Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: off road
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Saptamana trecuta prin noroaiele de pe marginea Dunarii. Am avut o problema cu un sleau, in sensul ca nu l-am putut urca dar e cazul sa achizitionez niste cauciucuri pentru off-road. Ce ziceti de Insa Turbo Ranger (reesapate) la 380 lei/bucata.Stiu ca exista si varianta BFGoodrich la pret dublu.
La urmatoarea iesire voi posta mai multe poze.
(11-07-2014 12:59 PM)stefan Scris: [ -> ]Saptamana trecuta prin noroaiele de pe marginea Dunarii. Am avut o problema cu un sleau, in sensul ca nu l-am putut urca dar e cazul sa achizitionez niste cauciucuri pentru off-road. Ce ziceti de Insa Turbo Ranger (reesapate) la 380 lei/bucata.Stiu ca exista si varianta BFGoodrich la pret dublu.
La urmatoarea iesire voi posta mai multe poze.
eu am goodrich AT luate second si sunt deja pe duca, asa ca trebuie sa imi iau altele. si mie mi-au cazut ochii pe insa turbo ranger, care e profil AT. Astea de le am eu isi fac foarte bine treaba, alea de strada n-au nici o treaba cu noroaiele.
Foarte frumos stimabililor .... mai multe poze si in special cum sunt preparate masinile sa faca fata unor astfel de solicitari ...
orice ai face la Hover si indiferent ce roti ai daca se pisa un caine la roata din spate masina nu mai pleaca, un diferential autoblocant este un "must have" in off road.

ma pricep la reclama? Big Grin
nu te-o chemat nimeni sa faci reclame la budweiser sau ceva? Big Grin
(02-10-2015 12:00 PM)comanr Scris: [ -> ]orice ai face la Hover si indiferent ce roti ai daca se pisa un caine la roata din spate masina nu mai pleaca, un diferential autoblocant este un "must have" in off road.

ma pricep la reclama? Big Grin

Asta este clar. Trebuie un autoblocant pentru off-road dar sa treci prin niste sleauri cu noroi nu foarte clisos nu te lasa masina. De-acum o sa pun pe cineva sa filmeze. Ca si cauciucurile , un autoblocant era pe lista dar au inceput tot felul de neprevazute: bucsi, toba, pivoti fata, bielete antiruliu, amortizoare spate, bielete directie, capete de bara, placute frana, instalatie gaz... Ma sperii eu cand vad cate am pus. Acum a inceput si o planetara sa bata. Se gasesc cumva doar cap de planetara sau numai cu totul?
@gfery

singura legatura intre bere si roata de la hover este ca berea o bei cu gura si o cari cu... Big Grin

@stefan

planetarele la hover nu cad pentru ca nu sant folosite deloc, doar in 4x4, cam 1% din viata masinii daca nu mai putin, cel mai probabil daca exista bube la planetara ele provin de la faptul ca un oarecare berbec a uitat maneta in 4x4 sau planetara a pierdut vaselina, verifica mai intai jocul planetarei in grup, e posibil sa existe o surpriza.
(05-10-2015 08:34 AM)comanr Scris: [ -> ]@gfery

singura legatura intre bere si roata de la hover este ca berea o bei cu gura si o cari cu... Big Grin

@stefan

planetarele la hover nu cad pentru ca nu sant folosite deloc, doar in 4x4, cam 1% din viata masinii daca nu mai putin, cel mai probabil daca exista bube la planetara ele provin de la faptul ca un oarecare berbec a uitat maneta in 4x4 sau planetara a pierdut vaselina, verifica mai intai jocul planetarei in grup, e posibil sa existe o surpriza.

Saptamana asta ajung in service si verific.
Probabil ca o sa vina cineva care o sa spuna ca acesta filmare este pistol cu apa fata de unde intra el cu Hover-ul sau cu alta masina dar adevarul ca atunci cand sunt sunt in rahat( noroi) nu-mi arde de filmari. Decat un comentariu "rautacios" mai bine o filmare cu o situatie hard. Scopul meu nu este sa caut sleaurile pline cu apa si noroi ci sa ma feresc cat mai mult de ele. La un moment dat am ramas aproape suspendat dar nu a mai avut cine sa filmeze.

