , Sfaturi
Sa vorbim despre jante pentru HOVER.

Specificatiile jantelor originale Hover sunt urmatoarele:

Diametru: 17"
PCD (Distanta intre prezoane): 139,7mm (6x139,7)
Alezaj central (gaura pt. butuc): 100mm
ET: +38
Latime standard: 7J

İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-01-2013 10:51 PM de LAwR.)
25-11-2011 11:42 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

RE: Jante GWM Hover CUV : Informatii , Specificatii , Detalii , Modele , Sfaturi , etc.
Daca dorim sa achizitionam jante pentru Hover, in primul rand trebuie sa fim atenti la distanta dintre prezoane, neaparat sa aibe 6x139.7 .

Se pot pune totusi si alte dimensiuni intre prezoane, cu conditia sa achizitionam si niste flanse care sa ne modifice prinderea jantelor, alti bani, alta distractie, eu nu recomand.

Dupa ce am rezolvat cu distanta dintre prezoane, trebuie sa fim atenti la alezajul central (gaura pt. butuc). Daca gasim jante care sa aibe aceasta gaura de 100mm (cam rar) este perfect. Daca jantele au mai mult de 100mm, se vor folosi inele de centrare care sa aiba dimensiunea interioara de 100mm si dimensiunea exterioara sa fie cea a gaurii jantelor, altfel pot aparea probleme care sunt dificil de diagnosticat. Daca jantele au gaura mai mica de 100mm, trebuie sa apelam la un strungar care sa le aduca la aceasta dimensiune.

ET-ul si latimea jantei conteaza cel mai putin pentru cumparator, dar la randul lor ar trebui sa fie importante. Eu personal recomand un ET mai mic sau cel putin egal cu cel original. Un ET mai mic scoate jantele in afara caroseriei, ofera o stabilitate mai ridicata a masinii si un aspect mai frumos, pe cand un ET mai mare le baga in interior, astfel aparand riscul ca jantele + anvelopele sa atinga ceva pe interior, se pierde din stabilitate si de asemenea aspectul are de suferit, niste jante bagate in interior arata urat!

Latimea jantei, J-ul, trebuie luat in calcul in momentul in care ne hotaram sa echipam jantele cu o anumita dimensiune de anvelope. Pentru asta, sunt multe calculatoare online care ne pot ajuta sa facem o alegere sau sa ne asiguram daca alegerea facuta e una buna.
De exemplu anvelopele pe dimensiunea 235/65/17 sunt recomandate sa fie montate pe niste jante care sa aiba o latime cuprinsa intre 6,5 si 8J.

Diametrul jantei: Aici totul tine de preferinte. Este de stiut faptul ca, cu cat o janta este mai mare, cu atat va arata mai bine, dar trebuie sa tinem cont de diametrul total al rotilor oferit de producator, adica diametrul janta + anvelopa, daca nu vrem sa avem probleme in primul rand cu afisarea kilometrajului, apoi alte probleme de rulaj.
Hover vine cu jante pe 17" si anvelope 235/65/17 , adica o circumferinta totala de aproximativ 2316.mm. Cand alegem noile roti, trebuie ca noua circumferinta sa se invarta in jurul valorii de 2316. +/- 3%. Si aici calculatoarele online ne ajuta foarte mult!

De exemplu, dimensiune originala 17" cu anvelope 235/65/17 este compatibila cu 20" + anvelope 275/40/20 sau cu 15" + anvelope 275/65/15.

Sper ca acest topic sa rezolve multe "mistere" privind jantele pentru Hover! Smile Va astept cu intrebari, completari, detalii despre jantele pe care doriti sa le achizitionati sau pe care le-ati achizitionat deja!

Pentru detalii complete privind jantele auto, va recomand topicul:
http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-Jant...-fiu-atent
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-11-2011 03:05 AM de LAwR.)
26-11-2011 12:19 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
mms Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Nov 2011
RE: Jante GWM Hover CUV : Informatii , Specificatii , Detalii , Modele , Sfaturi , etc.
merg jantele de patrol, pajero, landcruiser. Nu merg jantele de jeep, niva, zuk.
26-11-2011 03:24 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
LAwR Deconectat
Administrator

diadi:

Intrucat Lawr m-a intrebat de jante, am sa postez si aici.
Poate mai sunt interesati de model - sunt la pret aproape ca cele de otel!!!

