Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: Hover CUV 2,4
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Va salut!

Mai merge cineva cu hover in 2016? Eu am achizitionat un hover cuv sh zilele astea. Mai am o masina (passat cc) cu care circul dar am luat hoverul pt a urca pe dealuri/munti si pt iernile grele impulsionat de pretul mic. Hoverul cuv e 2008, interior bej fara piele, motorul e cel pe care il stiti de 2.4 si parca 136 cp are 45.000 km si am dat 4000€ pe ea. Am primit si cauciucuri de iarna aproape noi. Am mers ieri putin cu ea pe niste dealuri (eu nu am mai condus suv-uri decat 2 saptamani un ML dar doar prin oras). Ce imi place la ea: aspectul exterior si motorul care se descurca bine in conditii grele ( spun asta si din ce-am vazut pe net pe la rusi). Ce nu-mi place: se aud "greierasi" in masina probabil de la imbinarile plasticelor din interior si posibil haionul de la portbagaj, se vad urme de rugina in spate la suportul de la numar (in primavara ma duc la un service sa repare) si ca e ars ceva de nu se aprind becurile de la butoanele radio-cd-ului.
Te salut cu respect! Da, chiar mai sunt persoane care merg cu HOVERUL! Si pana in prezent eu personal si multi de pe acest forum merg si cu siguranta sunt la fel de multumiti ca si mine sau dupa caz fiecare este multumit in felul sau! Ai dreptate in tot ce relatezi referitor la unele neajunsuri sau ,,greierasi" cum le spui tu insa eu m-am obisnuit cu aceste aspecte dupa parcurgerea a 86.000 km. si unic proprietar, fabricatie 2007, condus in toate conditiile de relief si clima specifice tarii noastre, ba chiar si un drum dus-intors Spania, zona Toledo. Aprecierile sunt pro si contra despre aceasta masina, insa aici pe forum sunt persoane ce cunosc destul de bine cam tot ce tine de utilizare, intretinete, etc! Toate cele bune!
Multumesc pentru raspuns! Am mers si azi iar pe dealuri cu ea si sunt din ce in ce mai incantat de ea. Chiar imi place. La voi nu vi se pare ca e cam ridicat scaunul soferului? Eu nu am gasit de unde sa-l dau in jos si am 1,82m si mi se pare ca stau cam sus pe el. Daca urca cineva de 1,90 da cu capul in plafon si in plus daca dau parasolarul in jos nu mai vad bine in fata.

