Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: Achizitie Hover
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara tuturor !

Doresc sa imi achizitionez un GWM Hover,sunt interesat cel care l-am gasit pe forum de la Mia Motors la 6000 E (cel negru)
Intrebarile mele pentru voi sunt

cat de fiabila este aceasta masina?
ce consum am prin oras cu ea?am observat ca are instalatie GPL.
piesele cad usor?cat de scumpe sunt?
impozitul/asigurarea cat va costa la motorul de 2.4
piese de unde pot sa imi achizitionez pentru el,gasesc la orice magazin de piese?
Salut si bine ai venit!
Ce intelegi tu prin fiabilitate? Detaliaza pretentiile tale Smile

Consumul tine de talpa. Poate varia intre 8 si +20% daca o calci. Cat ii dai, atat mananca.

Durata de viata a pieselor depinde de cum exploatezi masina. Daca esti bland cu ea si ai grija, nu au niciun motiv sa se strice usor. Ca pret sunt absolut normale, precum la alte marci.

RCA-ul tine de proprietar si nu prea are treaba cu motorizarea. De exemplu Hoverul meu e inmatriculat pe sotie iar RCA-ul l-am facut ultima data cel mai ieftin cu 380 ron/6 luni. Iar ca o comparatie, mai am un Mustang 4.6l care e inmatriculat pe tatal meu care fiind pensionar si locuind intr-o localitate micuta de prin Hunedoara, am platit pe RCA 170 ron/6 luni acum o saptamana. Cum spuneam, RCA-ul depinde de multe alte variabile. Impozitul la fel, poate varia in functie de localitate. La mine a costat vreo 8oo ron pe 1 an.

Piese se gasesc la orice magazin cu piese, sunt multe echivalente ieftine si bune. Doar ca in majoritatea cazurilor ai nevoie direct de codul piesei, magazinele cu piese nu au in programele lor Hover, ca sa caute piesele in functie de masina, deci trebuie sa te duci pregatit de acasa. Asta nu e problema, vad ca sti sa folosesti internetul, adica principala sursa de informare Smile

In legatura cu locul de achizitie, eu zic sa te gandesti bine. La Mia se pune baza in primul rand pe aspectul masinii, adica o fac sa arate foarte bine si atata tot. Eu daca ar fi sa mai iau un Hover, ar fi ultimul loc de unde l-as achizitiona. Pe cat arata de bine, pe atat de repede se duce naibii cosmetizarea lor pentru ca e facuta repede si prost. De exemplu la mine au vopsit masina inainte de vanzare, nu au izolat bine deci s-au vopsit si zone care nu trebuiau, apoi nici macar suprafata nu a fost tratata cum trebuie inainte de vopsire, in multe locuri a inceput sa imi sara vopseaua si sa se vada vopseaua veche. La interior de asemenea au vopsit scaunele, iar acum cand s-a dus vopseaua se vede foarte bine uzura lor. Km nu stiu daca erau reali, la cum arata dincolo de cosmetizare dar sa zicem ca erau. Si abia a trecut jumate de an de cand am luat-o de la ei. Mai bine luam un jaf pe care il puneam eu la punct, dar din pacate in acea perioada n-am avut alta alternativa.
Eu l-as lua pe asta:

http://www.autovit.ro/gwm-hover-C25023437.html

Sunt sigur ca ti-l lasa la chiar si mai putin de 6000 daca ii dai cu banii pe la nas, fata in fata Smile
E Super Luxury, adica full options + imbunatatiri

Mai e si asta foarte draguta si la fel, full options:

http://www.autovit.ro/gwm-hover-C24990325.html

Dar si aici vanzatorul e o firma, deci masina super-cosmetizata. Trebuie neaparat verificata la sange!

Sau asta:

http://www.autovit.ro/gwm-hover-C24984565.html
fiabilitatea reprezinta siguranta sa in functionare din cate stiu eu.Ma bate gandul si pe mine sa o inmatriculez masina pe bunica mea care e pensionara are handicap si mai locuiesti si la tara,banuiesc ca voi avea unele reduceri,in fine asta e ultima problema.

tu imi sugerezi sa cumpar masina de la persoana fizica?totusi eu sunt de parere ca o masina cumparata din reprezentanta,fie ea second hand cei de acol imi garanteaza pentru ea,cel putin pentru masina care am avut-o inainte cei de la reprezenta mi-au garantat pentru ea si din 2005 pana in prezent nu am schimbat decat consumabilele.

Din cate am inteles la Timisoara este o reprezentanta GWM,cei de acolo nu au Hover SH?

multumesc de sfaturi!

