Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: Alexandros Motors - Boldesti Scaeni
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
ALEXANDROS MOTORS
Boldesti Scaieni, Prahova
Sos. Ploiesti Valenii de Munte, Nr. 53

0244211376
0244210478

Gheorghe Dosaru 0728808821
gheorghe.dosaru@alexandrosmotors.ro

Foarte multumit de baieti, mers la rechemarea pt schimbarea tuturor garniturilor de la motor, mai exact:

- 1 Garnitura pompa ulei;
- 1 Garnitura sorb ulei;
- 1 Garnitura termostat;
- 1 Garnitura suport filtru ulei;
- 1 Garnitura corp termostat;
- 1 Garnitura chiulasa;
- 1 Garnitura clapeta acceleratie;
- 2 Garnitura galerie evacuare;

Pe langa garnituri, am mai schimbat:

- Kit distributie : pompa apa, role, curele;
- Kit ambreiaj : disc, placa presiune, rulment presiune;
- Compresor AC;
- Suport etrier dreapta spate;
- Brat punte spate;
- 2 Bielete antiruliu spate;
- 2 Bucse bara stabilizatoare spate;
- Ulei motor;
- Filtru ulei;
- Filtru aer;
- Antigel;
- Freon.

S-au mai facut teste de franare si noxe (benzina si GPL), toate iesind foarte bine.

RECOMAND!
Cat au costat toate astea?
Garnituri, ulei, filtru ulei, antigel, freon - gratuite. Restul nu conteaza, pretul nu e elocvent.
Ai schimbat cam multe la ea. Incep sa imi pun niste semne de intrebare legate de fiabilitatea lor. Eu am un Logan si in 70.000 de km nu am schimbat decat ulei, filtre ,bujii si kit-ul de distributie la 60.000 de km.
Ce treaba are termenul de fiabilitate cu consumabilele? In afara de compresor pe care l-am schimbat ca huruia in timpul functionarii si de suportul etrierului dreapta spate care avea rupt un surub de prindere, absolut toate sunt simple consumabile ieftine.

Iti garantez ca daca te duci cu Loganul la o verificare generala schimbi de 2x mai multe decat am schimbat eu, daca intr-adevar nu ai schimbat absolut nimic in 70.000km Smile Iar masinile sunt incomparabile.

Si sa tinem cont ca garniturile + uleiul din motor + filtrul ulei + antigel + freon au fost schimbate gratuit. De asemenea si manopera pt celelalte a fost gratuita + o mare reducere la piese.
Am facut de curand I.T.P.-ul si am trecut cu brio.( fara spaga)

Kit-ul de ambreiaj ?
N-are treaba itp-ul cu verificarea la care ma refer.
Ambreiajul e tot consumabila dupa cunostintele mele Smile Nu l-am schimbat ca era dus de tot, mai puteam merge cu el. Dar daca tot a fost dat jos motorul, de ce nu? Decat sa ma lase in mijlocul dealului, mai bine acum.
Si totusi, la hover ambreiajul e de vreo 10x mai chinuit decat la Logan, in special in mod 4x4. Sa cumperi kitul dupa coduri (disc, placa presiune, rulment presiune), costa aproximativ 4-700 ron.
URL de referinţă