Inainte de achizitie am citit tot topicul de pe softpedia despre hover cuv si disputele de pe acolo privind aceasta masina.
Topicul despre Hover de pe softpedia este o facatura pusa la cale de firmele concurente speriate de patrunderea pe piata europeana a masinilor chinezesti.
Daca vrei sa te informezi corect citeste acest forum si ai sa afli lucruri bune si rele despre aceasta masina, precum si multe chestiuni legate de intretinerea corecta.
Am si eu 2 masini, am luat Hoverul la zero Km de la o banca ( preluata de la un dealer) la un pret excelent. Il folosesc doar la deplasari lungi ori pe drumuri proaste, iarna si in conditii grele. Nu as da pentru nimic aceasta masina care arata si functioneaza impecabil, evident asta datorita grijii cu care o intretin si faptului ca o tin in garaj. La mine nu se aude nici un greieras cu toate ca am desfacut bordul de vreo 2 ori si asta nu pentru ca am avut vreo defectiune ci asa de amorul artei .... arta mecanicii si electronicii.
Chiar constatam pe undeva ca prinderea elementelor bordului este foarte bine realizata ci suruburi puternice care prind in metal ... toate susruburile sunt identice si asta ajuta foarte mult. Sunt unele probleme de prindere intre elementele din plastic care se realizeaza cu niste clipsuri. Problema rezida din faptrul ca plasticul este rigid si daca se demonteaza neatent se pot rupe aceste clipsuri si apoi montajul nu se mai face corespunzator ... ceea ce se petrece daca mergeti cu masina la service, unde mecanicii nu cunosc masina si nici nu-i intereseaza s-o cunoasca.
Ovidiu, pe tine si pe userul cu hover alb din onesti/bacau v-am remarcat pe softpedia, erati cei mai activi useri acolo dintre cei cu raspunsuri pertinente. Sunteti moldoveni de-ai mei: eu sunt ovidiu_ieseanul. Am citit acolo ca ai scos bordul si ti-ai schimbat luminile de la ceasurile de bord, am vazut si pozele - a iesit frumos.
Bine ai venit in club!
Gasesti cam tot ce ai nevoie aici pe forum.
Pentru iluminat la cd, vezi sigurantele sau contacte/mufe - au fost unele cu probleme de calitate la unitatea respectiva.
In rest , o pui usor la punct - e o masina buna, robusta care isi face datoria Smile
Sa o folosesti sanatos si multi km fara probleme!
Multumesc pentru raspunsuri. Iata o poza cu radio-cd player-ul meu. Nu stiu de ce nu se aprind luminile, o sa merg la un electrician sa verifice ca eu nu ma pricep deloc la surubarit.
Unde gasesc praguri la preturi bune?
Multumesc pentru aprecieri.
Masina nu arata rau. Vad ca cea mai mare parte din modulul Radio/Aer conditionat se aprinde ... deci nu este siguranta arsa .... probabil un contact pe undeva ... bate putin ( asa mai decis) pe lateral poate isi revine .... asta-i prima solutie. Cu electricianul auto .... ce sa spun doar daca este cineva priceput, cu realizari si este mai mult electronist ... este multa electronica acolo si daca nu te deranjeaza prea mult, sfatul meu este s-o lasi asa. Trebuie demontat bordul scoase modulele si apoi demontata partea de comanda si gasesti , cu mare greutate, un contact imperfect sau o rezistenta arsa, dupa care montezi totul la loc ... nu mai spun ca nu ai schemele electronice si pe bajbaite se lucreaza f. greu ... toata asta ia o zi de munca ..... merita?
Daca e cum zici tu ca trebuie sa dea jos tot bordul e cam mare bataia de cap pentru gravitatea problemei. Eu credeam ca poate scoate doar radioul si sa cerceteze problema. Probabil o sa-l las asa sau doar sa prind un modul cu display, navigatie, cd player, radio si sa-l inlocuiesc.
As vrea sa-mi iau trepte si am gasit aici http://www.bullbar-praguri.ro/great-wall/hover dar oare se potriveste oricare din ele? Stiti vre-un alt site poate cu preturi mai bune?
Si o poza din exterior!
io am avut praguri de alea si le-am dat jos. aduna noroi intre ele si masina, si te murdaresti grav pe pantaloni de cate ori te dai jos din masina. oricum arata penibil pe masina. si mai si reduc garda la sol si o suspenzi pe pragurile alea tot timpul. nici macar n-au rezistenta sa zici ca protejeaza masina, sunt prinse in 2 suruburi de opt in capete. sunt facute strict de imagine, nici de calcat pe ele nu poti ca 3 sfert sunt sub masina. sunt o prostie fitoasa, stil audi s-line, arata, dar nu e.

ti le dau pe ale mele gratis daca vii dupa ele la cluj.

spor.
Multumesc pentru raspuns gfery si pentru intentia de donatie. Am vazut masina lui diadi cu trepte si nu pot sa zic ca arata rau (poate in realitate e altfel). Eu ma gandeam ca is utile la urcat/coborat sa nu te murdaresti fara sa ma gandesc la faptul ca reduc garda la sol si poti sa o suspenzi.
Avand in vedere ca abia am luat-o vreau sa-i schimb filtrele si uleiul. Ce filtre sa iau? Sa caut pe original? Sau sa iau pe producator? Stiti vre-un sitesau sa caut la magazinele de piese din oras? Citisem pe undeva ca recomanda cine ulei 0w40. E ok? Sau de care sa pun?
Treptele sunt ok de "oras" ca da bine, dar iti ia 10 cm din garda la sol daca vrei sa iesi ce masina pe coclauri.
Bullbar e mai mult de efect - e foarte firav si prinderea doar in 2 suruburi. Chiar si asa , m-a salvat de sticaciuni mai mari la directie cand m-am proptit cu el intr-un bolovan mare ascuns de vegetatie
De ulei s-a discutat mult pe aici. si eu am incercat diverse "combinatii" si in final am ajuns la concluzia ca e cel mai bine sa pui ce recomanda producatorul - 10w 40.
Vezi ca e un topic cu manuale , iar pentru piese gasesti cam tot ce ai nevoie aici :
http://www.gwm-club.ro/forum/showthread....76#pid6076