Jantele pe care le-am cumparat sunt Kormetal, model Samurai - KM 2017 8.0 x 17 6X139.7
http://www.kormetal.com/wheeldetails.aspx?wheelid=88
Daca iei, vezi ca au gaura centrala mai mare - 110 parca este, pt. siguranta am pus si inele de centrare din teflon.

Sunt f. multumit - inafara de faptul ca arata mult mai bine decat originalele, sunt si mult mai usoare.
Datorita J8 si ET (-), ies putin in lateral, cam 2 cm peste aripi, castigand mult in stabilitate si sa nu mai spun de un aspect mai sportiv - "agresiv" Big Grin
Butucul se incadreaza - capacul e destul de mare.
Dupa cum ti-am spus, daca le iei, ar fi bine sa faci si inele de centrare - eu le-am facut din teflon si le-am lasat un mic "umar" pt. a nu se deplasa axial pe gaura.
Inelele vin la interiorul capacului de butuc si ca janta sa se lipeasca bine la strangere, s-a luat un mic sanfren pe strung la partea interioara a gaurii. Inelele de la rotile din fata sunt mai lungi (sa incadreze butucul), iar pe spate mai scurte.
Am reusit sa fac o mica indoitura la una din jante (era pe spate).
Aveam masina full 5 + bagaje, ploua si am dat de un crater partal plin cu apa, cam de 1 m lungime si cel putin 20 cm adancime. Nu am putut ocoli - aveam peste suta si din fata imi venea un tir...
Am sarit cu ambele roti pe partea stanga si s-a indoit putin doar cea de pe spate, din cauza greutatii mari.
Am fost cu ea la atelier specializat si au spus ca nu merita sa incerc sa o indrept - e prea putin, si singurul inconvenient ar fi doar estetic.
Se observa doar daca te uiti atent.
Pun o schita cu inelul de centrare.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
İmage İmage İmage İmage İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-05-2012 08:28 PM de LAwR.)
29-05-2012 08:19 PM
LAwR Deconectat
Administrator

In legatura cu inelele de centrare, nu e neaparat nevoie de ele, dar totusi e bine ca sa existe. Scopul lor e doar de a centra roata pe butuc in momentul in care strangi piulitele/prezoanele. Dar avand in vedere ca mai toate jantele din ziua de azi au gaurile pt piulite de tip conic iar piulitele sunt la randul lor conice, janta se centreaza perfect in suruburi.

Centrarea pe butuc se realiza atunci cand atat capul piulitelor cat si gaurile din jante pt piulite erau plate.

İmage

Dar cum spuneam, nu ar fi rau daca s-ar pune si inele de centrare. Cele mai bune sunt inelele din metal. Ca si latime, ajung cativa mm , cat sa tina capatul centrat pana se strang si suruburile, nu trebuie sa cuprinda tot butucul.

Azi sper sa pun si eu pe masina rotile pe 20" Big Grin
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-05-2012 08:26 PM de LAwR.)
29-05-2012 08:25 PM
ovidiu_nemteanu Deconectat
Super Moderator

Alăturat: Jan 2012
Stimabile,
Esti preocupat mai mult de "forma" decat de "continut" .... arata grozav ce-i drept.
Nu ma prea pricep la astfel de chestii dar nu mi se pare in regula lucrarea asta, intr-o zona asa de sensibila. Nu as recomanda asa ceva. Peste asta ... mai sunt si reglemantrile "Codului circulatiei " ... stiti ca Politia face verificari ... inclusiv coincidenta dintre anvelopele trecute in Certificatul de inmatriculare si cele montate efectiv pe autoturism ... mi s-a intamplat asta iarna. Sper sa nu fie cu suparare, dar asta-i opinia mea. Eu as pune, niste genti din TABLA pentru iarna, evident cu niste anvelope adevarate dar daca as gasi ceva original, fie ele chiar chinezesti.
29-05-2012 09:02 PM
LAwR Deconectat
Administrator

La ce te referi mai exact? Care lucrare, care zona, ce nu recomanzi? Nu am inteles la ce te referi in mesajSmile

Politia poate face cate verificari doreste, daca ai talon tip nou unde nu mai sunt trecute anvelopele, nu are ce sa iti faca. Doar in cazul unui stand ITP mobil ar avea ei un mic avantaj pt ca au acces la baza de date a RAR, dar sansele sa fi trecut cu Hoverul prin asa ceva sunt aproape nule.
29-05-2012 09:28 PM
diadi Deconectat
Moderator

