Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: senzor temperatura exterioara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
pune si tu o rezistenta sa arate 20 grade si aia e.
(25-05-2016 07:27 PM)attila Scris: [ -> ]Atunci lipseste pentru ca doar mufa asta e acolo.

Atunci este simplu cumpara un senzor si pune-l acolo. Cred ca se gaseste pe la Boldesti
Are dreptate colegul ComanR
Daca intercalezi intre cei 2 pini o rezistenta de cca. 3 Kilo Ohmi o sa indice cca 15 - 20 grade ( sau cam pe acolo).
Ceea ce lipseste la tine este senzorul care de fapt este un termistor de precizie ... adica o rezistenta care variaza cu temperatura .
Se gasesc astfel de termistori la magazinele de piese electronice dar nu cunosti perametrii de functionare ( rezistenta la o temperatura data , de regula 25 grd. celsius si daca este cu coeficient termic negativ sau pozitiv). Se poate incerca ... aceste componente electronice nu sunt scumpe si daca nu gasesti originalul se pot cumpara si incerca . Dupa cum vezi pe masuratoarea care am facut-o ..... aparatul indica 2,86 k ohmi la 16 grade ... cred ca trebuie sa fie un termistor de 3 kohmi ...
Cum se face ... Se masoara temperatura externa cu un termometru bun si se schimba termistorii pana ce la bord o sa ai temperatura indicata de termometru. Apoi trebuie vazut daca raspunde bine la variatiile de temperatura (-40 / + 50 grd )
Dar este de preferat unul original.
Pagini: 1 2
URL de referinţă