E masina care a fost la vanzare pe "la jumate"?
Faina - din nou, sa o stapanesti sanatos!
Foarte faina culoarea. Deci auriul acesta este superb. Desi am o brosura GWM de cand am cumparat masina si culoarea aceasta nu apare... Oricum sa o stapanesti sanatos si drum lung fara accidente.
ca piese, gasesti pe original china pe topicul indicat mai sus, sau gasesti echivalente aici cam la toate piesele consumabile si nu numai:

http://www.gwownersforum.com/great-wall-...c2557.html

eu personal pun filtru de ulei Mann W610/3 si filtru de aer Mann C2332 ca sunt pe toate gardurile la preturi de nimic. Ulei la mine intra Petronas 10W60 vara si Mobil 0W40 iarna.
Spor!
Avand in vedere opiniile voastre, pentru care va multumesc, m-am decis sa nu mai cumpar trepte. De fapt cred ca intrebam din nou pe gfery daca mi le da si le-as fi luat de la el ca oricum cred ca ajung prin cluj pe 12-14 oct.
@deadi am vazu pe "lajumate" ca e una aurie din arges si nu e cea pe care am cumparat-o eu. Nu stiu daca a fost pe "lajumate" ca n-am gasit-o. Stiu ca parca era la un monent dat pe olx. Oricum si mie mi se pare ca o prinde bine culoarea.
La ulei inca nu sunt decis. Daca imi mai spun vre-o citiva posesori pareri referitoare la ulei as fi recunoscator!
Proprietarul mi-a dat si o macheta de hover. Asa se da la achizitia masinii noi sau o fi cumparat-o el? O sa pun poze si cu macheta care din pacate e din plastic nu din metal dar e frumoasa.
in saptamana 10-16 oct nu sunt in cluj (excursie!), dar oferta ramane in picioare si nu numai pentru starterul topicului. oricine vrea pragurile mele care stau in sura nefolosite e binevenit sa le ia. locatia este la 30 de km de cluj, detalii mai precise daca va horatariti.

pe curierat nu trimit ca e prea mare bataia de cap.

sporuri.
Salutare....Am 2 hovere la dezmembrat cine vrea piese sa ma contacteze la 0722526841
Salutare din nou. Revin cu niste poze cu hoverel cel mic.
Nu prea am mai mers cu hoverul insa i-am schimbat filtrele si uleiul. Filtrele le-am luat de pe site-ul de mai sus (multumesc lui diadi pentru spriji) insa au fost cam neseriosi. Mi-au trimis filtrele dupa o saptamana de la comanda desi imi spuneau mereu "maine ajung". Mi-au dat in schimb transport gratuit. Am dat 70 lei pe filtre iar uleiul l-am primit gratuit de la mecanic (avea o datorie la mine). Am pus aral 10w40. A mai schimbat un furtun pe acolo ca a zis ca era imbatranit.
Va salut din nou pe toti! Am inceput sa circul din nou cu masina. Ma plangeam mai sus ca se aprinde doar citeva becuri la radio-cd. Acu incepand sa circul din nou cu masina am constatat ca au inceput sa se mai aprinda 2-3 in plus fata de data trecuta (o sa fac si poze). Intre timp vreau sa-mi cumpar un receiver bluetooth cu mufa jack 3.5 mm sa pun la radio-cd sa pot pune muzica de pe telefon.
Abia astept sa ninga sa vad cum e pe zapada. Cauciucurile de pe masina care eu credeam ca is de vara am vazut azi ca de fapt is de iarna. Nu-s rele mai merg vre-o 2 ierni. Mai am un rand de cauciucuri de iarna noi noute dar le forjez pe astea iarna asta. O sa revin cu niste poza!
In primavara cred ca o sa-i pun gaz ca ma sparge consumul.
Pagini: 1 2
URL de referinţă