Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: Far matuit - DIY
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
De ceva timp am incercat tot felul de solutii pentru a reda farului stralucirea de odinoara.

1.Acum vreo 2 ani, am dat farurile jos, si le-am polisat cu pasta pentru plastic, au iesit super bine, dar a rezistat 3 luni (parca vreo 3 luni de vara)
2.Anul trecut am refacut operatia doar ca am procedat altfel. Am matuit farurile cu smirghel cu apa (1000-2000) si apoi am gasit in comert un lac transparent rezistent la temperatura special pentru plastic. Am fost dispus sa incerc si cu la desi se stie ca acesta de obicei se cojeste. In vara aceasta unul din faruri a inceput sa se decojeasca.
3.Intre sarbatori am zis ca incerc polish + folie. Am refacut operatiunea smirghel (1000-2000) polish cu pasta pentru faruri (cumparata de pe la aucha - marca Abro) si apoi am pus folie peste (motorvip.ro 30ron cantitate pentru ambele faruri). Partea nasoala e pusul foliei, mai ales daca e dat farul jos de pe masina, acesta e mare si curbat, am ramas cu o gramada de bule pe suprafata (recomand operatia sa fie facuta vara cand e cald si cu farul montat pe masina), de bule am scapat intepandule cu acul usor. Probabil un profesionist o putea pune perfect, asta e.

Far matuit cu 1000
İmage

Far matuit cu 2000
İmage

Far Polisat si cu folia pusa
İmage
cu fanta nu le-ai dat?

off: este un mester peste drum de tribunal in ceva gang care le face misto de tot la bani marunti (pune si folii, face si fisuri de parbrize, etc.)
aia de pe dorobanti la Master foil ? 30 polish pe far si nu stiu cat folia ... iesea destul de scump
da ma da cine da un ban si sta in fata?!
eu sunt mai pe : ce faci cu mana ta ... se numeste lucru manual
la mine tine polish ul cam 1 an, ceea ce conteaza este finalul operatiunii, o ceara speciala care sigileaza porii, apoi pentru intretinere folosesc o pasta de la formula 1 parca, asa se cheama istoria aia, si revin la statusul initial.
am polishat si cu formula 1 recipientul galben, e bun. Adevarat finish`ul contează.
io am vazut ca la final aia lipeau ceva folie smechera peste far
Multe (marci) au problema asta - la mine a fost polishat + folie de dealer pe garantie - solicitasem inlocuitra farurilor deoarece s-au matuit dupa 1 an.
S-au scuzat ca nu mai au faruri de schimb Smile si am ramas cu polish-ul.
Acum vreo 2 luni am facut un polish + folie (profesionala) la passat, la un tip din Bacau cu 100 lei.
La mine in oras imi cereau 100 Euroi !!! pt. acceiasi treaba.
Consider ca e cea mai bun solutie (polish + folie) ca si rezultat si durabilitate,.. protectie far...
URL de referinţă