P.S imi place foarte mult cum arata masina ta !!! e mai mult decat bestiala
Si eu iti recomand sa iei o masina de la PROPRIETAR - e mai sigur.
Am vazut una vanduta de dealerul mentionat mai sus - dupa aprox. 1 luna, arata de toata jena!
Plus ca masina fusese lovita, iar proprietarul nu stia... reparatie facuta prost (vizibil pt. cei care au minime cunostiinte), repere inlocuite - si culmea zgarceniei - numai cate 1 buc., far, stop... Macar sa le fi "rotit" intre masinile din stoc, sa nu fie evidente diferentele.
Se pare ca s-au specializat pe "aranjat" masini... pacat sa dai o groaza de bani doar pe ceva ce straluceste frumos pe moment...
Lawr ti-a spus ce a patit...
Iar de asa-zisa garantie... de dealer, de 3 luni???, mai bine te lipsesti - sigur nu va pica nimic in timpul asta, dupa... nu se stie.
Depinde si de noroc.
In general sunt masini bune, robuste. dar depinde si cum au fost exploatate.
Daca poti, roaga un coleg din club sa mearga cu tine la test / cumparare.
Un ochi in plus nu strica Wink
Daca bunica ta are handicap in acte te-ai scos pentru ca e posibil sa fi scutit de impozit, iar pe RCA sa dai o nimica toata. Intereseaza-te bine, MERITA! Bunica NU trebuie sa posede permis de conducere pt a avea un autoturism pe numele ei!

Da, de 10x mai bine sa cumperi de la persoana decat de la dealeri de masini SH! Iar aici nu ma refer doar la Mia, ci la orice alt dealer/parc de masini SH! La Craiova iti dau garantie 3 luni DOAR PENTRU MOTOR! Adica doar daca iti pica motorul in 3 luni, ei ti-o repara la service-ul lor. Iar sansele sa ti se intample asta sunt aproape nule. De asemenea daca nu locuiesti in Craiova, nu ai cum sa aduci masina la ei la reparat pt ca in primul rand te usuca platforma, doar cu cat dai aici iti repari singur posibilele probleme minore care pot aparea si iti mai si raman bani Smile

Cum spune si diadi, e pacat sa dai multi bani pe ceva ce straluceste frumos pe moment. Macar de le-ar cosmetiza cu bun gust si totul sa fie de calitate! Ei o fac la repezeala, iar peste putin timp masina isi arata adevarata fata.
Eu sunt plin de nervi pt ca pe usa soferului incepe sa se cojeasca din ce in ce mai tare vopseaua noua, in zona bandoului, si nu numai pe usa, am probleme si in alte parti. Bataie de joc!

Multumesc pt apreciere Smile
Din ce am gasit de vanzare,una este de la mia motors(cea neagra) , cea alba din CT este tot dintr-un parc auto iar cea neagra din Bucuresti este a unui samsar... a ramas cea albastra din HR care vad ca este a unei persoane fizice,probabil am sa raman la masina respectiva.

http://www.autovit.ro/gwm-hover-C24984565.html

din cate am inteles persoanele cu handicap ( boala parkinson ) nu benefieciaza de scutire de impozit pentru vehicul...dar banuiesc ca ceva...trebuie sa ma interesez,probabil o vizita la primaria din sat rezolva problema.

O alta intrebare este cum se comporta masina pe gaz? Eu nu prea am experienta in ceea ce priveste masinile,deabia am 20 ani si permis de 2 ani...dar am auzit tot felul de mituri de la persoane care probabil nu au condus in viata lor o masina cu gaz,dar sunt buni sa isi dea cu parerea,acuma va intreb pe voi ca sunteti posesori si ma gandesc ca stiti foarte bine.
Nu te lua dupa mituri. Pe gaz se comporta identic cu benzina daca instalatia e montata si reglata corect. Eu iti recomand sa iei una fara gaz si sa il montezi tu dupaceea.
Miturile despre gaz sunt sustinute de instalatiile de acum 20 ani, de pe daciile cu carburator unde intradevar rulajul pe gaz era inferior celui pe benzina, gazul strica motorul etc etc.
Dar la instalatiile noi nu se mai pune nicio problema de genul acesta pt ca tehnologia a evoluat foarte mult, GPL-ul are injectoare proprii, calculator si altele care fac ca rulajul pe GPL sa fie identic cu cel pe benzina. Dar exista si instalatii unde rulajul pe gaz e chiar net superior celui pe benzina, poti mari puterea motorului si multe altele, dar pretul unor astfel de instalatii e dublu-triplu fata de una normala si ieftina, perfecta pt hover.
Iar cel mai mare avantaj al rularii pe gaz e pretul! In 100.000 km rulati pe gaz, din diferenta gaz-benzina, mai achizitionezi inca cel putin un hover!

