Forum GWM-Club.ro

Versiunea integrală: Faruri matuite
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Nu sunt propietar de chinezoaica dar o cunostinta de a mea se plange ca i s-au matuit farurile! Am mai auzi pe la alti _alte forumuri_ si as vrea sa stiu daca stiti o solutie!?Huh
Da, polish iar apoi sa se aplice o folie transparenta de protectie. Farurile vor arata ca si noi. La majoritatea marcilor auto se matuiesc farurile cu timpul, e normal fiind de plastic.
(14-12-2011 09:30 PM)LAwR Scris: [ -> ]Da, polish iar apoi sa se aplice o folie transparenta de protectie. Farurile vor arata ca si noi. La majoritatea marcilor auto se matuiesc farurile cu timpul, e normal fiind de plastic.

sti si unde sa ies bine in fata sefului?
Pt polish Bucuresti: 0721.584.111
Spui ca ti-a dat Laur numarul, mi-a polishat tot Aveo saptamana trecuta.
Apoi folie nu stiu, sunt multi baieti pe 4tuning care au. Asta e pt protectie pe viitor impotriva matuirii.
(14-12-2011 09:36 PM)LAwR Scris: [ -> ]Pt polish Bucuresti: 0721.584.111
Spui ca ti-a dat Laur numarul, mi-a polishat tot Aveo saptamana trecuta.
Apoi folie nu stiu, sunt multi baieti pe 4tuning care au. Asta e pt protectie pe viitor impotriva matuirii.

raman dator!
Se poate face in fata blocului. Cred ca problema vine de la lacul cu care este acoperit materialul plastic. Acest lac exfoliaza.
Solutia pe care am aplicat-o singur este urmatoarea : 1 ) se slefuieste cu curaj tot farul, se poate si fara sa fie demontat, se utilizeaza smirghel extra-fin (1500 - 2000), pana devine mat total si se indeparteaza lacul despre care vorbeam si micile zgarieturi; 2) se slefuieste cu pasta speciala de slefuit materiale plastice, care se gasesc in comert la preturi destul de piperate (30-40 ron) am utilizat "xerapol acrylic scratch remover" cu rezultate excelente. Dureaza cam 2 ore la fiecare far dar efortul merita, facut cu migala si simt de raspundere iese "ca nou".
Nu recomand folia. Am avut si din cauza incalzirii farului folia se increteste si rezultatul este deplorabil. Folia se detaseaza extrem de greu - mult mai greu decat se pune. Am folie pe proiectoarele de ceata la care a rezistat - nu se incalzesc. Daca vreti folie probabil trebuie de o anumita calitate, si trebuie garantata de cel ce executa lucrarea, eventual un atelier specializat.
Succes.
Foarte buna metoda, am folosit-o la alta masina. Intr-adevar lacul se matuieste.
Legat de folie, daca aceasta e de calitate nicio sansa sa se strice de la caldura.
Ovidiu, unde ai gasit xerapol acrylic scratch remover? Ajunge un tub de 50 gr pt ambele faruri?
(23-06-2013 06:38 PM)LAwR Scris: [ -> ]Ovidiu, unde ai gasit xerapol acrylic scratch remover? Ajunge un tub de 50 gr pt ambele faruri?

Da este suficient , mai si ramane. Cred ca am gasit pe la un supermarchet nu mai stiu ca l-am cumparat acum trei ani. De atunci farurile s-au mentinut in buna stare. Toata chestia este slefuirea cu smirghel fin ATENTIE 1500 - 2000 !! Chiar se matuieste tot farul, trebuie sa se indeparteze lacul, pentru asta se pot folosii si smirgel cu granulatie mai mare, dar se finiseaza progresiv, din ce in ce mai fin, si apoi la final cu acea solutie . Mai sunt si alte solutii la fel de bune .
Oare merge si la stopuri si semnalizari deoarece au tot un aspect asemanator cu al farurilor (aspect de vechi), se poate aplica pasta si peste acestea pentru a arata ca noi?
(21-07-2013 08:46 PM)agrosymbol Scris: [ -> ]Oare merge si la stopuri si semnalizari deoarece au tot un aspect asemanator cu al farurilor (aspect de vechi), se poate aplica pasta si peste acestea pentru a arata ca noi?

Tot ce este din plastic ....aceeasi procedura .... VERIFICAT
(22-07-2013 07:27 AM)ovidiu_nemteanu Scris: [ -> ]
(21-07-2013 08:46 PM)agrosymbol Scris: [ -> ]Oare merge si la stopuri si semnalizari deoarece au tot un aspect asemanator cu al farurilor (aspect de vechi), se poate aplica pasta si peste acestea pentru a arata ca noi?

Tot ce este din plastic ....aceeasi procedura .... VERIFICAT

eu am rezolvat cu wd40

eu am rezolvat cu wd40
URL de referinţă