Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: Hover 2,4 _ 2011
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Salut! In primul rand scuze pt ca pana acum nu am postat nimic si nici nu am incercat "sa ma imprietenesc".
Este bine sa facem totusi cunostinta. Am cumparat din Bulgaria, de la o firma din Sofia, un Hover din 2011 (2,4i, 100kw) cu 93.000 km. Masina arata bine, are interior de piele (nu ecologica), are GPL din fabrica, este destul de bine intretinuta, iar primul proprietar a fost o femeie care isi plimba cainele Smile. Masina a fost adusa din Italia de catre casa auto din Bg.
Din 6 octombrie 2015 de cand am cumparat-o am ajuns la 118.700 km (bord citit azi).
Sunt multumit de masina, dar mi se pare ca nu este destul de bine finisata. Are insa un interior ok, destul de confortabil (avand in vedere ca am trecut de la Chrysler Voyager la Hover) dar suspensia mi se pare putin cam dura. Masina este stabila (am fost chiar impresionat placut de stabilitate inca din primele zile), arata destul de bine pentru un CUV, se conduce ok, iar consumul nu mi se pare mare - 11,5-12 l benzina/oras, 13-14,5 l gpl/oras, aprox 8,5-10 l benzina/afara (am ajuns si la 10-11 l benzina afara la 135-140 km/ora pe A2) si 10-12 l gpl/afara (12,5-13 l gpl pe A2).
Buna si bine ai venit ! Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente.
Cateva poze erau binevenite . Big Grin
Bine ai venit printre noi! Sa te bucuri de ea si sa rulezi multi km. fara probleme! Sa auzim numai de bine!
O sa incarc si ceva poze. Multumesc mult (fara niciun fel de gluma!) celor de pe forum. Datorita lor am aflat cate ceva despre masina.
Cunosteam de ceva timp marca si chiar am vazut cateva Hover in Bulgaria. Sunt foarte multi, chiar si in Bg, care fac misto de masina. Asta in conditiile in care se ansambleaza la ei.
Am vb cu cativa dintre cei care aveau Hover la vanzare in casele auto. Se vand greu si la preturi mici. Cea mai mare cautare o au cele Sport. Au diverse modificari la caroserie si la ECU.
Cei de la care am cumparat masina mi-au dat un site din Italia (reprezentanta auto Great Wall) de unde a si fost cumparata de catre primul proprietar.

http://www.greatwall.it/hover-sport.html pt Hover Sport
http://www.greatwall.it/
Eu am avut posibilitatea (in perioada cand eram in cautari) sa cumpar Hover sport full adus tot din Italia, dar de un particular din Dobrich. Cerea pe Hover initial 11.500 leva, apoi l-a lasat la 10.000 leva (aprox 5000 euro). Dar avea probleme cu cuplarea 4x4, rugina pe la praguri si ceva mai multi km (155.000km). Era fabricat in martie 2010.
Am dat pe al meu 5800 euro si am mai platit inca 98 leva la taxa de prima inmatriculare.

Am promis ceva poze. Le-am gasit doar pe cele facute cand inca aveam numerele de tranzit. O sa mai fac cateva zilele astea. Daca nu o sa ploua si... daca reusesc sa spal masina Smile
salut sa o stapanesti sanatos...te rog lasa mi un numar de telefon ca vreau si eu modelul asta...pe al meu celalalt l am facut praf Sad
Salut! ai telefon pe privat....
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.
Multumesc mult! La fel!

Revin cu noutati.
Am cumparat uleiul pt motor - MOTUL 6100 Synergie+ 10w40. Am folosit si la celalalt schimb acelasi ulei si am fost multumit. Am completat cu 250-300ml la 14000 km. Am aproape 16000 km cu el.
Este un ulei ok si recomandat pt GPL. Schimbul se face la diesel peste 1800 cmc la 15000 - 18000 km, la gpl la 18000 km, la benzina pana in 2500 cmc la 15000 km, la diesel Renault 1,5 dci la 20000 km etc. in conditii normale de utilizare.
Uleiul asta mi-a fost sugerat de cei din Sofia (Bg).
Aici sunt cateva info tehnice :
https://www.motul.com/system/product_des...1423158305

Filtrul de ulei este MANN W811/80. Acelasi filtru mi-a fost montat la Service VARNA.
URL de referinţă