Pana la urma oricare dintre cea neagra sau alba de ti le-am aratat e mai buna decat de la Mia pt ca desi sunt si ei intermediari, macar nu traiesc din ahizitionarea de Hovere in stare jalnica si la pret de nimic, cosmetizarea lor rapida si proasta iar apoi vanzarea chiar si cu cateva mii de euro profit.

Cu bunica, un avantaj clar va fi pretul RCA-ului. Apoi cu impozitul poate ai macar vreo reducere. Oricum, 800 ron/an nu e un capat de tara avand in vedere ca unii bucuresteni platesc peste 1500 ron/an doar RCA-ul Smile
Tine cont de sfatul lui DIADI! Indiferent de unde va fi luata sa mergi cu un cunoscator in hover si nu singur. Nu te bucura la cosmetizare si cum arata pe exterior. Eu sunt posesor de hover din 2007, o am luata de noua, am aproape 60.000 de km si sunt multumit de ea. Aici in club sunt inscrisi oameni deosebiti cu mult bun simt si se pot afla si rezolva multe probleme. Succces!
Parerea mea este macar sa vezi masina propusa de Lawr:
http://www.autovit.ro/gwm-hover-C25023437.html

Este din 2008 (materiale ceva mai bune si bine lucrata fata de 2006 - 2007), Super Luxury, are km putini, dupa poze arata bine, numai Bullbar si trepte acum costa 2.500 lei.
Cauciucurile arata bine (acum 1 nou pleaca de pe la 600 lei), vezi doar de tetierele din spate si prelata portbagaj, ca nu apar in poze.
Este 4x4, nu are gaz, ii poti pune tu - dealerii monteaza ieftine si in portbagaj - instalatia o poti pune in locul rezervei si castigi spatiu.
Informatii de GPL gasesti si aici pe forum.
Sunt colegi din Buc. la care poti apela sa vina cu tine la test.
Nu conteaza ca e de la samsar - astia castiga cateva sute de E la masina, fata cateva mii de E la "dealeri" si sigur se mai poate negocia - de obicei, la cele de pe autovit, cam 500E, fata de pretul afisat.
Daca nu aveam Hover, eu pe asta il luam!
Bafta! Big Grin
A expirat anuntul pe autovit, sper ca ti-ai notat numarul la acest anunt, 100% merita vazuta masina Big Grin Daca nu ti l-ai notat, sa speram ca vanzatorul va reactualiza anunturile (expira dupa 2 saptamani de la postare, apoi trebuie platit din nou pt reafisarea lui).
ECO PRICES , vinde HOVER 4X4 LUXURY, an fabricatie 2007, culoare alb, inmatriculat in decembrie 2010, km. la bord 39000.
Masina este bine intretinuta cu reviziile la zi. Putina rugina la ornamentul placutei de inmatriculare de la hayon spate.Masina a fost antifonata complet pe dedesubt, insonorizata, primul proprietar.
Pret 7990EURO negociabil.Garantie motor ,cutie 12luni.Factura.
Daca te duci singur, fara vr-un posesor de Hover te poti uita la urmatoarele:
- Haion spate pentru urme de rugina in dreptul ornamentului de la placuta de inmatriculare;
- Luciul farurilor, daca este acelasi (daca este diferit unul fata de celalalt sigur masina a fost cel putin tamponata usor);
- Usurinta cu care se inchid usile (daca trebuiesc trantite sau au un zgomot ciudat);
- Ambreiajul, tragand frana de mana undeva la jumatate si se merge cu ea cativa metrii incercand sa tragi pentru treapta a 3-a (daca intre timp urca in turatii .....stii care-i problema, sau gasesti un drum in rampa si il abordezi mai agresiv la urcare);
- Suportul radiatoarelor , daca are aceeasi culoare ca si culoarea masinii (se poate verifica usor, masina fiind inalta);
- Jocul volanului, in stationare si in mers;
- Uzura imbracamintei de piele de pe volan (care normal la cele mai vechi masini tin minim 80.000km);
- Uzura discurilor de frana, verificabil prin simpla atingere cu degetul a "buzei" discului pentru a vedea cat de cat daca reflecta sau nu kilometrii masinii;
- Intreruperi dubioase ale motorului,benzina sau gpl, in timpul mersului (daca e pe GPL si intrerupe inseamna ca are filtrele colmatate de la gaz);
- Functionalitatea tuturor butoanelor din bord si a spatiilor de depozitare (mie mi-au crapat si am schimbat deja torpedoul si a mai ramas suportul de ochelari din plafon);
Daca mai sunt si alte pareri.... ar trebui spuse.
URL de referinţă