(09-10-2015 09:11 AM)stefan Scris: [ -> ]Probabil ca o sa vina cineva care o sa spuna ca acesta filmare este pistol cu apa fata de unde intra el cu Hover-ul sau cu alta masina dar adevarul ca atunci cand sunt sunt in rahat( noroi) nu-mi arde de filmari. Decat un comentariu "rautacios" mai bine o filmare cu o situatie hard. Scopul meu nu este sa caut sleaurile pline cu apa si noroi ci sa ma feresc cat mai mult de ele. La un moment dat am ramas aproape suspendat dar nu a mai avut cine sa filmeze.

Din pacate vad ca filmarea nu se poate atasa.
Youtube si link aici.
(10-10-2015 12:09 AM)LAwR Scris: [ -> ]Youtube si link aici.
https://www.youtube.com/watch?v=_FS7AEUQ...e=youtu.be
Pe acolo nu e cine stie ce. Am vazut Loganuri chinuite mult mai grav.
hahaahahaa, misto traseul dar pe o scara de dificultate de la unu la zece e de locul zece, no offence.
(12-10-2015 07:03 PM)comanr Scris: [ -> ]hahaahahaa, misto traseul dar pe o scara de dificultate de la unu la zece e de locul zece, no offence.

Am spus ca nu este nicio dificultate. Sleaurile erau pe camp nu in padure. Am pus in speranta ca vor mai pune si altii.
Am ajuns la concluzia ca degeaba cauciucuri, degeaba autoblocanti daca nu avem motor. Avem un motor de capacitate cat de cat dar puturos, fara cuplu.
Nu mai vorbesc de sutele de probleme care ma exaspereaza:
- indicator apa defect ( am refacut lipituri si tot il apuca)
- indicator benzina -indica in functie de pozitia masinii
- cablurile de deschidere ale usilor se rup
- radioul nu merge nici in mijlocul Bucurestiului
- usile se inchid doar daca le trantesti ca la tractor
- masina intra in balans cand este incarcata la viteza de peste 90 km/h - amortrizoare schimbate
- plasticele la fetele de usi sunt scorojite si deformate dupa mai putin de 5 ani folosinta
- husa la tija schimbator viteze uzata prematur
- atacata de rugina la pasajele de la rotile spate
Am ajuns la concluzia ca singurul avantaj este ca dispunem de mult spatiu si este o masina cu garda mare la sol si o tinuta impunatoare.
Daca as fi stiut problemele astea m-as fi gandit de doua ori daca sa o iau.
ATENTIE: nu am comparat-o cu nicio alta masina si nici nu vreau raspunsuri comparative
dar ce fel de raspunsuri ai prefera?
balansul este de la bucsele spate brate inferioare de obicei stanga
planetara la mine ,fata stanga e stricata la intrarea in roata burduful rupt si lipsa vaselina, se poate face ceva??
Le-am schimbat o data cu amortizoarele

(21-03-2017 11:36 AM)gfery Scris: [ -> ]dar ce fel de raspunsuri ai prefera?

Mi-am spus parerea despre masina si am zis ca as fi fost bucuros daca aceste informatii le-as fi avut inainte de achizitie.
Daca cumva sunteti ironic nu ma intereseaza polemica cu Dvs.
Am zis ca nu vreau raspunsuri comparative cu alte masini pentru simplu fapt ca mi se pare pueril sa vii sa-mi spui ca la Duster nu se intampla nu stiu ce sau la Toyota Land Cruiser nu o sa patesti asa ceva.
Am Hover pentru ca asa am ales la momentul respectiv si nu sa-mi vina neica nimeni sa-mi zica ca sunt fraier ca nu am luat Logan sau Skoda.
As dori raspunsuri in care sa mi se zica: e o intamplare ca ti s-a stricat ce-ai enumerat mai sus SAU mie mi s-a mai stricat si..........
Eu nu le-am enumerat pe toate care mi s-au stricat.
Pagini: 1 2
URL de referinţă