Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: senzor temperatura exterioara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Stie cineva unde gasesc un echivalent la senzorul de temperatura exterioara?
Imi indica eronat, cu vreo 15 grade in minus.
Nimeni? Nici o idee?
De ude sti ca este senzorul? Si la mine indica eronat cu vreo 2 grd. ( am comparat cu cealalta masina pe care o am, cu climatronic si chiar functioneaza) . Trebuie verificat senzorul mai inainte. Se gaseste in fata radiatorului, este un termistor si se leaga direct la procesorul pentru aer conditionat. Afisarea temperaturii se realizeaza dupa procesarea informatiilor si transmiterea impulsurilor la un alt dispozitiv numit in schema electrica "screen". Un simplu contact imperfect in conectarea tuturor acestor dispozitive pot implica erori grosolane.
Personal as verifica functionarea senzorului - se realizeaza cu un ohm-metru dar trebuie simulata o variatie de la -40 grd la + 60 grd, iar rezistenta dispozitivuui trebuie sa varieza liniar. Daca aceste functioneaza corect as merge mai departe la contactele dintre conexiuni ( se curata si se monteaza la loc) dar pentru asta trebuie demontat si bordul (partial).
La diferente atat de radicale de indicatie , in cazul defectarii senzorului, masuratorile trebuie sa indice erori semnificative in liniaritatea indicatiilor la variatiile de temperatura (se poate folosi putina gheata si o bricheta).
am gasit o poza, tipul careia ii apartine poza a mutat senzorul.Seznorul initial ar trebui sa fie in dreptul inodaturii.
─░mage
Am gasit senzorul, l-au verificat la service si mi-au zis ca senzorul e stricat. Imi indica 9-10 grade in conditiile in care afara sunt 29-30 grade, am comparat si eu cu alta masina. Diferenta este enorma.
cat a costat senzorul ?
M-am exprimat gresit, NU AM GASIT SENZORUL NOU, PROBLEMA INCA E ACTIVA, amgasit locul unde se afla senzorul pe masina.
Asa ca astept solutii, unde pot gasi, preturi, etc....
Simabile B999 TMD
Senzorul nu indica GRADE indica ohmi (daca spui ca au verificat la service - pur si simplu trebuie masurat si comparate masuratorile cu un senzor elalon, adica de la o alta masina la care functioneaza) . Deci, cati ohmi indica acel senzor si la ce temperatura? Ca sa putem face o comparatie.
maine o sa masor sa vad exact.
(20-09-2012 06:24 PM)B999TMD Scris: [ -> ]maine o sa masor sa vad exact.

Uite ca am masurat eu ca sa ai un reper.
Pentru cei care nu stiu senzorul se scoate foarte usor este fixat pe un suport metalic, in partea dreapta a radiatorului cum te uiti la el, si se apasa cu un deget pe un pinten care retine senzorul in fanta suportului de care este prins. Se scoate si se masoara, dupa cum vedeti cu un simplu avo-metru. La temperatura de 16 grd. rezistenta este de 2,86 Kohm. Ca sa avem o imagine clara asupra functionarii ar trebui sa variem temperatura si sa masuram rezistentele aferente. Daca rezistenta creste (sau scade) liniar cu variatia temperaturii, senzorul este bun si defectul este in alta parte. Masurarea senzorului mai ajuta la ceva.... se poate gasi un senzor de la alta marca care sa aiba rezistenta apropiate cu al nostru si ... cu mici modificari se poate adapta fara probleme.
Vedeti imaginile
Cred ca am depasit spatiul alocat pentru atasamente, am fotografiat cu o camera de 12 Mp, asa ca lipsesc doua imagini pe care nu le mai primeste. Poate vreun "vrajitor" al calculatoarelor imi spune ce trebuie sa fac.
Am reusit sa convertesc imaginile
Am masurat, era stricat, am luat altul de la ECOPRICES, costa aproximativ 70-80 lei, am inlocuit si acum functioneaza perfect.
Ok.
Este echivalent sau pentru masina noastra? Sti codul?
Este pe original, echivalent nu am gasit.
Daca senzorul indica gresit (la mine arata -40C), asta poate fi motivul ca aerul conditionat nu functioneaza?
da
Atunci trebuie inlocuit si problema e rezolvata. Merci
da
Am aici acest cablu (pe foto), asta ar trebui sa fie pentru senzor? Altceva nu este in fata radiatorului.[/code]
Ai niste imagini mai sus ... compara si tu.
Unde este partea cealalta care trebuie sa intre in mufa aia? Lipseste sau nu ai fotografiat-o.
Dupa mine aia este mufa senzorului.
Atunci lipseste pentru ca doar mufa asta e acolo.
Pagini: 1 2
URL de referinţă