(29-05-2012 09:02 PM)ovidiu_nemteanu Scris:  Stimabile,
Esti preocupat mai mult de "forma" decat de "continut" .... arata grozav ce-i drept.
Nu ma prea pricep la astfel de chestii dar nu mi se pare in regula lucrarea asta, intr-o zona asa de sensibila. Nu as recomanda asa ceva. Peste asta ... mai sunt si reglemantrile "Codului circulatiei " ... stiti ca Politia face verificari ... inclusiv coincidenta dintre anvelopele trecute in Certificatul de inmatriculare si cele montate efectiv pe autoturism ... mi s-a intamplat asta iarna. Sper sa nu fie cu suparare, dar asta-i opinia mea. Eu as pune, niste genti din TABLA pentru iarna, evident cu niste anvelope adevarate dar daca as gasi ceva original, fie ele chiar chinezesti.

Importanta este si forma, dar continutul e mai bun!
- in primul rand sunt mai usoare
- nu modific dimensiunile anvelopelor specificata in cartea de identitate (Nu mai sunt trecute in certificat, asa ca politia nu are de ca sa se ia de tine)
- Jantele, ca specificatii se incadreaza pt. aceste anvelope J 7 - 7,5 - 8.
- singura diferenta este ET negativ, care nu influenteaza absolut cu nimic negativ, dimpotriva, iti asigura o stabilitate mai buna - unii montaza inele distantiere pentru aceasta - e mai complicat si aici pot apare probleme.
- stiu ca anvelopa nu trebuie sa depaseasca nivelul caroseriei - aripii - la mine este f. putin aproape insesizabil in mers si oricum vreau sa iau acele protectii de aripi, care vor veni putin in exterior - asa nu va mai fi nici o problema cu acest aspect!
Deci - care ar fi problema?

"Be the change you wish to see in the world." (Mahatma Ghandi)
30-05-2012 07:46 AM
Super Moderator

OK !! E o tara libera ... macar teoretic ... fiecare face ce doreste ...
Eu am exprimat o opinie. Am vazut inele distantiere si improvizatii la tot felul de "smecheri" ... si prietenii mei care fac drifting utilizeaza la competitii pe masini preparate ... si sunt meseriasi adevarati . Dar eu nu as folosi asa ceva in viata de toate zilele ... mai ales facaturi pe la tot felul de strungari ... Din ce materiale sunt confectionate? Ce calitate ? Tratate, netratate? Ce precizie de prelucrare? Stie cineva? . Aceste jante din aliaje usoare se confectioneaza dupa o tehnologie complexa, dintr-o singura bucata de material forjat dupa o reteta speciala si prelucrate pe masini cu comanda numerica in 3D.
Apropos ... asa ca fapt divers ... ce unghi trebuie sa aibe sanfrenul la prezoane? Si pe ce adancime? Nu mai vorbesc de centrarea sculei de sanfrenat. As vrea sa vad un desen cat de cat serios si mai vorbim.
Stima.
30-05-2012 08:52 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Cum spuneam, la rotile din fata inelele de centrare trebuie sa aiba o latime mica, pentru ca locul de centrare este doar in capatul butucului.
Am facut azi o poza zonei:

İmage

Mai intai se pune inelul pe acea zona, apoi se monteaza janta.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-05-2012 09:20 PM de LAwR.)
30-05-2012 08:54 PM
diadi Deconectat
Moderator

(30-05-2012 08:52 PM)ovidiu_nemteanu Scris:  Apropos ... asa ca fapt divers ... ce unghi trebuie sa aibe sanfrenul la prezoane? Si pe ce adancime? Nu mai vorbesc de centrarea sculei de sanfrenat. As vrea sa vad un desen cat de cat serios si mai vorbim.
Stima.
Sanfrenul s-a facut la partea inerioara a gaurii centrale a jantei - unghi de 45 grade si adancime 1 mm - nesemnificativ pentru grosimea jantei, pe un strung mare.
Scopul lui a fost pt. o siguranta suplimentara, de a nu se deplasa axial inelul de centrare.
Putem nici sa nu pun acest inel, dupa cum a explicat si Lawr, dar pt. o "siguranta" in plus si facilitate la montaj / demontaj - janta. Norocul meu este ca am o cunostiinta cu un atelier dotat, care a putut face lucrarea - altfel nu cred ca ma complicam.

