Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: Ajutor hover cuv
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am intrat in posesia unui Hover cuv de curand si am unele nelamururi:cu reglez dvd ,ceas bord ,abs in bord si senzor motor aprinse .Rog ajutor.auto 24 _12_2009
mestere, cu respectul cuvenit, noi acordam ajutor oricui il cere, dar rogu-te incearca sa folosesti un alt fel de exprimare.

1. incepi cu un salut, bine v-am gasit, stii tu de alea de politete.

2. ne zici cum te cheama, ca asa se incepe o conversatie.

3. inainte de a cere ajutor, pe care o sa-l primesti gratuit de altfel, ar fi bine sa ne spui mai multe despre masina ta. Faptul ca e nascuta in 2009 nu ne spune prea multe.

Descrie putin problemele pe care le ai si ce vrei de fapt. "cu reglez dvd ,ceas bord" nu inseamna nimic pentru mine. "abs in bord si senzor motor aprinse" la fel nu inteleg ce vrea sa insemne.

Mai baga o fisa.
Din cate am inteles eu din mesajul de tip SMS

- nu stiu ce model ai dar la cel de care dispun eu nu merg DVD ci numai CD -uri. Nu se regleaza nimic ... se introduc discurile in magazia de de CD - uri pentru asta trebuie putin studiat in manualul de exploatare a masinii si se foloseste fara probleme
- ceasul bord se regleaza astfel ... se aprinde radioul (obligatoriu), se apasa butonul SET, afisajul incepe sa clipeasca , se apasa succesiv pe tasta HOR dupa care se apasa tasta MIN si se regleaza ora exacta dupa care ceasul intra in functie
- ABS aprins .... asta este o problema ... nu functionaza sistemul de franare in siguranta . Obligatoriu problema trebuie rezolvata la un service pentru ca este complexa ... de la senzorii de la roti pana la procesor .
- senzor motor aprins .... asta denota probleme de dozare a combustibilului care duce la cresterea noxelor din gazele arse si cresterea consumului de benzina. Cauzele pot fi multiple dar dintre cele mai frecvente sunt ... sonda O2 defecta sau infundata - se poate spala si se rezolva, catalizator spart sau infundat, IAK -ul blocat ( defect sau infundat cu gudroane de ulei ars ) ... s-a mai scris pe aici. Nu cred ca poti rezolva aceste probleme .... te sfatuiesc sa mergi la un service dotat cu tester dedicat acestei masini ( de exemplu reprezentanta Alexandros Motors care s-a mutat de la Scaieni - Ploiesti undeva prin Bucuresti ) si rezolvi ambele probleme.
URL de referinţă