30-05-2012 09:08 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Ovidiu, tot nu am inteles de la ce te-ai aprins in acest topic Big Grin
Explica te rog ce nu este pe gustul tau. Faptul ca se pun alte jante pe Hover? Nu iti plac jantele de le-a pus Diadi, crezi ca sunt proaste? Sau ce?
30-05-2012 09:16 PM
Super Moderator

Stimabililor nu m-a suparat nimic...
Ma deranjeaza problema improvizatiilor in zone foarte delicate cu care nu pot fi de acord, indiferent cat de simple ar parea de realizat. Tot ce tine de siguranta masinii trebuie inlocuit cu produse originale perfect compatibile si garantate de producatori. Asta-i problema. Am mai spus ... fiecare poate face ce-i place ... dar nu mai recomandati si altora. In cazul unui accident ... Doamne fereste !! ... si se constata ca exista improvizatii la sistemul de rulare ... cine raspunde? Ati pus aceasta intrebare? De asta cred ca cei cativa care mai au habar de mecanica si masini nu ar trebui sa incurajeze improvizatiile pentru ca isi asuma o mare responsabilitate.
In rest sa auzim numai de bine.
31-05-2012 07:31 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Unde este improvizatia? Inele de centrare se pun de cand s-au inventat masinile moderne si sunt departe de a fi incadrate la categoria "improvizatii" Smile
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-05-2012 07:58 PM de LAwR.)
31-05-2012 07:55 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Astea le-am pus acum pe Hover:

MAK Italy
Diametru: 20"
PCD (Distanta intre prezoane): 139,7mm (6x139,7)
Alezaj central (gaura pt. butuc): 112mm
ET: +20
Latime standard: 9J

+ Inele de centrare de la 100 la 112 mm
+ Alte piulite de strangere de 17, gaurile jantelor nu permit altele mai mari. Cele originale ale masinii sunt pe 19.

Anvelope am pus 275/40/20 peste tot, 2xPirelli + 2xBridgestone. Initial as fi vrut 275/40/20 fata si 315/35/20 spate, exact combinatia de la BMW X5 sau X6, dar pt 315 e recomandata janta de minim 10J. Puteam sa montez si pe astea cu 9j, dar era mult mai greu de montat iar anvelopa ar fi stat cam "sugrumata".

Desi ma asteptam sa pierd la partea de confort, dupa primii km ma declar perfect multumit! Nu simt nicio diferenta la mersul normal ci dimpotriva, in cazul gropilor-santurilor de mici dimensiuni, unde cu rotile originale le simteam din plin, acum parca plutesc pe deasupra lor. Anvelopele fiind mai late, trec peste gropi fara sa le simta!
Nu mi se pare nici ca masina ar trage mai greu. Doar directia pe loc e putin mai greoaie.
Stabilitatea in curbe ar trebui sa fie mult mai buna datorita anvelopelor si ET-ului + latimii jantelor, inca nu le-am probat.

Aspectul masinii s-a schimbat foarte mult. Un prieten mi-a spus ca din laterala seamana cu Cadillac Escalade Big Grin

İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-06-2012 10:18 PM de LAwR.)
01-06-2012 10:08 PM
Valentin Deconectat
Junior Member
**

Alăturat: Jun 2012
Ce ai facut cu farurile, arata chiar foarte bine, sunt noi sau...cat a costat smecheria?
25-06-2012 04:08 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Uita-te in topicul masinii mele, e descrisa operatiunea. De asemenea mai e un topic dedicat acestei imbunatatiri.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-06-2012 04:56 PM de LAwR.)
25-06-2012 04:50 PM
LAwR Deconectat
Administrator

Jante GWM Hover CUV : Informatii , Specificatii , Detalii , Modele , Sfaturi , etc.
De vreo luna jumate am trecut pe "Winter Mode":17" 8J ET -20 235/65/17

Cam murdara in poze, dar se intelege Smile

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage
15-01-2013 10:51 PM
diadi Deconectat
Moderator

RE: Jante GWM Hover CUV : Informatii , Specificatii , Detalii , Modele , Sfaturi
Faine jante - sa le stapanesti sanatos.
Schimba aspectul masinii.
Parca ies putin mai mult rotile in exterior decat a mele.
Oricum, se simte si la stabilitate.

16-01-2013 08:03 AM
Super Moderator

RE: Jante GWM Hover CUV : Informatii , Specificatii , Detalii , Modele , Sfaturi
Niste genti din TABLA, unde pot gasi si la ce pret?
16-01-2013 09:54 AM
Postează răspuns 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Jante 20 Mak G FIVE valentin91 0 183 06-02-2017 11:30 AM
Ultimul mesaj: valentin91
  GPL pe Hover - Modele instalate - Montaj - Intretinere - Consum - etc LAwR 120 39,696 21-04-2015 11:25 PM
Ultimul mesaj: radu

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)